6 nejlepších receptů na vafle pro všechny mlsné jazýčky!

Recept na vafle je nejen kulturním fenoménem, ale i gastronomickou delikatesou, která oslovuje chuťové buňky po celém světě. Tento jedinečný pokrm spojuje jednoduchost přípravy s nekonečnými možnostmi variací, čímž nabízí každému šanci na vlastní kulinářské dobrodružství. Vafle jsou symbolem rodinných snídaní, spontánních brunchů s přáteli a sladkých odpoledních pohádek. Jejich kouzlo spočívá nejen v křehké kůrčičce a lahodné podobě, ale také v tom, jak dokonale se snoubí s různými přísadami, které jim dodávají jedinečnou chuť a charakter. V tomto článku se dozvíte 6 nejlepších a originálních receptů na vafle, které udělají radost každému, kdo má rád tuto křupavou a sladkou pochoutku.

Vafle

Vafle jsou oblíbeným pokrmem po celém světě a mohou být připraveny v mnoha různých variantách podle individuálních preferencí a chutí. Tato jednoduchá a lahodná pochoutka je ideální pro snídani, brunch nebo dokonce jako dezert. Od tradičních klasik, jako jsou belgické vafle s javorovým sirupem, po exotické varianty s kokosem a ananasem, existuje recept na vafle pro každou chuťovou preferenci. Recepty v tomto článku vám přinesou inspiraci a ukážou, jak snadné je připravit domácí vafle plné chuti a křupavosti. Připravte se na dobrodružství ze světa vaflí a objevte nové oblíbené recepty pro vaši rodinu a přátele.

Suroviny na základní těsto na vafle

Základními surovinami pro výrobu vaflí jsou mouka, prášek do pečiva, vejce, mléko, máslo nebo olej, cukr a sůl. Hladká pšeničná mouka je tradiční volbou, ale můžete použít i alternativní druhy mouky, jako je ovesná mouka nebo mouka z mandlí. Prášek do pečiva je nezbytný pro zvednutí těsta a zajištění lehké a nadýchané textury. Vejce slouží k zlepšení konzistence těsta, zatímco mléko dodává tekutost a vlhkost. Máslo nebo olej přidává bohatou chuť a vláčnost. Cukr přináší do vaflí sladkost a pomáhá karamelizovat těsto v průběhu pečení, což přispívá k vytvoření křupavé vnější vrstvy. Sůl pomáhá vyvážit chuť a zvýrazňuje ostatní přísady. Tyto základní suroviny tvoří základ vaflí a jsou klíčové pro dosažení správné chuti a textury.

Změny a úpravy receptu jsou samozřejmě možné podle individuálních preferencí a dietních potřeb. Můžete experimentovat s různými druhy mouky, přidávat do těsta ovoce, ořechy nebo další ingredience podle vašeho gusta. Důležité je udržet rovnováhu mezi surovinami a dodržet základní principy tohoto sladkého receptu, aby vaše vafle měly správnou konzistenci a chuť. Takže ať už si připravujete klasické vafle nebo experimentujete s novými variantami, můžete si být jisti, že základní suroviny vám pomohou vytvořit skvělý výsledek.

recept na vafle

Suroviny do vaflí pro změnu chuti či textury

Kromě základních surovin jako mouka, vejce, mléko, cukr a sůl existuje mnoho dalších ingrediencí, které můžete přidat do vaflí pro změnu chuti či textury. Mezi ty nejoblíbenější patří ovoce, jako jsou jahody, borůvky nebo banány, které dodají svěží chuť a sladkost. Dále můžete přidat různé druhy ořechů, kokosové vločky nebo kokosové mléko, což vašim vaflím dodá exotickou chuť a bohatou texturu. Pokud máte rádi čokoládu, můžete do těsta přidat kakao nebo čokoládové hobliny pro intenzivnější čokoládovou chuť.

Pro nadýchanější vafle můžete přidat sodu nebo kypřicí prášek. Koření jako skořice, vanilka nebo muškátový oříšek mohou také přidat do vaflí příjemnou kořeněnou chuť. A konečně, sirupy jako med, akátový sirup nebo karamelový sirup jsou skvělými alternativami klasického javorového sirupu a přidají další rozměr sladkosti vašim vaflím. Experimentujte s různými kombinacemi těchto ingrediencí, abyste vytvořili vaši vlastní unikátní verzi vaflí, která oslní vaše chuťové buňky.

Jak docílit křupavých vaflí?

Vytvoření křupavých vaflí je umění samo o sobě! Správná teplota vaflovače je klíčová. Před nalitím těsta do vaflovače je důležité, aby bylo železo dostatečně rozpálené. Pokud není dostatečně teplé, těsto nebude pečením křupavé. Doporučuje se pro zkoušku předehřátí železa kapkou vody. Pokud kapka vody na povrchu železa prudce prskne, je železo dostatečně rozpálené. Nikdy nepřeplňujte vaflovače, protože pokud do něj nalejete příliš mnoho těsta, může se stát, že se vafle nebudou pečením rovnoměrně křupavé. Doporučuje se používat méně těsta než je maximální kapacita vaflovače.

Použití správných ingrediencí také hraje roli. Některé ingredience mohou přispět k vytvoření křupavých vaflí. Například přidání kukuřičného škrobu nebo kukuřičné mouky do těsta může zvýšit křupavost. Pečení déle může také pomoci. Pokud máte rádi křupavé vafle, zkuste je péct o něco déle než obvykle. Důležité je však dbát na to, aby nebyly připečené a nedošlo k jejich přílišnému ztmavnutí. Nalití těsta rovnoměrně je také důležité. Při nalévání těsta do vaflovače se snažte, aby bylo rozprostřeno rovnoměrně po celé ploše vaflovače. To pomůže zajistit, že se vafle upečou rovnoměrně a budou mít křupavou vrchní vrstvu.

6x recept na vafle

Vafle jsou oblíbeným pokrmem po celém světě a mohou být připraveny v mnoha různých variantách podle individuálních preferencí a chutí. Tato jednoduchá a lahodná pochoutka je ideální pro snídani, brunch nebo dokonce jako skvělý dezert. Základní recept na vafle zahrnuje použití mouky, vejce, mléka, prášku do pečiva, soli a tuku, ale možnosti úprav a přidání dalších ingrediencí jsou téměř neomezené. Následující recepty vám přinesou inspiraci a ukážou, jak snadné je připravit domácí vafle plné chuti a křupavosti. Připravte se na dobrodružství do světa vaflí a objevte nové oblíbené recepty pro vaši rodinu a přátele.

Recept na klasické belgické vafle

Klasické belgické vafle jsou známé jejich bohatou a křupavou texturou a sladkou chutí. Tento recept vám umožní připravit tyto lahodné pochoutky přímo z pohodlí vaší domácnosti. Připravte se na neodolatelný zážitek, který oslní vaše chuťové buňky!

těsto na vafle

Suroviny

 • 2 šálky hladké mouky
 • 2 lžíce cukru
 • 1 lžička soli
 • 4 lžičky prášku do pečiva
 • 2 vejce
 • 1 ¾ šálku mléka
 • ½ šálku rozpuštěného másla
 • 1 lžička vanilkového extraktu

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, cukr, sůl a prášek do pečiva, dokud nedosáhnete hladké směsi.
 2. V jiné míse rozšlehejte vejce a přidejte mléko, rozpuštěné máslo a vanilkový extrakt. Důkladně promíchejte.
 3. Postupně přidejte suché ingredience do tekutých a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 4. Rozpalte vaflovou pánev a vytřete ji máslem nebo olejem.
 5. Nalijte těsto do rozpáleného vaflovače a pečte podle pokynů vaflovače, dokud nebudou vafle zlatavé a křupavé.

Nyní, když máte hotové vaše klasické belgické vafle, můžete je podávat s oblíbenými doplňky, jako je javorový sirup, ovoce, šlehačka nebo zmrzlina. Těšte se na každý kousíček této sladké pochoutky a užijte si výbornou chuť, kterou nabízí tradiční belgické vafle!

Křupavé vafle s javorovým sirupem a ořechy

Tento recept na křupavé vafle s javorovým sirupem a ořechy je ideální pro ty, kteří touží po dokonalé kombinaci sladkosti a křupavosti. Kombinace bohatého javorového sirupu a křehkých ořechů dělá z těchto vafle neodolatelný lahůdku, která potěší každého, kdo má rád sladkou snídani nebo dezert.

Suroviny

 • 1 ½ šálku hladké mouky
 • 3 lžíce cukru
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • ½ lžičky soli
 • 1 ¼ šálku mléka
 • 2 vejce
 • ½ šálku rozpuštěného másla
 • ½ šálku nasekaných vlašských ořechů
 • javorový sirup (na dochucení)

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl.
 2. V jiné míse rozšlehejte mléko, vejce a rozpuštěné máslo.
 3. Postupně přidejte suché ingredience do tekutých a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 4. Nakonec vmíchejte nasekané vlašské ořechy do těsta.
 5. Rozpalte vaflovač a vytřete ho máslem nebo olejem.
 6. Nalijte těsto a pečte podle pokynů vašeho vaflovače, dokud nebudou vafle zlatavé a křupavé.
 7. Podávejte křupavé vafle s javorovým sirupem a dalšími oblíbenými přísadami, jako jsou další ořechy nebo čerstvé ovoce.

Doufáme, že si užijete každý kousíček těchto křupavých vafle s javorovým sirupem a ořechy. Tato sladká pochoutka je skvělá volba pro snídani nebo dezert a určitě oslní každého, kdo si ji dopřeje.

Vafle s banány a čokoládou

Vafle s banány a čokoládou jsou dokonalou kombinací sladkých banánů a bohatosti tmavé čokolády. Tento recept vás zavede do světa křupavých vaflí, které nejenže potěší vaše chuťové buňky, ale i vaše srdce.

vafle recept

Suroviny

 • 1 ½ šálku hladké mouky
 • 3 lžíce cukru
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • ½ lžičky soli
 • 1 ¼ šálku mléka
 • 2 vejce
 • ½ šálku rozpuštěného másla nebo rostlinného oleje
 • 2 středně velké banány, rozmixované
 • ½ šálku rozkrájené tmavé čokolády

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl, dokud nedosáhnete hladké směsi.
 2. V jiné míse rozšlehejte vejce a přidejte mléko a rozpuštěné máslo nebo olej. Důkladně promíchejte.
 3. Postupně přidejte tekuté ingredience do suchých a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 4. Nakonec vmíchejte rozmixované banány a kousky tmavé čokolády do těsta.
 5. Rozpalte vaflovač a vytřete ho máslem nebo olejem.
 6. Nalijte těsto a pečte podle pokynů vašeho vaflovače, dokud nebudou vafle zlatavé a křupavé.

Nyní máte před sebou dokonalé vafle s banány a čokoládou, které můžete podávat s oblíbenými přílohami, jako je javorový sirup, čerstvé ovoce nebo šlehačka. Doufáme, že si užijete každý kousíček této sladké pochoutky a že vám bude chutnat!

Kokosové vafle s ananasem

Kokosové vafle s ananasem přinesou do vaší kuchyně exotickou atmosféru a bohatou chuť tropických ostrovů. Tato sladká a osvěžující kombinace kokosu a ananasu je jako malý kousek ráje na talíři. Připravte se na výlet do světa sladkých pochoutek s těmito lahodnými vaflemi, které zaručeně oslní vaše chuťové buňky.

Suroviny

 • 1 ½ šálku hladké mouky
 • 3 lžíce cukru
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • ½ lžičky soli
 • 1 ¼ šálku kokosového mléka
 • 2 vejce
 • ½ šálku rozpuštěného kokosového oleje nebo rostlinného oleje
 • 1 šálek na kostičky nakrájeného ananasu

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl, dokud nedosáhnete hladké směsi.
 2. V jiné míse rozšlehejte vejce a přidejte kokosové mléko a rozpuštěný kokosový olej nebo rostlinný olej. Důkladně promíchejte.
 3. Postupně přidejte tekuté ingredience do suchých a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 4. Nakonec vmíchejte na kostičky nakrájený ananas do těsta.
 5. Rozehřejte přístroj na vafle a vytřete ho máslem nebo olejem.
 6. Nalijte těsto a pečte podle pokynů vašeho vaflovače, dokud nebudou vafle zlatavé a křupavé.

Nyní máte před sebou dokonalé kokosové vafle s ananasem, které můžete podávat s dalšími oblíbenými přísadami, jako je javorový sirup, čerstvé ovoce nebo kokosové plátky. Doufáme, že si tyto tropické vafle užijete a že vás jejich exotická chuť přenese na pláž pod palmami. Dobrou chuť!

Kukuřičné vafle se slaninou a javorovým sirupem

Tyto kukuřičné vafle se slaninou a javorovým sirupem jsou nejen lahodné, ale také přinášejí kombinaci sladkého a slaného, kterou milují mnozí. Křupavost kukuřičných vaflí se skvěle doplňuje s chutí slaniny, zatímco javorový sirup přidává k tomuto pokrmu jemnou sladkost. Tento recept je ideální pro ty, kdo hledají unikátní a chutnou alternativu klasických vaflí.

křupavé vafle

Suroviny

 • 1 ½ šálku kukuřičné mouky
 • 2 lžíce cukru
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • ½ lžičky soli
 • 1 ¼ šálku mléka
 • 2 vejce
 • ½ šálku rozpuštěného másla nebo rostlinného oleje
 • 6 plátků slaniny, upečených a nakrájených na menší kousky
 • javorový sirup (na dochucení)

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte kukuřičnou mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl, dokud nedosáhnete hladké směsi.
 2. V jiné míse rozšlehejte vejce a přidejte mléko a rozpuštěné máslo nebo olej. Důkladně promíchejte.
 3. Postupně přidejte tekuté ingredience do suchých a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 4. Vmíchejte nakrájenou slaninu do těsta.
 5. Rozpalte vaflovač a vytřete ho máslem nebo olejem.
 6. Nalijte těsto a pečte podle pokynů vašeho vaflovače, dokud nebudou vafle zlatavé a křupavé.
 7. Podávejte kukuřičné vafle se slaninou s javorovým sirupem a dalšími oblíbenými přísadami, podle vašeho gusta.

Doufáme, že si užijete každý kousíček těchto kukuřičných vaflí se slaninou a javorovým sirupem. Tento jedinečný recept přinese do vaší kuchyně nové chuťové dobrodružství a bude skvělou volbou pro snídani nebo brunch.

Ovesné vafle s javorovým sirupem

Ovesné vafle s javorovým sirupem jsou zdravou a chutnou alternativou klasických vaflí, které zaručeně potěší vaše chuťové buňky. Ovesné vločky dodávají těmto vafle bohatou texturu a nutriční hodnotu, zatímco javorový sirup přidává jemnou sladkost a křupavost. Připravte se na lahodnou snídani plnou energie s těmito vynikajícími vaflemi!

Suroviny

 • 1 ½ šálku ovesných vloček
 • 3 lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • ½ lžičky soli
 • 1 šálek mléka (libovolného druhu)
 • 2 vejce
 • ½ šálku nasekaných vlašských ořechů

Postup

 1. V mixéru nebo kuchyňském robotu rozemelte ovesné vločky na jemnou mouku.
 2. Ve velké míse smíchejte ovesnou mouku, med nebo javorový sirup, prášek do pečiva a sůl.
 3. V jiné míse rozšlehejte vejce a přidejte mléko. Důkladně promíchejte.
 4. Postupně přidejte tekuté ingredience do suchých a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 5. Nakonec vmíchejte do těsta nasekané vlašské ořechy.
 6. Rozpalte vaflovač a vytřete ho máslem nebo olejem.
 7. Nalijte těsto na vaflovač a pečte podle jeho pokynů, dokud nebudou vafle zlatavé a křupavé.

Nyní máte před sebou dokonalé ovesné vafle s javorovým sirupem, které můžete podávat s dalšími oblíbenými přísadami, jako je čerstvé ovoce, jogurt nebo další javorový sirup.

Mohlo by vás také zajímat: Sladké knedlíky 3x jinak: Tvarohové, kynuté nebo bramborové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *