SKINNY FAT: Co je štíhlá obezita? 8 tipů, jak se jí zbavit

Věděli jste, že vaše štíhlá postava může trpět tzv. „štíhlou obezitou“? Tento paradox se v naší populaci děje stále častěji. Lidé se zaměřují pouze na svou váhu a nekontrolují podíl tuku a svalové hmoty. Štíhlá obezita může mít vážné zdravotní následky. Na zdraví má vliv jako zvýšené riziko vzniku srdečních chorob a diabetes. 

Co přesně znamená „skinny fat“ a proč by vás to mělo zajímat? Jak se pozná štíhlá obezita? Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, čtěte směle dál. V tomto článku se dozvíte, jak se dá předejít štíhlé obezitě. Také si řekneme, jak proti ní bojovat pomocí správného jídelníčku a cvičením. Zbavte se „skinny fat“ a zlepšete vaše zdraví i pohodu!

skinny fat

Co je to skinny fat?

Štíhlá obezita je známá také jako „skinny fat“. Je to stav, kdy má jedinec relativně nízkou hmotnost a vypadá velmi štíhle. Problém ovšem je ve vysokém podílu tělesného tuku a nízkého obsahu svalové hmoty. Stav jako tento je způsoben sedavým stylem života, nezdravým jídelníčkem a žádnou nebo skoro žádnou fyzickou aktivitou.

Štíhlá obezita má postupem života vážné následky na zdraví. Vzniká větší riziko srdečních chorob, cukrovky a různých jiných metabolických onemocnění. Rozdíl mezi těmito lidmi a lidmi s nadváhou nebo obezitou je výživové vyčerpaní organismu a chronická unavenost.

Správná diagnóza a řešení tohoto problému lze měřením nejen hmotnosti, ale také podílu tělesného tuku a svalové hmoty v těle. Důležitá je správná strava a pravidelné cvičení. Právě ty jsou klíčové pro zlepšení stavu. Cílem by mělo být udržení zdravé váhy a svalové hmoty.

Kdo trpí štíhlou obezitou?

Kteří lidé trpí „skinny fat“? Štíhlá obezita se může vyskytovat u lidí s různými tělesnými typy. Nejčastěji se však vyskytuje u lidí s nízkým obsahem svalů a vysokým podílem tělesného tuku. Mezi ně se zahrnují především osoby, které vedou sedavý způsob života a mají nedostatek pohybu a cvičení.

Štíhlá obezita se také často vyskytuje u lidí s nesprávnou stravou. Tito lidé konzumují příliš prázdných kalorií, jako jsou sladkosti a potraviny s vysokým obsahem tuku. Ovšem nedostávají do vašeho těla dostatek kvalitních živin, jako jsou bílkoviny, vitamíny a minerály. Za rizikovou skupinu se považují také osoby s genetickým předpokladem k nadváze a obezitě.

štíhlá obezita

Jak se zbavit Skinny Fat?

  1. Zvyšte váš obsah svalové hmoty: Pravidelné cvičení, zejména posilovací cviky, mohou pomoci zvyšovat svalovou hmotu a snižovat podíl tělesného tuku v těle. Začleňte do svého tréninkového plánu přidávat cviky jako jsou dřepy, shyby, mrtvé tahy a bench press.
  2. Změňte svou stravu: Zdravá a vyvážená strava je primární pro snížení podílu tuku v těle. Proto omezte příjem nezdravých potravin s vysokým obsahem tuku a cukru. Zaměřujte se na vysoce kvalitní proteiny, zdravé tuky a sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Doporučujeme konzumovat více ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, bílkovin, zdravých tuků a omezit příjem cukru a nezdravých tuků
  3. Pravidelně cvičte kardio: Aerobní cvičení, jako je běhání, plavání nebo jízda na kole, pomáhají spálit tuky a zlepšují kardiovaskulární funkce. Pokuste se cvičení začlenit do svého diáře alespoň 3-4krát týdně na dobu 30-45 minut.
  4. Spánek je důležitý: Správný režim spánku ovlivňuje snižování hladiny stresu a hormonální nerovnováhy. Tyto aspekty mají vliv na regulaci tělesného tuku. Doporučuje se spát alespoň 7-8 hodin denně.
  5. Snižte stres: Stres může vést ke zvýšení hladiny hormonů, které taktéž ovlivňují tělesnou hmotnost. Pokud bojujete s vysokým množstvím stresu, vyzkoušejte relaxační techniky pro zvládání stresu, jako jsou meditace, jóga, hluboké dýchání či pravidelná fyzická aktivita.
  6. Zvyšte svou celkovou tělesnou aktivitu: Snažte se být více fyzicky aktivní v každodenním životě. Toho docílíte například chůzí, cyklistikou, plaváním nebo jógou. Každý krok a pohyb se počítá a pomůže vám při vašem zdraví!
  7. Omezte konzumaci alkoholu: Alkohol je známý svým vysokým obsahem kalorií. Tímto může značně přispívat k nárůstu tělesného tuku. Když omezíte příjem alkoholu nebo ho úplně eliminujete, může to znamenat nemalou změnu v podílu tuku ve vašem těle.
  8. Nebojte se si říct o pomoc: Pokud se vám zdá, že se vám nedaří dostatečně rychle snižovat podíl tělesného tuku, radši se obraťte na odborníka. Tím může být například nutriční terapeut nebo osobní trenér. Mohou vám pomoci sestavit vhodný personalizovaný plán stravy a cvičení.
meditace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *