RÝMOVNÍK pěstování: Jak si vypěstovat zázračnou rostlinu?

Rýmovník je malá rostlina, která se stala oblíbenou nejen pro svůj vzhled, ale hlavně pro své účinky. Proč je považován za zázračnou rostlinu a jak můžete i vy vyzkoušet rýmovník pěstování? Pokud jste si vždycky přáli mít tuto bylinku ve své zahradě nebo na okně, tento článek vám poskytne všechny potřebné informace, jak pěstovat rýmovník a těšit se z jeho jedinečné krásy a užitečných vlastností. Co vše je pro pěstování potřeba a co znamená žloutnutí listů rýmovníku? To vše se dozvíte v tomto článku.

Jaké má rýmovník účinky?

Rýmovník se používá převážně k léčbě nachlazení, rýmy, kašle a bolestí krku či hlavy. Pokud Vás dlouhodobě trápí rýma a nachlazení, přečtěte si naše tipy na posílení imunity. Další využití nalezne v případě kožních onemocnění jakou jsou ekzémy či bodnutí hmyzem.

Podle některých zdrojů má antioxidační účinky, lze ho tedy využít i k detoxikaci. Rovněž účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí také proti stresu a psychickým potížím.

Obsahuje účinné látky jako jsou vonné silice (voní jako eukalyptus), ale také omega 6 mastné kyseliny, vitamín K, A a C. Užívanou částí jsou listy rýmovníku, které můžeme rozdrtit do čaje, nebo je pouze žvýkat. Stejně účinné jsou ale i inhalace, kdy stačí listy bylinky rozlomit, rozmačkat a čichat příjemnou vůni.

Tato bylinka se dává do ložnic astmatikům, aby se jim lépe dýchalo. Lze si dát i listy na polštář před spaním v případě, že nás trápí rýma a ucpaný nos. Rýmovník můžeme také umístit do kuchyně, neboť odpuzuje hmyz. Své místo nalezne i v šatně, jelikož ani molům nevoní. 

rýmovník pěstování - jak pěstovat rýmovník

Rýmovník pěstování

Jak pěstovat rýmovník? Rýmovník je bylinka, která není na pěstování nikterak náročná a je tedy vhodná i pro ty, kteří to s pěstováním moc neumí. Lze jej pěstovat v různých typech nádob, od květináčů a hrníčků až po terária. Důležité je, aby nádoba měla odtok, aby se zabránilo přemokření půdy.

Pro pěstování použijte dobře propustnou půdu určenou pro sukulenty a kaktusy. Můžete si takovou půdu zakoupit nebo ji připravit smícháním univerzální půdy s pískem a perlitu pro zvýšení odvodnění.

Kde se daří rýmovníku?

Rýmovník pěstování je možné nejen doma, ale také na zahradě. Rostlina má sama o sobě ráda teplo, lze ji tedy pěstovat i venku, ale pouze v letních měsících. Jakmile přijdou první mrazy, tak je dobré ji dát do vytápěné místnosti na slunný parapet. Pozor si musíme dávat na přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinku spálit. Obecně tedy lze říci, že zásadní podmínkou pro pěstování je teplo a světlo.

Jak často se má zalévat rýmovník?

Jak už bylo řečeno, rýmovník není náročná rostlina, a tak se nic nestane, když občas zapomene bylinku zalít. Je to sukulent, což znamená, že udržuje vodu v tlustých listech. Zalévejte ho pouze tehdy, když je půda zcela suchá na dotek. Přebytek vody může způsobit hnití kořenů. Zalévejte spíše méně často, ale důkladně.

V létě, kdy je bylinka aktivně rostoucí, může vyžadovat častější zalévání. V zimě, kdy je v klidovém období, bude potřebovat mnohem méně vody.

Hnojení

Použijte hnojivo určené pro sukulenty nebo kaktusy. Tato hnojiva jsou formulována tak, aby obsahovala správné množství živin, které rostlina potřebuje. Můžete také použít univerzální hnojivo pro pokojové rostliny s poloviční dávkou. Hnojte rýmovník během vegetačního období, což je obvykle od jara do léta. V zimních měsících, kdy bylinka klade na růst méně důraz, se hnojení může omezit nebo úplně pozastavit.

Jak zastřihnout rýmovník?

Tato bylinka roste poměrně rychle a táhne se za světlem. Pokud chcete mít hezkou košatou rostlinku, tak je dobré vytáhlé výhonky zastřihávat. Toto zastřihávání je dobré dělat hned od útlého věku rostlinky. Jakmile se začne rozrůstat, výsledkem je pak košatý keřík, který vypadá i po estetické stránce velmi pěkně.

Jak rozmnožit rýmovník?

Pokud si chceme bylinu rozmnožit, doporučuje se jeden šlahoun nezaštipovat a jakmile se doroste zhruba do délky 10 – 15 cm, tak ho zaštípnout. Rovněž je dobré zaštípnout i spodní lístky a ponořit je do vody. Po zhruba 7-14 dnech šlahoun vypustí kořeny, které můžeme zasadit do hlíny.

Jak rozmnožit rýmovník

Přesazování rýmovníku

Rostlinu každoročně (nejlépe na jaře) přesazujeme do o trochu většího květináče do neutrální, propustné půdy (zahradnický substrát, substrát pro pokojové rostliny, substrát na bylinky apod.).

Proč žloutnou listy rýmovníku?

Žloutnutí listů u rýmovníku může být známkou různých problémů nebo stresových faktorů, které je třeba vyřešit. Mezi ně patří nadbytečná zálivka, nedostatek světla a živin, přehnojení, napadení škůdci či nemocí.

Nejčastěji může být žloutnutí listů známkou nadměrné zálivky. Řešením je dovolit půdě zaschnout mezi zaléváním a zredukovat frekvenci zálivky.

Další příčinou může být nedostatek světla. Rostlina potřebuje dostatek světla, aby mohla provádět fotosyntézu a udržovat zdravou zelenou barvu listů. Nedostatek světla může způsobit, že listy začnou žloutnout. Přemístěte bylinku na světlejší místo nebo poskytněte doplňkové umělé osvětlení.

Rýmovník potřebuje živiny pro správný růst a vývoj. Nedostatek živin, zejména dusíku, může způsobit žloutnutí listů. Zvažte hnojení rostliny vhodným hnojivem pro sukulenty. Příčinou žloutnutí listů však může být i přehnojení rostliny. Vyvarujte se použití nadměrného množství hnojiva.

Škůdci, jako jsou roztoči nebo mšice, mohou poškodit listy rýmovníku a způsobit žloutnutí. Pravidelně rostlinu kontrolujte. Přečtěte si také, Jak na účinný postřik na mšice z octa či sody bez chemie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *