ZAVAŘOVÁNÍ RAJČAT: Jak uchovat vitamíny rajčat na zimu?

Sezóna rajčat začíná. Nevíte co s nimi? Vyzkoušejte zavařování rajčat! Když v zimě zejí pulty se zeleninou v obchodech prázdnotou, tak zavařená rajčata připravená od léta vskutku zahřejí na duši. Proč? Jedná se o vynikající doplněk k hlavním chodům či zdravou svačinu, jejíž chuť je sladká, kořeněná a díky nálevu i slaná – čeká vás tedy opravdový gurmánský zážitek. Jak si takovou rajčatovou zavařeninu udělat doma?

Jaká rajčata zvolit pro konzervaci?

Pro zavařování se nejvíce hodí malá rajčata, jež snadno projdou hrdlem nádoby. Pozor si dejte i na to, aby slupka rajčat byla pevnější, jinak kvůli vařící se vodě může prasknout. Ze stejného důvodu nebudou dobře fungovat přezrálá a měkká rajčata – ty si nechte kupříkladu na přípravu omáčky. Neměli byste používat ani nazelenalá rajčata. Vyhněte se používání rajčat různých stupňů zralosti. 

Stejně tak by neměla mít žádné známky hniloby či místa napadená hmyzem. I jedno takové rajče totiž dokáže zkazit celou zavařeninu. Rajčata by teda měla být zralá, jednotné velikosti, bez plísní a viditelných poškození – jejich selekci tedy rozhodně nepodceňujte. Skvěle se ke konzervování hodí i cherry rajčata – není nutné brát pouze červená cherry rajčata, vhodný je i mix se žlutými.

zavařování rajčat

Jak uchovat nakládaná rajčata na zimu?

Proces zavařování rajčat začíná mytím sklenic a samotných rajčat. Pokud chcete rajčata konzervovat bez sterilizace, tak nezapomeňte před vložením zeleniny zavařit sklenice a víčka, pokud se sterilizací, pak stačí nádobu důkladně omýt sodou. Zavaření nabízí možnost dlouhodobého skladování díky dvěma hlavním faktorům – octu a tepelné úpravě. 

Metoda bez sterilizace s dvojitým plněním vařící vodou je vhodnější pro třílitrové sklenice a velké šarže rajčat. Výhodnější je ale zavařovat se sterilovanými litrovými sklenicemi a s malými rajčaty, jako jsou kupříkladu zmíněná cherry rajčata. 

Vyzkoušejte také náš skvělý recept na kečup z rajčat.

Co budete potřebovat k zavařování rajčat na zimu?

Připravte si:

  • 5 kg rajčat
  • 3 stroužky česneku  
  • 1 bobkový list
  • černý pepř

Podle vlastního uvážení můžete přidat petržel, kolečka cibule či sladkou papriku.

Pro přípravu 4 sklenic po 2 litrech je pak potřeba i zálivka ze 3 litrů vody. Na 1 litr je potřeba:

  • 1 polévková lžíce soli
  • 3-5 lžic cukru
  • 50-60 ml octa

Metoda zavařování rajčat bez sterilizace

Jak zavařit rajčata do sklenic?

  1. Na dno čistých sklenic dejte oloupané stroužky česneku, přidejte 8 kuliček pepře, bobkový list, stejně jako všechny bylinky, listy či feferonky dle libosti. 
  2. Sklenice naplňte rajčaty až po hrdlo a nechte mezi nimi co nejméně mezer.
  3. Zalijte vroucí vodou, přikryjte pokličkou a nechte 15 minut odstát. Vodu ze sklenic slijte do kastrůlku, povařte a rajčata opět zalijte vařící vodou. Znovu vydržte 15 minut.
  4. Vodu z plechovek slijte do hrnce a dejte na sporák. Přidejte sůl a cukr určený pro zálivku a přiveďte tekutinu k varu. Na úplný závěr přilijte ocet.
  5. Sklenice se rajčaty naplňte vařící zálivkou.
  6. Nezapomeňte zkontrolovat kvalitu uzávěru, aby neprosakovala voda. To je důležité, jinak se dovnitř dostane vzduch a sklenice mohou explodovat.
  7. Otočte plechovky s rajčaty a nechte je den postupně chladnout pod přikrývkou. 

Metoda zavařování rajčat se sterilizací

Jak zavařit celá rajčata?

  1. Dejte koření na dno umyté sklenice a na něj položte rajčata.
  2. Připravte zálivku z vody, potřebného množství soli a cukru s octem. Jakmile se začne vařit, tak ji naplňte do sklenic. Zakryjte víčky, ale neutahujte.
  3. Jak dlouho sterilizovat rajčata? Sterilizujte nádobu s rajčaty 15-20 minut v hrnci s vodou. Nalijte horkou vodu prakticky až po vršek sklenic. Nenechávejte ji prudce vařit, jinak se do nich může dostat. 
  4. Opatrně vyjměte horké sklenice z vody.
  5. Dotáhněte a dejte je vzhůru nohama a nechte den vychladnout.
zavařování rajčat

Praktické rady  

Honí se vám hlavou myšlenky ohledně konzervace rajčat a její možné délky? Pak vězte, že takto zavařená rajčata lze skladovat klidně až dva roky, a to nejlépe ve sklepě. Pokud je skladujete v bytě, tak zvolte tmavé a suché místo s mírnou teplotou. Nejdůležitější je, aby na ně nedopadlo sluneční světlo. Nezapomeňte ale, že trvanlivost zavařenin v bytě se zkracuje na rok.

Poslední náš dnešní tip se týká zpracování rajčat. Při krájení se snažte nakrájet rajčata na stejné kousky. Pokud nechcete, aby při zavařování praskla, tak párátkem proveďte pár vpichů poblíž jejich stonku. Případně je můžete v těchto místech zaříznout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *