Zvládněte STRES: Jak se zbavit stresu a jaké má příznaky

Stres se bohužel stal neodmyslitelnou součástí našich životů – stresu jsme vystavování, ať už se zrovna nacházíme v práci, ve škole nebo doma. Avšak pokud nevíte, jak se zbavit stresu a nezvládáte jej správně potlačovat, stresová reakce dokáže člověka nejenom vyčerpat, ale může mít negativní dopady i na vaše zdraví. Proto je důležité se naučit, jak se s ním vypořádat a jaké jsou jeho příznaky. 

V tomto článku se tedy společně podíváme na to, jak se zbavit stresu efektivně. Jak poznáte, že jste vystaveni stresu a jaké jsou jeho příznaky?

jak zvládnout stres

Příznaky stresu – co se s tělem děje ve stresu?

Jak již bylo naznačeno, tak stres je běžnou součástí našeho každodenního života, avšak sám o sobě může mít celou řadu různorodých příčin. Přestože míra stresu se u každého člověka liší a stejně tak se liší i reakce na něj, tak existují určité společné symptomy, které mohou indikovat přítomnost stresu. Tyto příznaky stresu přitom mohou být jak fyzického, tak i psychického charakteru.

Fyzické příznaky stresu

Jaké jsou fyzické příznaky stresu? Fyzické příznaky odrážejí reakci tělesného systému na stresové situace. Mezi časté fyzické příznaky patří bolesti hlavy, bolesti svalů či svalové napětí, zvýšené pocení, zrychlený tep a dýchání, trávicí potíže či zvýšený krevní tlak.

Jedním z možných fyzických projevů může být také vyrážka ze stresu. Ta bývá způsobena tím, že stres dokáže ovlivnit imunitní systém a zvýšit produkci hormonu kortizol, jenž může mít negativní vliv na kůži.

Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, může jít o signál, že je potřeba najít způsoby, jak si odpočinout a lépe zvládat své emoce.

fyzické příznaky stresu

Psychické příznaky stresu

Jaké jsou psychické příznaky stresu? Mezi běžné psychické příznaky stresu patří úzkosti, podrážděnost, nespavost, deprese, změny nálad a pocity beznaděje. Během stresových situací se zároveň může objevit silný pocit obav a strachu, což může mít negativní vliv na schopnost se soustředit, pracovat efektivně a užívat si života.

Stres zároveň dokáže vyvolat silné emoce, které mohou vést k nespokojenosti. Stres též může vést k pocitu vyhoření, pocitu neschopnosti a klesajícímu sebevědomí. Tyto příznaky mohou být zvláště problematické, pokud se stanou dlouhodobými a negativně ovlivní kvalitu života.

Jak zvládnout stres?

Ve snaze, jak zvládat stres lépe, existují určité kroky, jež lze podniknout  pro snížení úrovně stresu a zlepšení odolnosti proti stresu. Kupříkladu plánování a prioritizace úkolů pomůže snížit pocit chaotičnosti a stresu. Snažte se tedy mít vždy jasnou představu o tom, co musíte udělat a jak to udělat nejlépe.

Dále identifikujte své stresory. Uvědomění si toho, co vás stresuje, totiž může být prvním krokem k tomu, jak s tímto stresem efektivně bojovat. Pokuste se tedy identifikovat situace, které vás stresují, a zkuste najít způsob, jak s nimi lépe pracovat.

Někdy ale může stačit pouze změnit postoj k tomu, jak vnímáte stres. Pokuste se vnímat stres jako výzvu k překonání, a ne jako hrozbu.

příznaky stresu

Jak se zbavit stresu? 

Pomohou vám s tím následující metody, jež jsou účinné v boji proti stresu:

  • Meditace proti stresu – pomáhá uvolnit napětí a snížit úzkost a podrážděnost. Pravidelné meditování může vést k dlouhodobým pozitivním změnám v mozku, což bude mít vliv na celkovou duševní pohodu a odolnost proti stresu.
  • Fyzická aktivita – běh, jízda na kole, jóga nebo plavání jsou skvělé aktivity, které mohou pomoci udržovat tělo v kondici a zlepšit celkovou pohodu, uvolnit napětí a snížit stres
  • Správná výživa – je důležité se vyhnout potravinám, které způsobují zvýšené stresové reakce, jako jsou například kofein, alkohol a sladkosti.
  • Podpora od rodiny a přátel – komunikace s rodinou a přáteli může být velmi uklidňující. Podpora od druhých lidí dokáže navodit pocit bezpečí a uklidnění. Nevyhýbejte se svým blízkým a zkuste s nimi trávit více času.

Přečtěte si také o spánku a jeho vlivu na naše zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *