ZAVAŘOVÁNÍ OKUREK: Jak uvařit nálev a jak okurky nakládat?

Máte velkou úrodu okurek a chtěli byste je zavařit? Zavařování okurek je poměrně snadná činnost, pokud víte, jak na to. Jak správně zavařovat okurky? Proces zavařování nám může znít jednoduše, ale jakmile začneme, může vyvstat spousta otázek. Jak dlouho zavařovat okurky? A co přidat, aby měly příjemnější chuť? Na tyto a další dotazy naleznete odpověď právě zde.

Jak uvařit nálev na okurky

Nálevu na okurky se jinak říká lák. Výroba je jednoduchá. Postačí nám ve třech litrech vody rozmíchat 400 gramů soli a přidat koření dle vlastního uvážení – řebíček, pepř a bobkový list se přidávají nejčastěji. Také nezapomeňte na ocet (na 3l vody přibližně 1l octa). Přidat můžete i cukr, na toto množství 20 lžic.

Nálev na zavařování okurek přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme přibližně 15 minut. Připravujeme jej minimálně 3 dny před zavařováním okurek, nejlépe uchováváme v lednici. Pokud nevyužijeme celý lák, nic nezkazíme, pokud ho po převaření vrátíme do lednice pro pozdější využití.

Jaké okurky použít

Na zavařování okurek jsou nejvhodnější okurky dlouhé asi 7-9 cm. Co se týče šířky, neměly by přesahovat 3 cm. Podařilo se vám při pěstování okurek nechat okurky přerůst požadovanou velikost? Nakrájejte je podélně. Menší okurky se vám budou hodit na vyplnění malých prázdných míst ve sklenici.

Existují sklenice, které jsou vhodnější?

Rozhodně ano. Zde je několik pravidel pro úspěšné zavařování okurek, co se týče vhodného výběru sklenic:

  • Nejlepší je použít sklenice s objemem 500-700 ml, kvůli snadné manipulaci.
  • Paradoxně se více hodí sklenice se šroubovacím víkem než se zavařovací hlavou, ze stejného důvodu – rychlejší a snadnější manipulace.
  • Sklenice musí být dokonale čistá a sterilizovaná.

Co udělat před nakládáním?

Před zavařováním a plněním sklenic je nejprve třeba vše důkladně očistit.

Příprava sklenic

Sklenici i víčko vymyjeme přiměřeně horkou vodou a sklenici poté umístíme do předehřáté trouby. Tím ji zbavíme bakterií i jiných škodlivých mikroorganismů.

Víčka v žádném případě do trouby nedávejte! Přinejlepším by přišla o schopnost těsnit, přinejhorším by se zkroutila. A to my nechceme.

Příprava okurek

Abychom předešli časnému zplesnivění zavařených okurek po otevření sklenice, okurky musíme důkladně omýt. Pokud si všimnete, že okurky jsou poškozené, rovnou je vyřaďte.

Namočte okurky na zavaření do studené vody minimálně na jednu hodinu. Poté vezměte novou houbičku na nádobí a očistěte je. Z důvodu nedostatku času někteří lidé házejí okurky do pračky. S nulovou teplotou, bez ždímání a na nejšetrnější praní.

Zavařování okurek

Jak okurky nakládat?

Pro zavařování okurek nejdříve připravíme zeleninu, kterou chceme zavařovat s okurkami – například cibuli, nakrájenou mrkev, můžeme přidat kopr. Možností je spousta. Běžně používaný je také česnek a křen. Následně začneme plnit sklenice.

  1. Na dno vložíme polovinu požadované zeleniny a nakrájené cibule.
  2. Přidáme okurky ve vhodné velikosti, tzn. 7-9 cm dlouhé a 1,5-3 cm široké.
  3. Můžeme přidat i podélně nakrájené větší okurky.
  4. Prázdná místa utěsníme menšími okurkami.
  5. Na vrch přidáme zbytek zeleniny a cibule.
  6. Nakládání okurek završíme nalitím nálevu a uzavřením sklenice.

Jak dlouho okurky zavařovat?

Pokud chcete okurky zavařovat v zavařovacím hrnci, teplota by měla být 85 stupňů. Půllitrové sklenice vařte nejvýše 15 minut, větší sklenice 20 minut. Poté je vyjměte z hrnce a otočte dnem nahoru a nechte je vychladnout.

Zapomněli jste hlídat čas vaření okurek a nechcete mít okurky převařené? Čím dříve si všimnete, že jste na okurky zapomněli, tím větší je šance, že se budou dát zachránit. Sklenice s naloženými okurkami musíte co nejdříve zchladit, a to mírně teplou vodou. Použijete-li studenou vodu, sklenice nevyhnutelně prasknou.

Jak správně zavařovat okurky?

  • Potřebujete-li otevřít okurky brzy po zavaření, před nakládáním propíchejte okurky vidličkou.
  • Sklenice se nesmí vzájemně dotýkat, na dno hrnce dejte utěrku a na ni rozložte sklenice.
  • Jakmile okurky vyndáte, umístěte je na utěrku, na studeném povrchu by mohly prasknout.
  • Deko je zavařovací směs, kterou můžete do okurkového nálevu přidat, je ale velmi aromatická.

Jak pozměnit chuť okurek?

Feferonka nebo oloupaný česnek učiní nakládané okurky pikantnějšími. Místo klasického octa můžete použít ocet vinný či jablečný. Pro ostřejší chuť lze použít ochucený bylinný ocet.

Pravděpodobně budete muset chvíli experimentovat, než vytvoříte chuť, která vám bude vyhovovat nejvíce.

nakládané okurky

Alternativní způsoby zavařování

Existují také další způsoby, jak lidé zavařují kromě běžného zavařování v zavařovacím hrnci. Mezi oblíbené patří zavařování v troubě, v mikrovlnné troubě či myčce.

Zavařování okurek v troubě

Nejvíce oblíbený alternativní způsob zavařování je zavařování v troubě. Na plech s vyšším okrajem rozložíme sklenice tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Na plech nalijeme vodu (přibližně 3 cm do výšky) a vložíme do trouby předehřáté na 150 stupňů. Necháme 15 minut a poté teplotu snížíme na 100 stupňů. Přepneme pouze na spodní ohřev a zavařujeme 20 minut.

Zavařování okurek v mikrovlnné troubě

Tento způsob používejte jen tehdy, když máte sklenice se šroubovacím víkem! Půllitrová sklenice se tímto způsobem zavařuje na 700 W po dobu 5ti minut. Pokud zavařujete sklenice dvě, musíte je nechat na 10 minut a tak dále.

Zavařování okurek v myčce

V tomto případě okurky zalijte chladným nálevem. Sklenice položte dnem vzhůru do myčky a tu zapněte na nejvyšší teplotu a nejdéle trvající program.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *