VYVÝŠENÝ ZÁHON: 4 jednoduché postupy na výrobu svépomocí

Máte na své zahradě volný prostor a rádi byste tam vysadili nějaké rostliny, ale bojíte se, že při každodenní údržbě budete muset spoustu času strávit ohýbáním se? Možná je pro vás řešením právě vyvýšený záhon. Ale jak si takový záhon vyrobit svépomocí? Je to opravdu tak složité jak se zdá? Co všechno budete potřebovat? A jaké jsou výhody takového záhonu oproti běžnému záhonu? Na tyto a další otázky naleznete odpověď v tomto článku.

Pojďme se společně podívat na postupy a materiály, které budete potřebovat k výrobě vyvýšeného záhonu svépomocí.

Vyvýšený záhon

Možná jste o něm už slyšeli, je to vlastně zahradní záhon, který je umístěný na vyvýšené ploše. To umožňuje lepší kontrolu nad vodou a živinami, které rostlinám dodáváte a lepší přístup k rostlinám bez nutnosti se k nim ohýbat. Kromě toho takový záhon může působit i velmi dekorativně.

Vyvýšený záhon výhody a nevýhody

Zvýšený záhon je skvělou volbou pro všechny zahrádkáře, kteří touží po větší kontrole nad svými rostlinami a snazším pěstování. Tyto záhony nabízejí řadu výhod, které vám usnadní život na zahradě.

Výhody

 • Lepší dostupnost pro pěstování: Zvýšený záhon vám umožní snadno dosáhnout na všechny rostliny, aniž byste museli zem stlát. To je skvělý benefit pro starší zahrádkáře, kteří trpí bolestmi zad, nebo pro ty s omezenou pohyblivostí.
 • Kvalitnější půda: Vyvýšený záhon vám umožní využít lepší kvality půdy, která je bohatší na živiny a umožňuje rostlinám růst rychleji a kvalitněji.
 • Ochrana půdy před vodou: Vyvýšený záhon chrání půdu před povodněmi a umožňuje vodě odtékat, takže rostliny nejsou namáčené a nehrozí jim hniloba kořenů.
zvýšený záhon

Nevýhody

 • Vyšší náklady na výstavbu: Výstavba vyvýšeného záhonu může být nákladnější než výstavba klasického záhonu, jelikož vyžaduje více materiálu.
 • Vyšší nároky na údržbu: Vyvýšený záhon vyžaduje pravidelnou údržbu, jako je například čištění a oprava, aby zůstal v dobrém stavu.

Vědět, jaké jsou výhody a nevýhody vyvýšených záhonů, vám pomůže udělat rozhodnutí, zda jsou pro vás vhodným řešením.

Jak si postavit vyvýšený záhon?

Postavit vyvýšený záhon svépomocí je snadnější, než si myslíte. Je tu několik možností. Můžete použít palety, dřevo, tvárnice, plast nebo jiné materiály, které máte doma. Je důležité zvolit správné materiály, aby záhon vydržel dlouho.

Z palet

Využití starých palet je jednou z nejlevnějších možností, jak vyrobit vyvýšený záhon. Pokud máte palety, postup výroby vyvýšeného záhonu z nich je následující:

Budete potřebovat: 4 palety, 4 desky, nopovou folii, barvu na dřevo, vruty

 1. Vyberte vhodné místo a rozměry pro záhon.
 2. Palety je dobré před použitím natřít vhodnou barvou na dřevo
 3. Najděte si vhodné místo a začněte stavět 
 4. Vnitřní stěny potáhněte nopovou fólií
 5. Na horní část palet připevněte desky pro lepší vzhled
 6. Vyplňte prostor substrátem a zemí
 7. Vysaďte rostliny podle svého vkusu a vhodného prostředí pro danou rostlinu
vyvýšený záhon z palet

Ze dřeva

Využití dřeva je také jednou z možností výroby vyvýšeného záhonu. Postup je zde však složitější, jelikož výsledný tvar a konstrukce je na Vás. Důležité je vytvořit stabilní a pevnou konstrukci. Variant zvýšeného záhonu ze dřeva je mnoho, my Vám ukážeme postup na jednu z nich:

Budete potřebovat: 4 trámky, desky, fólii, barvu na dřevo, vruty

 1. Trámky a desky si nařežte na požadované rozměry
 2. Desky a trámky natřete vhodnou barvou na dřevo pro vyšší odolnost
 3. Vytvořte stejnou konstrukci jako u varianty výroby z palet (čtverec, obdélník)
 4. Z trámků vytvořte 4 nosné rohy, na které připevněte desky
 5. Vznikl Vám tvar čtverce nebo obdélníku (podle toho jaký tvar si zvolíte)
 6. Vyvýšený záhon zevnitř potáhněte fólií, doporučujeme fólii přidělat sponkovačkou k deskám
 7. Vyplňte prostor substrátem a zeminou
 8. Vysaďte rostliny podle svého vkusu a vhodného prostředí pro danou rostlinu
vyvýšený záhon ze dřeva

Z tvárnic

Vyvýšený záhon z tvárnic může být tou nejjednodušší možností, pokud jde o vlastní výrobu. Stačí si jednoduše koupit tvárnice, a následně je poskládat do námi zvoleného tvaru. Na trhu jsou různé velikosti, tvary i barvy tvárnic a záhon tak bude originální. Toto řešení má jednu velkou výhodu, výšené záhony z tvárnic jsou velmi odolné a trvanlivé. Nevýhodou však může být vyšší cena.

Před tím než do záhonu z tvárnic nasypete zeminu, doporučujeme záhon nejprve vystlat igelitem, jinak by beton tvárnic mohl odvádět vodu a živiny a rostliny by následně nemuseli tolik prosperovat.

vyvýšený záhon z tvárnic

Z plastu

Dalším velmi jednoduchým řešením je výroba z plastu. Plastové boxy můžou být řešením pro někoho, kdo nechce na výrobou trávit hodně času. Pointa je v tom, že nemusíte vymýšlet žádné konstrukce, výrobce to totiž udělal za vás. Vy si plastové boxy pouze poskládáte.

Budete potřebovat: plastové boxy

 1. Pořiďte si plastové boxy
 2. Plastové boxy poskládejte a umístěte na vhodné místo
 3. Vyplňte prostor substrátem a zemí
 4. Vysaďte rostliny podle svého vkusu a vhodného prostředí pro danou rostlinu
vyvýšený záhon z plastu

Závěrem

Vyrobit vyvýšený záhon svépomocí není složité. Stačí jen vybrat správný materiál a postupovat podle návodu. Tyto záhony přináší mnoho výhod a výborně se hodí pro pěstování rostlin, které potřebují více půdy. Dáte se do výroby vlastního vyvýšeného záhonu?

Nevíte, co do vyvýšených záhonů zasázet? Vyzkoušejte si vypěstovat papriky ze semínka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *