SÁZENÍ BRAMBOR: Kdy sázet a tipy na pěstování brambor

Sázení brambor je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si vypěstovat vlastní zeleninu na zahradě. Pokud se chystáte vysadit brambory letos poprvé, pak vězte, že to není tak složité, jak by se mohlo zdát.

Nicméně pro zajištění úspěchu a bohaté sklizně je důležité vědět, kdy brambory sázet a jak o ně správně pečovat. Kdy je tedy nejlepší čas pro sázení brambor a jaké jsou nejlepší praktiky při pěstování této zeleniny? V tomto článku se zaměříme na odpovědi přesně na tyto otázky, a nabídneme vám tipy a triky na pěstování brambor, které vám pomohou dosáhnout nejlepších výsledků. 

Kdy nejlépe sázet brambory?

To závisí na několika faktorech – především na klimatických podmínkách a nadmořské výšce. Obecně však lze konstatovat, že ideální dobou pro sázení brambor je období jara, kdy se půda již pozvolna otepluje a denní teploty dosahují alespoň 10 stupňů Celsia. Většina zahradníků je proto sází v průběhu dubna a května, nicméně pravidlem to není.

Je však potřeba počítat s tím, že od výsadby do sklizně to trvá 3 až 4 měsíce. Takže se sázením je nutno začít nejpozději koncem června, aby sklizeň následně na konci nezničily přicházející mrazy.

sázení brambor

Jaké počasí nemají brambory rády?

Brambory jsou plodiny, které preferují mírně chladnější a vlhčí klima. Příliš horké a suché počasí může bramborám způsobovat stres a snižovat jejich výnosy. Naopak příliš vlhké podmínky se zas zapříčiňují o hnilobu kořenů a hromadění plísní. Taktéž nesnáší mrazy, protože ty mohou poškodit jejich klíčky.

Je tedy důležité monitorovat počasí a v případě potřeby přijmout potřebná opatření. Jako je například zakrytí brambor fólií, když přijdou mrazy, nebo přidávání hnojiva ke kořenům v případě extrémně suchého počasí.

Sázení brambor – jak na něj?

Výsadba brambor není žádnou raketovou vědou, stačí se při ní řídit jednoduchým postupem. Jak tedy postupovat správně při sázení brambor?

Vše začíná u výběru vhodného místa

Vyberte místo, kde bude dostatek slunečního svitu a zároveň půda bude propustná. Pozor však na to, že brambory není vhodné pěstovat na stejném místě více let po sobě, neboť se na něm postupem let hromadí škodliviny. Také je vhodné vybranou půdu pro zasazení obohatit kompostem nebo hnojem.

Připravte si bramborové hlízy 

Hlízy brambor je potřeba připravit tak, že je nejdříve necháte několik týdnů na světle a teplém místě klíčit. Poté z nich začnou vyrůstat viditelné výhonky, jež se nechávají dorůst do délky 2-3 cm. Optimální teplota pro klíčení brambor se pak pohybuje mezi 7 až 10 °C.

Výsadba brambor

Následně vysázejte klíčící brambory do předpřipravených otvorů o hloubce kolem 10 cm, vzdálených od sebe přibližně 30 centimetrů. Do každého otvoru dejte jednu klíčící hlízu brambory, a zasypte ji zeminou. Je doporučováno sázet je do pravidelných řad.

pěstování brambor

Pěstování brambor – co potřebujete vědět o péči o brambory?

Sadba brambor je prvním krokem k tomu, jak pěstovat brambory na zahradě. Dále je totiž nesmírně důležité vědět, jak se o brambory starat během jejich růstu. Potřebují totiž pravidelné zalévání a hnojení, zejména během období růstu – tedy na přelomu jara a léta. Nejlepší bude, když k tomuto účelu použijete organická hnojiva, jako jsou kompost nebo hnůj.

Další nezbytností je pravidelné sledování toho, jestli se na bramborách nezačínají objevovat škůdci nebo choroby – nejvíce trpí na plísně, hnilobu a nejběžnějšími škůdci jsou mšice a mandelinky. Pokud zjistíte, že se na nich vyskytují, tak neprodleně použijte vhodné prostředky k jejich likvidaci. Také je dobré odplevelovávat a udržovat okolí kolem záhonku s bramborami čisté.

Jedině tímto způsobem dokážete úspěšně zasadit a vypěstovat brambory na zahradě. Mohlo by vás zajímat také: Kdy je vhodný čas na sklizeň brambor a jak na to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *