AVOKÁDO: Snadný návod, jak vypěstovat avokádo z pecky doma

Avokádo patří mezi oblíbené plodiny, přičemž jeho obliba stále roste. Máte-li rádi avokádo a budete-li si ho chtít vypěstovat sami doma, tak přesně pro vás máme jednoduchý návod, jak vypěstovat avokádo z pecky. Chcete se dozvědět, jak na to? Tak pokračujte dále ve čtení, pěstování avokáda z pecky totiž může být snadné a zábavné.

jak vypěstovat avokádo

Avokádo pěstování – Co o něm potřebujete vědět?

Pěstování avokáda z pecky vyžaduje znalost několika základních informací o tom, jak ho správně provádět, aby vám mohl avokádový stromek růst a začít plodit. Konkrétně vám nyní představíme 5 základních typů pro péči o rostoucí avokádo z pecky.

Zde je tedy několik důležitých bodů, které byste rozhodně měli znát ještě před tím, než se pustíte do zasazení pecky avokáda:

1. Důležitá je správná teplota

Avokádo potřebuje teplotu mezi 15-25°C, aby mohlo správně růst.

2. Avokádo musí mít dostatečný přístup k světlu

Avokádo potřebuje dostatek světla, aby mohlo růst. Avšak není vhodné jej vystavovat přímému slunci, které by ho mohlo spálit.

3. Nezapomínejte na zalévání

Avokádo potřebuje pravidelné, ale pouze mírné zalévání, aby se půda v květináči s ním udržela vždy vlhká, ale nikdy nesmí být přemokřená.

4. Základem je kvalitní hnojivo

Avokádo potřebuje kvalitní substrát s dobrou drenáží, aby mohlo správně růst.

5. Důležité je i přesazení avokáda

Jakmile avokádo povyroste, tak bude potřebovat přesazení do většího květináče, aby mohlo pokračovat ve zdravém vývoji.

Toto je tedy ta úplně nejzákladnější péče, jež vám pomůže vypěstovat zdravý a plodný avokádový stromek i v domácích podmínkách. Ale co se samotným avokádem? Přečtěte si naše jednoduché recepty z avokáda.

Jak vypěstovat avokádo

Příprava avokáda

Před zasazením avokádové pecky do hlíny je třeba ji nejprve nechat naklíčit. Avokádovou pecku omyjte a osušte. Následně si nachystejte sklenici s vodou. Avokádovou pecku jemně propíchněte 2-3 párátky tak, aby pomocí nich držela na sklenici. Pecku s párátky zavěste na sklenici, doplňte sklenici vodou tak, aby voda sahala zhruba do poloviny pecky. Dejte na světlo a čekejte, až pecka vyklíčí. Nejprve praskne a poté se z pecky spustí kořínek a vyroste malá rostlinka. Sklenici kontrolujte a v případě potřeby dolévejte vodou do stejné výšky. Až je pecka dostatečně naklíčená, můžete ji zasadit do květináče s hlínou.

pěstování avokáda

Jak zasadit avokádo?

K zasazení avokáda budete potřebovat pouze pár věcí. Určitě se neobejdete bez samotné avokádové pecky, stejně tak naprostou nezbytností je květináč s otvory na odtok vody. Dále budete potřebovat kvalitní substrát s dobrou drenáží a hrubý perlit. V neposlední řadě budete potřebovat něco, co bude rostoucí avokádo podpírat.

Postup zasazení avokáda z pecky do květináče pak vypadá následovně:

  1. Když máte avokádovou pecku dostatečně naklíčenou, vytáhněte ji ze sklenice s vodou a opatrně z pecky odstraňte párátka.
  2. Do květináče nasypte vrstvu hrubého perlitu na drenáž.
  3. Na vrstvu perlitu pak ještě nasypte substrát tak, aby pecka avokáda byla umístěna až na jeho povrchu.
  4. Zasuňte pecku do substrátu a jemně ji obházejte hnojivem.
  5. Aby se avokádo drželo rovně, můžete vedle něj zasadit podpěru.

S tímto jednoduchým návodem, jak zasadit avokádo z pecky, byste tedy měli být schopni vypěstovat svou vlastní avokádovou rostlinku. Buďte každopádně dosti trpěliví, avokádu může trvat několik měsíců až několik let, než vyroste.

jak zasadit avokádo

Kde pěstovat avokádo? 

Avokádo se nejlépe pěstuje ve vyhřátých a prosvětlených místnostech. Jak již bylo zmíněno, tak nejlépe se mu daří při teplotách mezi 15°C a 25°C, přičemž potřebuje pravidelné zalévání. Tudíž ho nenechávejte nikdy více než pouze pár dní bez dozoru.

Ideálním místem pro pěstování avokáda ve vnitřním prostoru jsou kupříkladu okenní parapety, Je však důležité, aby na nich bylo avokádo chráněno před silnými větry, neboť ty mohou poškodit jeho listy. 

Jak se správně starat o avokádo?

Pokud vás zajímá, jak vypěstovat avokádo, aby co nejrychleji vyrostlo, tak při pěstování avokáda doma doporučujeme dodržovat tyto zákonitosti:

Avokádo pěstujte na místě, kde se mu dostane alespoň 6 až 8 hodin slunečního svitu denně.
Ujistěte se, že teplota v místnosti, kde je umístěný, není příliš nízká nebo vysoká.
Používejte kvalitní substrát s dobrou drenáží, aby se zabránilo přemokření půdy.
Avokádo potřebuje pravidelné hnojení, aby mohlo získat dostatek živin pro svůj růst. Použijte kvalitní hnojivo pro pokojové rostliny a dodržujte pokyny na obalu.

Tímto způsobem dokážete vašemu avokádu poskytnout optimální péči a podpořit jeho rychlý růst.

Přečtěte si také, jak rozpoznat a jak pěstovat oblíbenou pokojovou rostlinu fikus benjamin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *