Hnojivo z banánů: Přebytečné banánové slupky jako hnojivo!

Pokud plánujete hnojit pokojové květiny nebo sazenice na svých záhonech, tak rozhodně nikdy nevyhazujte slupky od banánů. Budou se vám totiž nesmírně hodit. Proč a jak vyrobit hnojivo z banánů a jak ho použít?

Které rostliny uvítají hnojivo z banánových slupek?

Banánové slupky obsahují poměrně hodně živin – od draslíku a hořčíku až po sodík a fosfor. Díky tomu rostliny na takovéto hnojení dobře reagují, a hlavně na hnojivo z banánů nevznikají prakticky žádné alergické reakce. 

Výhoda banánových slupek tedy spočívá primárně v tom, že i když mají velmi vysoký obsah živin, tak jsou zcela hypoalergenní. Jinými slovy, přesycení hnojivem je téměř nemožné. Proto je mnoho zahradníků přesvědčeno, že banánové slupky jako hnojivo pro pokojové rostliny jsou tou nejlepší možností, kterou si můžete připravit sami doma.

Hnojit banánovými slupkami můžete:

  • rajčata
  • lilek
  • okurky
  • růže
  • begónie
  • jakékoliv citrusové plody
  • brambory
  • papriky
  • cukety
hnojivo z banánových slupek na růže

Jak udělat hnojivo z banánů? 

Existuje několik způsobů, jak připravit hnojivo z banánových slupek. První z nich je rozemletí slupky pomocí mixéru nebo mlýnku na maso. Vzniklé pyré je poté ještě potřeba zalít vroucí vodou v poměru 1:1 – slupka z jednoho banánu na litr vody. Tato směs bude vynikající pro zálivku kořenů, stejně jako pro postřik na listy a výhonky.

Další z možností je použití sušené slupky. Banánové slupky lze sušit v troubě nebo přirozeně na slunci, rozložené na novinách. Po usušení je následně potřeba je rozdrtit na prášek a zalít vroucí vodou. Tato metoda je lepší v tom, že suroviny na hnojivo můžete sbírat po celý rok postupným přisypáváním banánového prášku do nádoby. Do jara tak můžete mít velkou zásobu vynikajícího přírodního hnojiva, které neobsahuje ani gram chemikálií.

Nejjednodušším, ale rovněž relativně účinným způsobem je zahrabat celou slupku poblíž rostliny. Proces hniloby začne poměrně rychle a během 2-3 dnů bude okolní půda obohacena živinami.

Jak dlouho louhovat banánovou slupku?

Pakliže vsadíte na přípravu domácího hnojiva z banánů, tak vězte, že ideální doba pro louhování, během nějž roztok získá požadovanou koncentraci, je dva až pět dnů. Mějte ale na paměti, že hnojivo z banánových slupek musí být skladováno na chladném a tmavém místě. 

Pokud byste totiž sklenici s banánovou slupkou postavili na slunce, tak výsledný produkt bohužel zkvasí a nebude z něj žádný užitek. Jmenovitě v případě hnojiva z rozemleté slupky je doporučováno nechat louhovat tři dny na tmavém místě. V případě hnojiva ze sušené slupky stačí dva dny na slunci nepřístupném místě.

Jak používat nálev z banánové kůry?

Roztok, který byl připraven v poměru 1:1, tedy slupka z 1 banánu na 1 litr vody, se louhuje 3 až 5 dnů. Ale před zaléváním ještě nezapomeňte koncentrát naředit v poměru 1:5. K jednomu dílu hnojiva ještě přidejte 5 dílů vody pokojové teploty. Pokud bylo hnojivo louhováno po dobu 2 dnů namísto 5, lze poměr s běžnou vodou snížit na 1:3, protože koncentrace takového hnojiva bude mnohem nižší.

Hnojivo z banánů

Hnojivo z banánové kůry na květiny

Banánová slupka je tou nejlepší volbou pro hnojení rostliny, u kterých chcete dosáhnout rychlého kvetení. Hodí se tedy jakožto hnojivo pro orchideje, růže, pelargonie, ibišek, fialky, kaktusy, fíkusy či aloe. 

V jejich případě lze přípravek použít nejenom k hnojení, ale také k postřiku. Mějte nicméně na paměti, že předtím je ještě lepší roztok přefiltrovat. 

Užitečné rady ohledně hnojiva z banánů

Hnojivo z banánové slupky zajišťuje odolnost vůči chorobám. Toto řešení lze přitom použít jak ve skleníku, tak na otevřeném záhonu. Kupříkladu v případě rajčat bude kořenové hnojení mnohem účinnější než postřik na listy.

Doporučuje se přidávat jemný prášek z banánových slupek do otvoru při výsadbě nových sazenic na venkovním záhonu. A to přibližné v dávkování 1:1 – 1 čajová lžička prášku na 1 rostlinu. Banánové slupky jsou totiž jako hnojivo pro sazenice to nejlepší, co můžete použít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *