Babské rady na snížení cukru v krvi? Zkuste těchto 8 tipů!

Zvýšená hladina cukru v krvi, odborně hyperglykemie, nemusí provázet jen život diabetiků, ale i osob, které cukrovkou netrpí. Může jít o jednorázový výkyv, ale také o stav, který trvá dlouho a bez změny životního stylu, případně i lékařského zásahu, může vést k trvalému poškození zdraví. Pokud máte vysokou hladinu cukru v krvi a hledáte přirozené způsoby, jak ji snížit, vyzkoušejte naše babské rady na snížení cukru obsahující 8 účinných tipů!

Normální hladina cukru v krvi

Pokud máte obavy, že je vaše hladina cukru v krvi zvýšená a rozhodli jste se jeho úroveň pravidelně kontrolovat, berte v potaz, že se nejedná o hodnotu, která by byla pořád stejná. Hladina cukru v krvi se dá měřit jak na lačno, tak po jídle. Je však důležité si vždy zapisovat, která varianta měření to byla a porovnávat mezi sebou pouze údaje ze stejných typů měření.

U zdravého člověka je hladina cukru v krvi následující:

 GlykemieNa lačnoPo jídle
normální3,9 až 5,5 mmol/lméně než 7,5 mmol/l
zvýšená5,6 až 7,0 mmol/l7,6 až 11,0 mmol/l
vysoká rizikovávíce než 7,1 mmol/lvíce než 11,1 mmol/l

Pro měření je také důležité, zda se jedná o měření laboratorní z žilní krve, nebo domácí měření glukometrem z kapky krve. Rozdíl v hodnotách totiž může být až 15 %.

Proč je hladina cukru v krvi vysoká?

Ke zvýšenému cukru v krvi nejčastěji vede nevhodný životní styl, tedy hlavně vysoký podíl cukrů a sacharidů ve stravě, kterou jíme, nedostatek pohybu, stres a nedostatek spánku. Dalším důvodem mohou být některé léky, například kortikoidy nebo hormonální antikoncepce, nebo i některá onemocnění, jako jsou záněty slinivky břišní nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Pokud vaše zvýšená hladina cukru v krvi není jednorázovým výkyvem a nereaguje ani na změnu stravy, navštivte raději lékaře.

Jak se rychle zbavit cukru v krvi?

Pokud je vaše hladina cukru v krvi vysoká a chcete ji rychle snížit, existují některé účinné strategie, které můžete vyzkoušet. Patří mezi ně fyzická aktivita, snížení konzumace sladkých potravin a nápojů, které mohou rychle zvyšovat hladinu cukru v krvi, pití velkého množství vody a požití potravin s léčivými účinky. Těmi jsou například cejlonská skořice, hořčičné semínko či ovesné vločky.

Jak se rychle zbavit cukru v krvi?

Babské rady na snížení cukru v krvi

Babské rady na snížení cukru jsou tradiční tipy a triky, které používaly již naše babičky. Přestože nejsou podložené vědeckými důkazy a nemají nahradit odbornou lékařskou radu, můžete je zvážit jako doplněk ke správnému životnímu stylu a stravě.

Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a reaguje odlišně na různé metody ovlivňování hladiny cukru v krvi. Pokud máte diagnostikovanou cukrovku nebo potřebujete aktivně sledovat hladinu cukru v krvi, je nejlepší se poradit s odborníkem na výživu nebo lékařem.

Tip první – Dávejte pozor na to, co jíte

Na každé balené potravině najdete tabulku, která uvádí obsah sacharidů a cukrů na 100 g. U ovoce, pečiva a dalších potravin, které kupujete na váhu, si buď složení můžete vyžádat u obsluhy, nebo si najít jejich hodnoty na internetu. Rychle zjistíte, že sacharidy jsou skoro ve všem a cukry v mnoha potravinách, kde byste je ani nečekali.

Zdravý člověk by sacharidů neměl zkonzumovat více než polovinu svého denního energetického příjmu, u cukrů maximálně 10 %. Orientačně se uvádí, že cukrů by nemělo být více než 50 g denně (u mužů trochu více). Třeba nevinně vypadající bílý jogurt má kolem 3,5 g cukru na 100 g jogurtu, cukr je i v mléku, vejcích a dalších potravinách.

Tip druhý – Vybírejte si

Dávejte přednost tmavému a celozrnnému pečivu před světlým, slaďte umírněně hlavně medem nebo čekankovým sirupem a omezte bílý cukr. Pozor také na ovoce, některé je z hlediska obsahu cukru nevhodné. Existuje také ovoce, které vám

Které ovoce snižuje hladinu cukru v krvi? Existuje několik druhů ovoce, které jsou známé pro své schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Patří mezi ně například následující: jahody, borůvky, maliny, avokádo, grep, hrušky a meruňky.

Babské rady na snížení cukru v krvi

Tip třetí – Hýbejte se

Pravidelný pohyb a ideálně na čerstvém vzduchu vám také prospěje. Ale nenuťte se do ničeho, co nechcete. Lepší je každodenní hodinová pohodová procházka než jednou týdně dvě hodiny s trenérem ve fitku, když vás to vůbec nebaví.

Tip čtvrtý – Bez stresu a s dostatkem spánku

Zkuste se přestat nervovat kvůli věcem, které neumíte změnit. Nesnažte se být dokonalí, raději dejte přednost dostatku odpočinku a kvalitnímu spánku. Stres je častou příčinou vysokého příjmu cukru ze sladkostí a dalších nezdravých potravin.

Tip pátý – Zázračná skořice

Voňavá skořice je výborným zdrojem vlákniny a má dobrý vliv na hladinu cukru v krvi. 1 lžička mleté skořice (asi 3 g) obsahuje 0,83 g sacharidů, žádný cukr a 1,6 g vlákniny a každodenní konzumace právě té jedné lžičky může až o 30 % snížit množství cukru v krvi.

Tip šestý – Čočka a další luštěniny

Pravidelné zařazování luštěnin do jídelníčku stabilizuje hladinu cukru v krvi a má i další pozitivní účinky na zdraví. Nemusí to být jen tradiční recepty. Co třeba čočkový nebo cizrnový salát?

Tip sedmý – Jablečný ocet

Jak snížit cukr v krvi? Zkuste jablečný ocet! Konzumujte asi o 2 až 3 lžičky denně, které můžete vypít s vodou, nebo si z octa udělat zálivku na salát. Maximální denní dávka by neměla překročit 30 ml.

Tip osmý – Zdravá střeva

Do své stravy zařaďte pravidelně potraviny, které mají pozitivní vliv na fungování střev. Jogurty, kefíry, podmáslí, ale také kysané zelí a další kysaná zelenina prospějí nejen vašemu zažívání, ale i hladině cukru v krvi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *