Jak na účinný postřik na mšice z octa či sody bez chemie

Jaké jsou nejúčinnější způsoby, jak se vypořádat se mšicemi, aniž byste museli sáhnout po chemických postřicích? A jakým způsobem lze využít běžných domácích prostředků jako jsou ocet či soda ke zničení mšic? Právě tím se budeme podrobněji zabývat na následujících řádcích. Vyzkoušejte postřik na mšice z octa nebo z jedlé sody a zbavte se mšic levně a účinné bez chemie.

postřik na mšice z octa a jedlé sody

Co jsou mšice?

Mšice jsou drobní škůdci, kteří se živí šťávami z rostlin. Množí se navíc velmi rychle, takže pokud není proti nim zasaženo včas, mohou způsobit vážné poškození rostlin. Kde se vyskytují? Existuje mnoho druhů mšic, které se specializují na různé druhy rostlin, jako jsou ovocné stromy, pěstovaná zelenina či okrasné rostliny.

Jak poznat, že rostlina je napadena mšicemi? 

Žluté zbarvené listy se skvrnami

Mšice vysávají šťávy z rostliny, což zákonitě vede k poškozování listů. Napadené listy začínají žloutnout a objevují se na nich skvrny.

Změna růstu rostliny

Rostlina napadená mšicemi se může stát slabší a méně životaschopnou. Růst rostliny se tedy zpomalí. 

Lepkavé kapky na listech

Mšice vylučují sladkou tekutinu, která způsobuje, že se na listech objeví lepkavé kapky.

Pohledem

Mšice jsou malí škůdci, kteří mohou být viditelní i pouhým okem. Pokud vidíte drobné, pohybující se organismy na rostlině, můžou to být právě mšice.

postřik na mšice z octa a jedlé sody

Co pomůže zlikvidovat mšice?

Jak na mšice přírodně? Účinným přírodním řešením je využití běžných domácích prostředků jako ocet nebo soda. Můžete si například vyrobit roztok z octa a vody a poté ho aplikovat na rostliny postižené mšicemi. Stejně tak lze jakožto přírodní postřik na mšice použít roztok sody bikarbony, která má fungicidní i insekticidní účinky.

Mýdlo rovněž pomůže odstranit ochranný voskový povlak na těle mšic, což vede k dehydrataci a usmrcení škůdců. Je však důležité mít na paměti, že při použití přírodních prostředků je potřeba být trpělivý a postřiky aplikovat pravidelně, aby byly účinné.

Existují také různé rostliny, které mšice a jiné škůdce přirozeně odpuzují. Patří mezi ně česnek, cibule, pažitka nebo například šanta kočičí.

Jak vyrobit postřik proti mšicím?

Pojďme se nyní naučit, jak vyrobit domácí postřik na mšice.

Postřik na mšice z octa

Postřik z octa je jedním z domácích přírodních prostředků, který lze použít k likvidaci mšic. Mšice jsou citlivé na kyselé prostředí, které je v octě přítomné, a proto mohou být účinně zničeny octovým postřikem.

Co budete potřebovat? K přípravě postřiku si pořiďte bílý ocet, tekuté mýdlo na nádobí, vodu a rozstřikovač. Jak postupovat?

  1. Smíchejte vodu a bílý ocet v poměru 1:1.
  2. Přidejte trochu tekutého mýdla na nádobí a směs dobře promíchejte.
  3. Nalijte směs do postřikovače a protřepejte, aby se voda a ocet dokonale spojily.
  4. Nastříkejte postřik na napadené rostliny ze všech stran, dokud nebudou jejich listy celé pokryty.
  5. Nechte postřik působit na rostlinách po dobu asi jedné hodiny a poté rostliny důkladně opláchněte vodou.

Pokud používáte postřik na rostlinách, vyhněte se jeho použití ve vysokých teplotách, protože vysoká koncentrace octa pak může na listech způsobit poškození. Proto byste měli rostliny ošetřovat ve večerních hodinách nebo brzy ráno, kdy je venkovní teplota nižší.

postřik na mšice z octa a jedlé sody

Postřik na mšice z jedlé sody

Postřik na mšice z jedlé sody je dalším domácím přírodním prostředkem, který lze použít k likvidaci mšic bez chemie. Jedlá soda, také známá jako bikarbonát sodný, se dá použít jako levná a ekologická alternativa k chemickým insekticidům.

Co budete potřebovat na tento účinný postřik? Kromě rozstřikovače a 2 lžic jedlé sody vám už bude stačit pouze šálek vody. Jak na to? Smíchejte jedlou sodu s vodou a dobře promíchejte, dokud se soda úplně nerozpustí. Následně nalijte směs do rozstřikovače.

Jedlá soda funguje jako přírodní insekticid, který ničí mšice tím, že narušuje jejich trávicí systém a pH roztoku brání mšicím v přijímání potravy. Postřik z jedlé sody je účinný i proti mnoha dalším škůdcům, jako jsou můry, brouci či housenky. 

Kdy udělat postřik proti mšicím? 

Je důležité používat postřik pravidelně alespoň jednou týdně, dokud se mšic úplně nezbavíte. Nejlepší čas pro postřik proti mšicím je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy teploty jsou nejchladnější. V teplejších hodinách dne  totiž mohou být postřiky méně účinné, protože mohou rychleji vysychat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *