Trápí vás oteklé nohy? Poradíme vám, co zaručeně pomáhá!

Máte oteklé nohy a hledáte účinné řešení, jak s tím bojovat? Nemáte tušení, co způsobuje vaše potíže a jak byste je mohli zmírnit? Rozhodně ale nemějte obavy, nejste s tímto problémem sami. Otoky nohou jsou totiž častým problémem, který může být způsoben mnoha faktory jako jsou kupříkladu dlouhodobé stání nebo naopak sedavá práce, nadváha, či hormonální změny. 

V tomto článku vám proto přinášíme ověřené rady a tipy, jak zlepšit cirkulaci krve a snížit otoky nohou. Co tedy zaručeně pomáhá? Všechny níže uvedené osvědčené postupy, které si můžete vyzkoušet doma a zlepšit tak váš zdravotní stav.

oteklé nohy

Co způsobuje oteklé nohy?

Jak již bylo naznačeno, tak existuje značné množství možných příčin, které mohou způsobovat otoky v oblasti nohou. Mezi nejčastější příčiny oteklých nohou nicméně patří tyto faktory:

  • Nedostatek pohybu – pokud máte sedavé zaměstnání nebo vedete způsob života, jehož součástí je málo pohybu, tak velmi snadno si můžete přivodit otoky nohou.
  • Nadměrné stání – stání po dlouhou dobu dokáže způsobovat hromadění tekutin v nohách, jež následně způsobuje otok.
  • Nadměrné užívání soli – příliš mnoho soli v jídle může vést k zadržování tekutin v těle, což rovněž může způsobit otoky nohou.
  • Hormonální změny – během těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce se mohou objevit otoky nohou, jde o velmi častý doprovodný efekt hormonální nerovnováhy.
  • Poranění – úrazy jako jsou například vykloubení kotníku, modřiny a zlomeniny, mohou rovněž zapříčinit otoky v oblasti dolních končetin.
  • Zdravotní problémy – některé zdravotní problémy jako jsou srdeční choroby, ledvinové problémy a diabetes, dokáží mít také neblahý vliv na zdraví nohou a tvorbu otoků.

Co mám dělat, když mám oteklé nohy?

Rádi byste se dozvěděli několik tipů, které vám mohou pomoci zmírnit otoky? V tom případě jste tu správně.

  • Začít můžete třeba tím, že zvednete na delší dobu nohy – pokud je to tedy možné, tak položte nohy na vyvýšené místo, aby se zlepšil krevní oběh v dolních polovině těla.
  • Začít můžete třeba tím, že zvednete na delší dobu nohy – pokud je to tedy možné, tak položte nohy na vyvýšené místo, aby se zlepšil krevní oběh v dolních polovině těla.
  • Sázkou na jistotu jsou pak kompresní punčochy (případně elastický obvaz), jež mají blahodárný vliv na průtok krve. 
  • Abyste mírnili otoky nebo jim předcházeli, tak omezte příjem soli a přidejte více potravin obsahujících draslík do své stravy. Zároveň pijte více vody – ujistěte se, že pijete dostatek vody, aby se zabránilo dehydrataci a nutnosti hromadění vody v těle.
  • V neposlední řadě se vyhněte dlouhodobému stání nebo sezení – při sedavé práci se pravidelně zvedejte a dávejte si krátké procházky.

Pokud jsou otoky způsobeny zdravotním problémem, například v důsledku srdeční choroby nebo problémy s ledvinami, bude nejlepším řešením navštívit lékaře. Pouze lékař totiž může posoudit vaše příznaky a doporučit další léčbu, případně vás poslat na testy.

oteklé nohy

Oteklé kotníky – Co o nich potřebujete vědět?

Jsou otoky kotníků měkké, nebo tvrdé? Rozlišení mezi měkkým a tvrdým otokem může být užitečné při posuzování povahy otoku kotníků a při určování jeho příčiny. Obecně platí, že měkký otok, jenž je častější, je způsoben přítomností tekutiny, jako jsou krev nebo lymfa. Zatímco tvrdý otok bývá způsoben přítomností tkáně, jako jsou svaly nebo kosti. Pokud jde o kotníky, měkký otok může být způsoben například narušením cév, zánětem nebo zadržováním tekutin v těle. Oproti tomu tvrdý otok může být způsoben třeba narušením kostí nebo svalů v oblasti kotníku.

Jak dlouho můžete očekávat, že budete mít oteklé nohy u kotníků? Doba trvání oteklých kotníků se může lišit v závislosti na příčině otoku. Někdy se otoky mohou vyvinout během několika hodin nebo dní a zase samy splasknout, zatímco jindy mohou být příznakem vážnějších zdravotních komplikací a mohou trvat déle.

Jak se vyvarovat otékaní nohou?

Existuje několik způsobů, jak se můžete vyvarovat problémům s oteklými nohami. Některé z nich jsou:

  • Pohybujte se: Pohyb a cvičení mohou pomoci zlepšit průtok krve v nohách a zabránit hromadění tekutin.
  • Sledujte svou váhu: Přebytečná váha může způsobit zvýšený tlak na nohy a snížit průtok krve. Snažte se udržovat zdravou váhu.
  • Vyhněte se dlouhodobému sezení nebo stání: Pokud musíte sedět nebo stát po dlouhou dobu, zkuste si pravidelně protáhnout nohy a dělat malé přestávky na chůzi.
  • Nosíte podpůrné punčochy: Podpůrné punčochy mohou pomoci zlepšit průtok krve v nohách a snížit riziko oteklých nohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *