Péče o papriky: Zaštipování paprik, hnojení a zalévání

Péče o papriky je klíčovým faktorem pro zajištění bohaté úrody těchto oblíbených plodin. Správná péče zahrnuje zaštipování paprik, hnojení a zalévání. Tyto postupy nejenže podporují silné a vitální rostliny, ale také zvyšují výnosy a kvalitu plodů. V tomto článku vám představíme, jak a kdy provádět zaštipování paprik, jak je efektivně hnojit, jak zajistit jejich optimální zalévání a kdy je vhodný čas pro sklízení plodů.

Co je to paprika?

Paprika je rostlina z čeledi lilkovitých (Solanaceae) a je známá svou charakteristickou sladkou nebo mírně pikantní chutí různě barevných plodů. Jedná se o jednoletou rostlinu, která je pěstována pro své dužnaté plody, které jsou často používány v kuchyni pro přípravu různých jídel.

Pochází z Ameriky a byla přivezena do Evropy po objevení Nového světa Kryštofem Kolumbem. Od té doby se stala oblíbenou zeleninou a dnes se pěstuje po celém světě. Existuje mnoho odrůd papriky, které se liší velikostí, tvarem a barvou plodů. Můžete najít zelené, žluté, oranžové, červené a dokonce i fialové papriky.

Plody paprik jsou bohaté na vitamín C a další antioxidanty, které přispívají k posílení imunitního systému. Je také zdrojem vitamínů A, E a K, a obsahuje minerály jako draslík a hořčík. Díky své chuti a výživovým hodnotám je paprika často zařazována do různých receptů a pokrmů.

Pěstování paprik není složité a můžete si tak vypěstovat své papriky i u nás. Pěstovat se dají na zahradě i třeba na balkoně v květináčích. Důležitá je správná péče o rostliny, která zahrnuje efektivní hnojení paprik, optimální zalévání a pravidelné zaštipování paprik. Pokud budete tyto techniky dodržovat, můžete se dočkat velké úrody chutných plodů.

Zalévání paprik

Jak zalévat papriky? Správné zalévání paprik je klíčové pro jejich zdravý růst a plodnost. Papriky potřebují pravidelnou zálivku, která udržuje jejich půdu vlhkou, ale nepřemokřenou. Doporučuje se zalévat papriky mírně, ale často. Ideální je zalévat je při každém vyschnutí horní vrstvy půdy. Dbejte však na to, aby půda nevyschla úplně mezi jednotlivými zálivkami.

Zalévání by mělo směřovat ke kořenům rostlin, nikoliv na jejich listy. Zalévání listů a celých rostlin napomáhá ke vzniku plísní a hniloby, pokuste se tomu tedy vyhnout. Nejvhodnější je zalévání v ranních nebo večerních hodinách. To umožňuje rostlinám vstřebávat vodu během dne a předchází přílišnému odpařování v horkých podmínkách.

Zalévání paprik a zaštipování paprik

Zaštipování paprik

Jak se zaštipují papriky? Zaštipování paprik je důležitou technikou pro podporu jejich růstu a plodnosti. Zaštipování se provádí odstraněním vrcholového pupenu rostliny. Tím se podporuje větvení a tvorba bohatšího květenství a plodů. V ideálním případě byste měli provést první zaštipování, když rostlina dosáhne výšky asi 20 cm. Odstraňte vrcholový pupen a nechte rostlinu rozvětvit se. Zaštipování provádějte rukou nebo pomocí ostrých čistých nůžek.

Mohlo by vás také zajímat, jak a kdy provádět zaštipování rajčat.

Hnojení paprik

Správné hnojení je důležité pro zajištění živin potřebných pro zdravý růst a vývoj paprik. Před výsadbou paprik je dobré připravit půdu přidáním organického hnojiva do půdy. To poskytne rostlinám základní živiny a vylepší kvalitu půdy.

Kdy začít hnojit papriky? První hnojení paprik probíhá již při výsadbě. Do jámy vytvořené pro zasazení papriky nasypte menší hrst hnojiva, zahrňte trochou hlíny a poté zasaďte rostlinu. Použijte vyvážené hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík (NPK hnojivo). To podpoří růst kořenů a celkový rozvoj rostliny.

Papriky vyžadují také pravidelné hnojení během jejich růstu. Doporučuje se aplikovat hnojivo jednou za 2 až 4 týdny, v závislosti na konkrétních potřebách rostliny.

Pro hnojení paprik používejte hnojivo, které obsahuje potřebné živiny, jako je dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Můžete použít i organická hnojiva, jako je například kompost nebo hnojivo z mořských řas.

Papriky a průvan

Papriky jsou teplomilné rostliny citlivé na průvan. Proud studeného vzduchu může poškodit jejich listy a zpomalit růst rostlin. Rostliny preferují stabilní a teplé podmínky.

Jak zabránit průvanu? Nejdůležitější je výběr vhodného místa pro sázení. Umístěte papriky na chráněné místo, které je ochrání před silným větrem a přímým proudem vzduchu. Ideální je umístit je na slunnou stranu domu, plotu nebo do výsadbového boxu. Výhodnou volbou je také sázení do skleníku nebo pařeniště.

Pokud žádné takové místo k dispozici nemáte, můžete průvanu zabránit různými ochrannými prvky. Pomoci vám například může průhledná folie natažená na tyče okolo paprik nebo ohrádka vytvořená ze starých oken.

pěstování paprik

Sklízení paprik

Kdy sklízet papriky? Kdy přesně sklízet papriky závisí na odrůdě a jejich zralosti. Papriky mohou být sklízeny, když dosáhnou plné velikosti a jejich barva se změní na zralou. Zralé papriky mají intenzivnější barvu a jejich dužina je plná chuti.

Většina paprik zelených odrůd postupně dozrává na žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Pokud máte rádi pikantnější chuť, můžete sklízet papriky již ve fázi, kdy jsou zelené. Pokud preferujete sladkou chuť, nechte je na rostlině déle, dokud nezačnou dozrávat a nezískávají intenzivnější barvu.

Většina paprik potřebuje přibližně 60 až 90 dní od výsadby do dosažení zralosti. 

Při sklizní paprik je opatrně odstřihněte nebo odtrhněte od rostliny. Použijte ostrý nůž nebo prsty a snižte riziko poškození rostliny. Pokud některé plody nejsou ještě zralé, nechte je na rostlině déle a sklízejte je postupně, když dozrají.

Škůdci a nemoci paprik

Papriky mohou být náchylné k různým nemocem a škůdcům, které mohou ovlivnit jejich růst a úrodu. Je důležité být o těchto problémech informován a přijmout preventivní opatření, abyste ochránili své rostliny. Zde je přehled některých nejčastějších nemocí a škůdců paprik a způsoby, jak se jim bránit:

Nemoci paprik

  • Plíseň šedá: Tato plíseň může postihnout květy, plody a listy paprik. Její příznaky zahrnují šedavý povlak na rostlině, hnědnutí a hnilobu plodů. Proti plísni šedé je důležité udržovat rostliny suché, zajistit dobré větrání a odstranit postižené části rostliny
  • Houbové choroby: Například houbové choroby jako antraknóza, plíseň listů nebo rakovina kořenů mohou postihnout papriky. Pravidelná kontrola rostlin a odstranění postižených částí pomáhá omezit šíření těchto chorob. Při výsadbě je také dobré použít zdravé a odolné sazenice.
  • Virové choroby: Virové choroby, jako je mozaika papriky, mohou způsobit deformace listů a plodů, a snížit výnos rostliny. Je důležité používat zdravá semena a zabránit přenášení virů škůdci, jako jsou mšice nebo bílé mušky. Při podezření na virovou infekci je nejlepší odstranit postižené rostliny, aby se zabránilo šíření.

Škůdci paprik

  • Mšice: Mšice mohou napadat papriky a nasávat šťávu z listů a stonků, což způsobuje žloutnutí, deformace a zakroucení rostliny. Je možné použít biologické prostředky, jako jsou přirození nepřátelé mšic, nebo aplikovat insekticidy, pokud je napadení silné. Vyzkoušet také můžete domácí postřik na mšice z octa či sody.
  • Bílé mušky: Bílé mušky jsou dalším častým škůdcem paprik. Podobně jako mšice, i bílé mušky nasávají šťávu z rostliny a mohou přenášet virové choroby. Kontrola populací bílých mušek může zahrnovat použití biologických prostředků, jako jsou parazitní vosy, nebo insekticidy.
  • Slimáci: Slimáci mohou napadat mladé papriky a ujídat listy a plody. Proti nim je možné použít pasti na slimáky, jako jsou misky s pivem, nebo aplikovat ochranná prostředky, které je odradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *