Pěstování RAJČAT: Kdy a jak zasázet rajčata ze semínek?

Zahrádkářství je pro mnohé lidí velmi oblíbenou aktivitou, ať už z důvodu potěšení se ze sledování růstu rostlin či ze sběru vlastní úrody. Pokud se letos poprvé chystáte pěstovat rajčata, určitě vás bude zajímat, jak správně postupovat při sázení rajčat pro dosažení co nejlepších výsledků. Kdy je nejvhodnější čas na zasetí semínek a jakým způsobem postupovat při pěstování rajčat? To jsou právě otázky, na jejichž zodpovězení se zaměříme v tomto článku.

Kdy se sází semínka rajčat?

Nejlepší doba, kdy sázet rajčata ze semínek, závisí na klimatických podmínkách, obecně se však doporučuje zasít semínka rajčat někdy v průběhu března až dubna, přičemž vysazování sazenic na zahrádku by mělo proběhnout nejdříve začátkem června, kdy už jsou venkovní podmínky dostatečně příznivé a nehrozí mrazy, které by sazenice rajčat poškodily. Toto období je také vhodné pro sázení a pěstování okurek.

Doba klíčení a růstu rajčat ze semínka

Stejně tak je potřeba vědět, jak dlouho klíčí semena rajčat a jak dlouho trvá rajčatům, než dorostou a bude možné je sklidit.

Semena rajčat obvykle začnou klíčit 6 až 10 dní po zasetí. A to za předpokladu, že jsou pěstována při dodržování správných podmínek, jako jsou dostatečná vlhkost, teplota okolo 20-25 stupňů a dostatečné množství světla.

Doba, za jakou rajčata vyrostou, pak závisí na mnoha faktorech, jako jsou druh odrůdy, počasí a péče věnovaná rostlině během růstu. Obecně však lze konstatovat, že od zasetí semínek rajčat do první sklizně to trvá asi 60 až 90 dní.

výsev rajčat

Jak zasadit rajčata ze semínek?

Zde vám přinášíme přehledný postup toho, co je nutné udělat pro to, aby bylo možné zasadit rajčata:

  1. Pořiďte si kvalitní semena rajčat a stejně tak i vhodný substrát, který bude obsahovat dostatek živin.
  2. Zasaďte semena do substrátu, a to přibližně půl centimetru hluboko.
  3. Nezapomeňte si popsat druhy zasazených semen, pokud sázíte více odrůd.
  4. Semínka celá zakryjte substrátem a umístěte je na teplé a světlé místo. Udržujte substrát vlhký, ale vyhněte se jeho přelití.
  5. Po 6 až 10 dnech by měly být začít vidět první zelené výhonky.
  6. Až se rostlinky dostatečně rozrostou, přesaďte je do větších nádob s novým substrátem a umístěte je opět na slunné místo.
  7. Při přesazování rajčat na zahrádku dejte pozor na předpověď počasí, vybírejte slunná a před kroupami či silným větrem chráněná místa, a udržujte rajčata dostatečně zalévaná a hnojená. Vysázet je můžete do vyvýšených záhonů a usnadnit si tak péči o ně.

V čem předpěstovat rajčata?

Pro předpěstování a výsev rajčat lze použít různé nádoby nebo misky. Vhodné jsou například rašelinové květináče nebo malé plastové misky. Mnohem důležitější je ale v tomto ohledu zvolit vhodný substrát pro předpěstování rostlin, který obsahuje potřebné živiny a umožní dostatečnou drenáž.

Tipy na správné pěstování rajčat

Nyní již víte, jak rajčata zasadit. Teď ale k tomu nejdůležitějšímu – jak správně pěstovat rajčata ze semínek, aby vám co nejrychleji vyrostla a vy jste si tak mohli pochutnat na šťavnatých rajčatech? Pro správný postup pěstování rajčat ze semínka vám stačí dodržovat několik základních pravidel. Mezi ně patří:

Výběr vhodného místa

Rajčata milují slunce a teplo, takže by měla být vysazena na slunném místě s dostatečnou ochranou před větrem.

Volba kvalitního substrátu a hnojiva

Rajčata potřebují substrát s dobrou drenáží a dostatkem živin. Použít můžete speciální hnojiva na rajčata nebo univerzální organická hnojiva.

pěstování rajčat ze semínka

Pravidelné zalévání

Rajčata potřebují pravidelné zalévání, aby substrát nevyschl. Zalévejte přiměřeně kolem kořenů, aby se předešlo vzniku plísní.

Odstraňování zvadlých listů a nezralých plodů

Odstraňujte nezralé plody a zvadlé listy, to totiž napomáhá udržovat rostlinu zdravou a zlepšuje kvalitu sklizně.

Zaštipování rajčat

Zaštipování rajčat spočívá v odstraňování vedlejších výhonů nebo výhonků, které vyrůstají v paždí listů u hlavního stonku. Tím se směřují živiny do hlavního stonku a hlavních výhonů. To vede k lepšímu růstu plodů, zesílení rostliny, lepšímu větrání a osvětlení rostliny, což snižuje riziko chorob a napadení škůdci.

Zabránění polámání

Vyšší odrůdy rajčat mohou potřebovat podporu například v podobě bambusové tyčky, aby se zabránilo případnému polámaní.

Ochrana rajčat před škůdci

Rajčata jsou snadno napadnutelná škůdci a chorobami, proto je pravidelně kontrolujte, a případně okamžitě vzniklé komplikace řešte pomocí na to určených přípravků.

Pěstujete rajčata?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Toto období je vhodné i pro výsev paprik ze semínka. Přečtěte si, jak na pěstování paprik.

Komentáře

  1. Při sázení semínek rajčat do kelímků mi vždy vyroste velmi tenká a vysoká sadba, která se nakloní a zajde. Proč sadba roste do výšky a nesílí.

    1. Dobrý den, sadba s dlouhým tenkým stonkem je obvykle způsobena důsledkem nedostatku světla nebo příliš vysoké teploty. Doma mají sazenice méně světla, než potřebují a proto se natahují ke zdroji. Podobně tomu je, pokud jsou sazenice příliš blízko u sebe. Vyvarovat se tomu můžete rozsázením sazenic dál od sebe, přemístěním do skleníku či pařeniště, nebo snížením teploty směrem k 18°C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *