Úžasně voňavé KDOULE: Jak je vypěstovat a na co je použít?

Kdoule (Cydonia oblonga) připomínají žlutá jablka a krásně voní. Možná je na zahradě pěstovala vaše babička a jejich vůně vám připomene dětství. Jak kdouloň pěstovat? A jak její voňavé plody využít? Co z nich uvařit? To a mnohem více vám prozradíme v následujícím článku. Kromě praktických tipů se zde dozvíte i pár zajímavostí.

kdoule

Charakteristika kdoulí

Co jsou to kdoule? Jedná se o plody kdouloně, které se nápadně podobají jablkům nebo hruškám. Plody se vyznačují pronikavou vůní a plstnatou žlutou slupkou. Právě kvůli slupce porostlé jemným chmýřím se ve starověkém Římě kdoulí říkalo vlněné jablko. Uvnitř je pak plod světle žlutý.

Obsahují velké množství pektinu, dále pak vitamin C, vitamíny skupiny B, ale i třísloviny nebo minerální látky jako například zinek, železo, draslík či vápník. Syrové se jíst nedají, jejich dužina je tvrdá a trpká. Nutná je jejich tepelná úprava.

Jak je využít

Kdouloně se svými plody byly známé už ve starověkém Řecku a Římě. V našich končinách se ale v minulosti rovněž hojně pěstovaly. Jejich plody byly využívány v lidovém léčitelství, a to například při bolestech v krku, žaludečních potížích či průjmu. Velmi často ženy ukládaly kdoule do čistého prádla, aby pak krásně vonělo.

Pokud se ptáte, jaké mají kdoule využití, klidně se inspirujte u našich babiček. Plody kdouloně umístěte do skříně s prádlem nebo na různá místa v bytě. Jejich vůně je svěží a podobná citronu. Váš domov tak bude krásně vonět.

Z kdoulí je však možné připravit i nejrůznější marmelády, kompoty nebo je využít při péči o pleť a udělat si z nich třeba pleťovou masku. Jak? Vezměte dvě čerstvé kdoule, oloupejte je a nakrájejte na plátky. Poté je vložte do sklenice, zalijte alkoholem a nechte louhovat alespoň čtrnáct dní. Poté výluh slijte přes sítko a vzniklou kašičku naneste na obličej. Nechte chvíli působit a omyjte. Vaše pleť by po použití této pleťové masky měla být zpevněná a póry stažené.

kdoule využití

Jak chutnají a co z nich připravit

Plody kdouloně je nutné povařit, podusit nebo zapéct, aby jejich dužina změkla. Tepelnou úpravou se i zjemní chuť dužiny a budou tak mít specifickou sladkokyselou chuť.

V první řadě je vždy třeba odstranit z povrchu kdoulí chmýří (například pomocí utěrky), poté je možné toto ovoce zpracovat podobně jako jablka nebo hrušky. Oloupat, vykrájet a vařit nebo péct. Výborně se hodí například ke zvěřině nebo drůbeži. Kousky tohoto ovoce můžete dát péct do trouby spolu s masem. Připravit z nich lze ale i želé, džemy, kompoty či šťávy.

Recept na zavařeninu z kdoulí

Marně hledáte ve své moderní kuchařce heslo kdoule recept a nikde žádný recept nenacházíte? Není divu, během let se na ně trochu pozapomnělo. Vy ale můžete zkusit připravit z tohoto netradičního ovoce třeba marmeládu. Jak na to?

Pro přípravu marmelády z kdoulí plody není nutné loupat, musíte je však zbavit drobných chloupků na povrchu a také jádřinců. Až budete mít hotovo, nakrájejte plody na kostičky a dejte je do hrnce. Zakápněte trochu citrónové šťávy, zalijte vodou a vařte doměkka. Poté přidejte cukr. Použijte 500 g kdoulí a 500 g cukru. Hotovou marmeládou můžete bez obav plnit skleničky a poté ji použít třeba na lívance, palačinky a nejrůznější moučníky, nebo si s ní třeba ozdobit svou ovesnou kaši.

kdouloň

Jak pěstovat kdouloň

Zaujalo vás toto ovoce? Pokud máte vlastní zahradu, pak nic nebrání tomu, abyste na ní nově měli i kdouloň. Dobře se tomuto stromu daří v humózní půdě dobře zásobené živinami. Má rád teplo, ale na vláhu není příliš náročný. Obávat se nemusíte ani toho, že by ho nějak výrazně napadali škůdci. Jelikož ale mělce koření, určitě se vyplatí ho před zimou zahrnout zeminou.

Kdouloň kvete ve druhé polovině května a má voňavé bílé nebo růžové květy. Plody pak můžete sklízet v září až říjnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *