Proradná CHŘIPKA: Příznaky chřipky a jak se jí zbavit

Každý jsme už za svůj život alespoň jednou s chřipkou bojovali, a tak víme, jak nepříjemná může být. Za dobu nemoci jsme si také pokládali neustále dokola několik zásadních otázek. Jak dlouho může chřipka trvat? Jaké jsou příznaky chřipky? Jak se co nejrychleji chřipky zbavit? Ovšem znáte na všechny tyto otázky odpovědi? Pokud ne, v tomto článku se je dozvíte. Umíte rozeznat chřipku od běžného nachlazení?

Co je to chřipka?

Chřipka je jedno z nejčastějších onemocnění, se kterým se potýkají nejen děti, ale i dospělí v každém věku a po celém světě. Jedná se o nakažlivou virovou nemoc, která se velmi rychle šíří. Objevuje se nejčastěji v zimních měsících a během sezóny se i několikrát vrací.

Příznaky chřipky

Víte, jaké jsou příznaky chřipky? Nepleťme si nachlazení a chřipku, pro jejich rozeznání je třeba znát příznaky nachlazení a příznaky chřipky a vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Nachlazení nastupuje pozvolna, většinou se obejde bez teplot, provází ho ucpaný nos, rýma a někdy také bolest v krku. Chřipku poznáme velmi snadno. Nelze ji jen tak přechodit, protože si stěží dojdeme na záchod a její nástup je velmi rychlý. Začátek je obvykle náhlý a prudký s vysokými horečkami, které provází zimnice. Nastupuje škrábání v krku, suchý a dráždivý kašel.

Nejvýraznějšími příznaky chřipky jsou bolesti hlavy, svalů a kloubů, které organismus velmi oslabují a vyčerpávají. Mezi ojedinělé a netypické příznaky patří pak zmatenost, apatie, náhlé srdeční selhání a zápal plic. Netypické příznaky jsou velmi ojedinělé a postihují především ty, kteří mají nemocné srdce, nebo mají cukrovku.

jak dlouho trvá chřipka

Jak dlouho trvá chřipka?

Pokud jde o nekomplikovaný průběh, trvá chřipka zhruba 7-10 dnů a maximálně je nakažlivá v prvních dvou dnech nemoci, kdy nemocný člověk kašlem nákazu šíří ve svém okolí. Proto je dobré si v této době krýt ústa kapesníkem, nebo rouškou a předejít tak jejímu zbytečnému šíření.

Jak se co nejrychleji zbavit chřipky

Pokud onemocníte chřipkou a nepatříte mezi ty, kteří trpí nějakým vážným onemocněním, není nutné jít za každou cenu ihned k lékaři. Trápí vás právě chřipka a vy nevíte, jak se co nejrychleji zbavit chřipky? Pro rychlé vyléčení je nutné dodržovat několik zásadních pravidel.

Klidový režim

Ležet, ležet a ležet, jedině tak můžete svému tělu pomoci. Kdo si myslí, že týden po vyléčení může jít např. sportovat, je na omylu. Tělo je oslabené a potřebuje čas na regeneraci, rychlý návrat k běžným aktivitám tělu neprospěje a chřipka se může vrátit. Tělu nejvíce prospěje, když si odpočine a pořádně se vypotí. Ulevit si můžete také studenými zábaly. 

chřipka

Pitný režim

Dostatečná hydratace je pro lidský organismus velmi důležitá. Nejvhodnějším zdrojem je čistá voda, bylinné směsi a čaje (lípa, jitrocel, máta, mateřídouška, heřmánek), minerální vody, které ztracené minerály doplňují. Správně hydratovaný organismus lépe vyplavuje toxické látky a snáze se vyrovná s útokem chřipkových virů.

Vyhněte se kouření

Každá vykouřená cigareta vysušuje nosní sliznici, která pak slouží jako ideální základna pro uchycení chřipkového viru.

Dostatečný přísun vitamínů

Dopřejte svému tělu dostatek ovoce, zeleninu. Pro tělo je velmi důležitý vitamin C (citrusy, kysané zelí, rakytník), B (maso, sýry, luštěniny, ořechy) a D (rybí tuk). Dopřát si můžete i posilující doplňky stravy na imunitu, které jsou běžně dostupné v každé lékárně.

Jezte jídlo, které posílí vaši imunitu

I když obecně platí, že při nemoci není hlad, je důležité nechutenství k jídlu překonat. Tělu pomůžete například silným vývarem, banány a jogurty. Pokud jste často nemocní, určitě je dobré posílit imunitu.

Česnek je král přírodních léků, takže pokud to zvládnete, dejte si 1 čerstvý stroužek 2-3x denně. Fungovat určitě bude i cibule, nakrájejte ji na kostičky, zasypte cukrem a nechte chvíli odstát. Šťáva, která se z cibule vyloučí je skvělý lék. Vyzkoušet můžete také hlívu ústřičnou, která podporuje produkci bílých krvinek bojujících proti infekci.

Samozřejmě je dokázáno, že lidé, kteří žijí zdravým životním stylem (pitný režim, vyvážená a zdravá strava), sportují, dopřávají svému tělu dostatek čerstvého vzduchu, pravidelně spí, nekouří a nepijí alkohol ve velké míře, jsou ke všem nemocem včetně chřipky méně náchylní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *