Zaštipování rajčat: Kdy a jak zaštipovat a hnojit rajčata?

Mít vlastní vypěstovaná rajčátka je snem každého zahrádkáře. Ať už pěstujete rajčata za okny, na balkóně či na zahrádce, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost správné péči tak, aby byla úroda co největší a plody chutnaly co nejlépe. Jak se správně starat o rajčata? Jak a kdy provádět zaštipování rajčat a jak na jejich správné hnojení? To vše a ještě více se dozvíte v tomto článku.

Úvod do správného pěstování rajčat

Jak se správně starat o rajčata? Začněte výběrem vhodného typu a odrůdy rajčat. Existuje více jak 10 000 odrůd rajčat, které se liší svým tvarem, barvou i chutí. Zasadit si klidně můžete divokou odrůdu z Chile, ze které vám vyrostou výborná rajčata černé barvy, které mají vyšší množství anthokyanů, které skvěle působí jako prevence proti rakovině a demenci.

Pro pěstování rajčat ze semínek si předpěstujte rostlinky 6-8 týdnů před posledním jarním mrazem. Semínka vysejte do malých nádob a po vzejití rostliny je přesaďte do větší nádoby, aby měla dostatek místa. Dbejte na to, aby byla zasazena do kvalitní zeminy. Sazenici s 5-6 lístky při stálých venkovních teplotách okolo 10 °C vysaďte do záhonu na slunné místo a dostatečně zalijte. 

Úvod do správného pěstování rajčat

Zaštipování rajčat

Zaštipování rajčat spočívá v odstraňování vedlejších výhonů nebo výhonků, které vyrůstají v paždí listů u hlavního stonku. Tím se směřují živiny do hlavního stonku a hlavních výhonů. To vede k lepšímu růstu plodů, zesílení rostliny, lepšímu větrání a osvětlení rostliny, což snižuje riziko chorob a napadení škůdci.

Kdy se zaštipují rajčata?

Rajčata začínáme zaštipovat obvykle několik týdnů po jejich výsadbě do země nebo do květináče. Je důležité, aby rostlina měla dostatečně silné a zdravé stonky a vytvořila několik párů listů před tím, než ji začneme zaštipovat. To obvykle trvá asi 3-4 týdny od doby, kdy sazenice byly přesazeny do země nebo květináče.

Ideální doba pro zaštipování rajčat je ráno nebo večer, kdy je rostlina dobře hydratovaná a méně vystavena teplu a přímému slunečnímu záření. Zaštipování by se mělo provádět pravidelně asi jednou týdně, jakmile se na rostlině objeví vedlejší výhony.

Jak zaštipovat rajčata?

Při zaštipování rajčat zaštipujeme pouze boční prýty rostlin rajčat, které rostou mezi hlavním stonkem a listem. K zaštipování je nejlepší použít vlastní ruce. Pomocí prstů, případně nehty vyštípneme nechtěné výhonky. Nedoporučuje se používat k zaštipování nůž či nůžky, a to z důvodu, aby nedošlo k přenosu chorob a plísní mezi jednotlivými rostlinami.

Jak zaštipovat běžná a jak keříčková rajčata?

U běžných rajčat se obvykle provádí tzv. „hlavní stonkové zaštipování“, kdy se odstraňují vedlejší výhony v paždí listů pod prvním květenstvím a ponechávají se pouze hlavní výhony nad ním.

Keříčková rajčata jsou odrůdy, které mají přirozený rozvětvený růst. Obvykle se nezaštipují, protože jejich větvení a růst jsou přizpůsobeny jejich přirozenému tvaru a velikosti. Keříčková rajčata mívají hustší listovou korunu a vytvářejí více květenství na větším množství výhonů.

Jak zaštipovat keříčková rajčata? Zaštipování keříčkových rajčat provádíme pouze pro udržení kompaktního a hustého vzrůstu. Odstraňujeme vedlejší výhony v paždí listů a spodní listy rostliny.

Zaštipování rajčat

Hnojení rajčat

Jak hnojit rajčata? Hnojení rajčat je vhodné provádět ve třech fázích:

  • Před výsadbou: 2-3 týdny před výsadbou půdu obohatit o hnůj či kompost a minerální hnojiva s dostatečným množstvím fosforu a draslíku.
  • Během vegetace: po prvním kvetení je dobré použít v hnojivu i dusičnany, které podporují růst rostliny.
  • Během plodnosti: opět kompletní hnojivo s dostatečným množstvím fosforu a draslíku.

Při hnojení je potřeba kontrolovat PH půdy – rajčata mají raději kyselejší půdu s PH 6-6,5. K testování je možné použít speciální měřáky, PH lístky nebo si můžete udělat domácí test pomocí octu a sody. 

Na trhu je k dostání nespočet chemických i přírodních hnojiv. Mnoho kvalitních hnojiv si však můžete vyrobit i sami doma, mnohdy i s nulovými náklady:

  • Kopřivové hnojivo: Natrhané kopřivy dáme do uzavíratelné nádoby a zalijeme dešťovou vodou. Po dobu 2 až 4 týdnů necháme kvasit a občas zamícháme. Roztokem poté hnojíme v poměru 1:50.
  • Slepičince: Pokud vám po dvoře běhají slepice, zanechávají za sebou skvělé hnojivo, které je výborným zdrojem živin pro vaše rajčata. Sesbírejte slepičince, zalijte vodou a nechte louhovat. Roztokem poté hnojíme v poměru 1díl roztoku na 10 dílů vody. 
  • Dřevěný popel: Dřevěný popel je díky svému složení (34 % vápníku a 10 % draslíku) super hnojivem pro vaše rajčata. Stačí jej nasypat na půdu a zalít. 
  • Skořápky z vajíček: Po výtečné nedělní snídani skořápky nevyhazujte, ale rozemelte je a využijte dál jako hnojivo pro rajčata. Skořápky obsahují vysoký poměr vápníku, který ochrání rostliny před chorobami.  Skořápky lze také využít jako super ochranu rajčat před slimáky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *