TOPINAMBUR pěstování: Jak ho zasadit a kdy ho sklízet?

Víte, co je topinambur a jak na topinambur pěstování? Tento kořenový plod, také známý jako slunečnice topinambur, je jedním z nejzajímavějších druhů zeleniny, které můžete vypěstovat ve vaší zahrádce. Pokud hledáte snadnou a nenáročnou rostlinu, která je nejen chutná, ale také velmi zdravá, pak je topinambur tou správnou volbou pro vás. 

Zajímá vás, jak zasadit topinambur nebo kdy ho sklízet? Hledáte informace o tom, co topinambur je a jaká je jeho prospěšnost pro zdraví? Pokud ano, pak jste na správném místě. Čtěte dále a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o topinamburu a jeho pěstování.

topinambur pěstování

Slunečnice topinambur 

Co to je a jak ho pěstovat? Topinambur pochází z Ameriky a původně byl pěstován k jídlu ale i jako léčivá rostlina. Je to kořenová zelenina. Vyznačuje se svou vysokou odolností proti chladu a snadným pěstování. Také obsahuje mnoho zdravých látek a je vynikajícím zdrojem inulinu, který podporuje trávení a celkově zlepšuje zdraví. 

Jeho dalším názvem je slunečnice topinambur a to proto, že patří do čeledi slunečnicovitých. To má jednu velkou výhodu a to, že může být sázen na stejná místa jako slunečnice.

Topinambur pěstování

Jak pěstovat topinambur? Topinambur je možné pěstovat z kořene i ze semínka

Kořen se sází do země a je třeba zajistit, aby byl zasazen dostatečně hluboko. Měl by být sázen do hloubky asi 5-10 cm. Během růstu je důležité ho pravidelně zalévat a hnojit. Tím získáte zvýšení plodnosti a kvalitu kořenů. Sázení kořene topinamburu se dá přirovnat k sázení brambor.

Semena topinamburu se pak sází do hloubky 5-10 cm a to na jaře. Půda by již měla být trochu ohřátá, aby nám semínka vyklíčily. Spolu s topinamburem můžete zasázet i papriky a rajčata se semínek.

Při pěstování topinamburu si musíte dávat pozor na jednu věc. Tento kořen se rychle množí a mohl by vám prorůst celou zahradu. Doporučuje se ho tedy zasadit na místo, kde má dostatek prostoru na růst.

Místa sázení topinamburu

Kam zasadit topinambur? Topinambur má rád slunná místa s mírně vlhkou půdu. Nejlepší je dostatečně propustná půda. V jiném případě by mohlo dojít k přemokření kořenů. 

V případě, že se rozhodnete pěstovat topinambur, je dobré vědět pár základních informací. Tento kořen bývá velmi invazivní a může se rychle rozrůst. Může bránit růstu ostatních rostlin, proto by měl mít hodně prostoru. 

Sklízení topinamburu

Kdy se sklízí topinambur? Topinambur se sklízí v průběhu podzimu. Rostlina v tu dobu již začíná usychat a kořeny dosahují vysokého obsahu inulinu. Kořeny vytahujte z půdy postupně. Lze je skladovat v písku nebo v chladné místnosti. Při správném skladování vám vydrží až do jara.

slunečnice topinambur

Výhodné vlastnosti topinamburu

Proč zkusit topinambur? Kořeny topinamburu jsou známé svým vysokým obsahem inulinu. Tato látka podporuje trávení a udržuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje i mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Těmi jsou například vitamíny C a E, draslík, hořčík a fosfor.

Topinambury jsou dobré kvůli své schopnosti se rychle rozrůst a plodit. Jedna rostlina produkuje až 4 kg kořenů. Kořeny jsou vhodné pro přípravu mnoha různých druhů jídel. Můžete je vařit, péct, smažit, konzervovat. Lze je použít i jako náhradu brambor nebo mrkve v různých receptech.

Topinambur – škůdci a plevel

Co škodí rostlině topinamburu? Stejně jako u všech jiných plodin i slunečnice topinambur trpí na škůdce a plevel. Hmyz se považuje jako hlavní škůdce. Konkrétně jsou to mandelinky a mšice, které poškozují listy rostlin. Rostlina může být nakažena i plísněmi, jako je třeba šedá plíseň a hnilobná skvrnitost. Ty mohou způsobit hnědnutí a hnilobu kořenů. Nejčastěji topinamburu škodí oseník, ostružiník nebo pýr.

Proti škůdcům a plevelu je nejlepší bojovat preventivními opatřeními. Doporučuje se pravidelná kontrola rostlin a průběžné odstraňování napadených částí.

Chuť topinamburu

Jak chutná topinambur? Topinambur je kořenová zelenina. Mnoho lidí popisuje jeho chuť jako mírně oříškovou či artyčokovou. Chutná přirozeně sladce a mírně nasládle, což ho činí skvělou přísadou do mnoha jídel. Mnoho lidí si oblíbilo topinambur jako zdravou a chutnou alternativu k bramborám nebo sladkému bramboru.

topinambur

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *