Voňavé LEVANDULE pěstování na zahradě i v květináči

Levandule jsou nádherné fialové byliny, které slouží nejen jako ozdoba zahrad, ale mají navíc léčivé účinky a mnoho využití. Víte jak na jak na levandule pěstování a jak o ni správně pečovat? V následujících řádcích se budeme zabývat tím, jak se postarat o levandule v květináči i na zahradě, jak je zalévat a kdy a jak je správně stříhat. Ať už jste zkušený zahradník nebo začátečník, tyto tipy a triky se vám jistě budou hodit! 

pěstování levandule

Základní informace o levanduli

Co je to levandule? Levandule (Lavandula angustifolia) je aromatická bylina, která je oblíbená pro její krásné květy a vůni. Její původní domovinou jsou oblasti středomoří. Dnes se pěstuje po celém světě i u nás. Levandule roste jako keř nebo trpasličí strom a může dorůst až do výšky 60 cm. Květy levandule jsou fialové až modré a vyskytují se v kláscích na vrcholu stonku. 

Levandule lékařská se používá na éterické oleje. Tyto oleje se využívají především v kosmetice, ale i v lékařství a potravinářském průmyslu. Pěstování levandule je poměrně snadné. Rostlina je odolná vůči suchu a dobře se adaptuje na různé půdní podmínky. Levanduli lze pěstovat jak na zahradě, tak i v květináči na balkóně nebo terase.

Druhy pěstování levandule

Z čeho se dá vypěstovat levandule? Levanduli lze vypěstovat z odnoží, řízků nebo semen. Nejčastěji se však levandule pěstuje právě z řízků z dospělých rostlin. Řízky se obvykle odebírají v červenci nebo srpnu a zasadí se do půdy či substrátu. Vhodný substrát by měl obsahovat hrubý písek a perlit smíchaný s kompostem. Vzrůstající rostlinky by měly být umístěny na slunném místě. V této fázi musíte levanduli pravidelně zalévat. Po asi 3-4 týdnech se objeví první kořínky a bude možné je přesadit na trvalejší stanoviště.

levandule pěstování

Levandule pěstování

Sázení levandule

Jak zasadit levanduli? Pokud chcete zasadit levanduli do zahrady, měli byste ji umístit na slunné a suché místo s dobře propustnou půdou. Levanduli je dobré zasadit na jaře nebo na podzim, ideálně v době, kdy je půda již dostatečně ohřátá. Před výsadbou je důležité připravit půdu odstraněním plevelů a přidáním kamenné drti nebo písku, aby byla půda dobře propustná.

Abyste zasadili levanduli, je nejprve třeba vykopat díru o hloubce asi 30 cm a šířce asi 45 cm. Do díry vložte kompost a přimíchejte ho do půdy. Poté umístěte rostlinu do díry tak, aby kořeny byly zcela zakryté. 

Pěstování levandule ze semínka

Jak vypěstovat levanduli ze semínka? Levanduli lze rozmnožovat také ze semen. Tato metoda je však časově náročná a vyžaduje velkou péči. Pokud se rozhodnete levanduli vypěstovat ze semen, postupujte podle následujících kroků:

  1. Sehnání kvalitních semen: Zvolte semena od spolehlivého prodejce, protože kvalita semen ovlivní úspěšnost klíčení.
  2. Vysetí semen: Vhodným časem pro výsev semen je začátek jara, kdy teploty začínají stoupat a slunce svítí déle. Semena rovnoměrně rozprostřete na vlhkou zeminu v květináči nebo v nádobě a zakryjte tenkou vrstvou půdy.
  3. Udržování správné teploty a vlhkosti: Ujišťujte se, že je substrát stále vlhký, ale nezalévejte ho příliš. Udržujte levanduli v době klíčení v teple. Potřebuje teplotu kolem 20-25 °C, aby semena mohla klíčit.
  4. Přesun do většího květináče: Když semenáčky vyrostou, přesuňte je do větších květináčů. Budou tak mít více prostoru pro růst. 
  5. Postupně rostliny otužujte: Před přemístěním do zahrady nebo na balkón či terasu, postupně semenáčky otužujte. Můžete je každý den dát jen na pár hodin ven, tím docílíte navyknutí levandule na venkovní teploty. Je tak menší pravděpodobnost uhynutí výhonků při výsadbě.
  6. Venkovní výsadba: Když jsou semenáčky dostatečně velké a silné, můžete je vysadit venku na zahrádku. Při výsadbě dbejte na správnou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami a na to, aby měly dostatek slunce a dobře propustnou půdu.

Vypěstování levandule ze semen je náročnější než z kořenových řízků nebo rostlin. Pokud však budete postupovat správně, může být velmi uspokojivé vidět, jak rostlina roste a kvete.

pěstování levandule v květináči

Levandule v květináči

Jak se starat o levanduli v květináči? Levanduli lze úspěšně pěstovat i v květináči, ale je důležité mít na paměti několik věcí. Nejdůležitější je vybrat správný druh květináče – měl by být více hluboký než široký, aby kořeny měly dostatek prostoru k růstu. Dále je důležité vybrat vhodnou půdu – levandule vyžaduje dobře propustnou půdu, která nezadržuje vodu. Můžete použít směs písku a zeminy nebo speciální půdu pro levanduli.

Květináč s levandulí by měl být umístěn na slunném místě, kde bude mít dostatek světla a tepla. Pokud chcete, aby květiny byly krásné a voňavé, doporučuje se je hnojit jednou za měsíc speciálním hnojivem pro levanduli.

Levandule venku

Jak se starat o levanduli venku? Levanduli se nejlépe daří na slunných a suchých místech. Pokud máte zahradu, můžete ji vysadit přímo do země. Pěstovat ji můžete i v truhlících na balkoně nebo terase. Důležité je vysázet rostliny do dobře propustné půdy, která umožní odvádět přebytečnou vodu.

Vypěstujte si také rostlinu zvanou šanta kočičí, kterou kočky milují!

Zalévání levandule

Jak často zalévat levandule? Levandule nevyžaduje časté zalévání, ale v období sucha by měla být zalévána pravidelně. Je důležité zalévat zem kolem kořenů rostliny a ne květiny samotné, abyste předešli hnilobě kořenů. Pokud levandule roste v květináči, měl by být květináč umístěn na podložce s dírkou, aby přebytečná voda mohla odtéct. Pokud máte pochybnosti o tom, zda je potřeba rostlinu zalít, zkontrolujte půdu v květináči nebo v zemi. Pokud je půda suchá, rostlina potřebuje vodu.

Levandule stříhání 

Kdy a jak stříhat levanduli? Stříhání levandule se doporučuje alespoň jednou za rok, aby byla hezky rostlá a vydržela do dalšího roku. Nejlepší doba pro stříhání je na konci léta, kdy květy začínají vadnout. Stříhání je snadné – stačí použít ostré nůžky a ostříhat květy a horní části větví. Pokud máte starší rostlinu, ostříhejte ji radši více, aby se podpořil její nový růst.

Nemoci a škůdci levandule

Levandule jsou obecně poměrně odolná rostlina. I ona však může být náchylná k některým nemocem a škůdcům. 

Mezi nejčastější nemoci patří plísně a hniloba kořenů. Tyto nemoci obvykle způsobují přemokření a špatná propustnost půdy. 

Levandule mohou být také napadeny mšicemi, molicemi, pavoučími roztoči nebo mandelinkami. Tyto škůdci obvykle způsobují vadnutí a zkroucení listů. Rostliny pak mohou být oslabené. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků nemocí nebo škůdců, je důležité rostliny okamžitě ošetřit vhodným pesticidem. Zajistěte také, aby měly dostatečně suchou a dobře odvodněnou půdu.

Mohlo by vás zajímat, Jak na účinný postřik na mšice z octa či sody bez chemie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *