Úplněk duben 2023 – Růžový měsíc: Datum a význam úplňku

Úplněk je v astrologii a v duchovním světě považován za významný okamžik, který může ovlivnit naše emoce, myšlení a jednání. V tomto článku se podíváme na to, kdy se úplněk duben 2023, neboli růžový úplněk, uskuteční, jaký má význam a jaké jsou jeho možné vlivy na nás a na naše okolí. Dále se podíváme na další názvy a náboženský a kulturní význam tohoto úplňku.

úplněk duben 2023

Kdy je úplněk duben 2023

Dubnový úplněk 2023, známý také jako růžový měsíc či paschální, neboli velikonoční, nastane ve čtvrtek 6. dubna 2023 v 6:34 hodin. Tento úplněk vítá krásné jarní období a jarní rovnodennost. Dubnový úplněk proběhne ve znamení Vah.

Růžový úplněk

Podle indiánské tradice se dubnový úplněk přezdívá růžový. Dalo by se tedy očekávat, že bude měsíc při úplňku zbarven do růžova. Bohužel tomu tak není, jedná se o běžný úplněk. V závislosti na odrazu slunečního světla může mít jinou barvu, avšak do růžova zbarven není.

Název „Růžový měsíc“ pochází od byliny plamenka šídlovitá – divoké růžově zbarvené květiny, která kvete v časném jarním období. Tato květina obvykle roste v oblasti Severní Ameriky. Název Růžový měsíc se tedy spojuje s jarem.

úplněk duben 2023,úplněk duben,dubnový úplněk,růžový úplněk

Paschální neboli velikonoční měsíc se mu přezdívá proto, že se podle tohoto úplňku v křesťanské tradici určuje datum Velikonoc. Velikonoční pondělí pak připadá na první pondělí po tomto úplňku a zároveň první pondělí po jarní rovnodennosti.

růžový úplněk plamenka šídlovitá

Měsíční fáze

🌕 Úplněkčtvrtek6. dubna v 06:34 ♎
🌖Couvající měsícčtvrtek13. dubna
🌑Novoluníčtvrtek20. dubna 06:12 ♈
🌒Dorůstající měsícčtvrtek27. dubna
Tabulka měsíčních fází duben 2023

Po Růžovém měsíci bude následovat novoluní duben 2023 a po něm nastane Květinový měsíc, tedy úplněk květen 2023.

Vliv úplňku a jak jeho energii využít

Dubnový úplněk má na naše tělo několik různých vlivů. Jedním z nejvýraznějších je vliv na spánek a sny. V době úplňku se totiž naše tělo nachází ve stavu většího vzrušení a může být obtížnější usnout nebo se v noci probouzet. To je dáno tím, že měsíc odráží více světla, což může ovlivnit náš biorytmus a hormonální hladiny.

Dalším vlivem úplňku na naše tělo jsou jeho energetické vlastnosti. Dubnový úplněk má obvykle energii růstu a nových začátků, což může být příležitostí k tomu, abychom se zaměřili na naše cíle a plány a začali je naplňovat. To může být podpořeno různými rituály, meditacemi nebo jinými praktikami, které nám pomohou naladit se na energii úplňku a využít ji pro své účely.

Jednou z možností, jak využít energii dubnového úplňku, může být například založení nového projektu, začátek nového vztahu nebo zaměření se na své zdraví a fyzickou kondici. Můžeme si také vytknout nové cíle a přemýšlet o tom, jak je budeme postupně plnit. Důležité je být otevřený novým možnostem a využít energii úplňku k tomu, abychom se pohnuli ve svém životě vpřed.

Je však také důležité si uvědomit, že úplněk není pro každého stejně silný a jeho vliv na nás se může lišit podle našeho znamení zvěrokruhu, charakteru a životní situace. Proto je důležité naslouchat svému tělu a intuici a nechat se vést svým vlastním instinktem, pokud se rozhodnete využít energii dubnového úplňku.

úplněk duben 2023

Náboženský a kulturní význam růžového Měsíce

Křesťanství

Mezi křesťany je například Růžový Měsíc běžně známý jako Pašijový Měsíc. Slovo „pašijový“ odkazuje na oslavu Velikonoc. Růžový úplněk je důležitý, protože se podle něj určuje datum Velikonoc. Obvykle se oslava Velikonoc koná první neděli po pozorování úplňku dubnového úplňku.

To znamená, že Velikonoce se budou slavit 9. dubna 2023.

Judaismus

Růžový Měsíc je mezi židovským lidem známý jako Pesachový Měsíc. Pesach je v judaismu důležitým svátkem, který připomíná jejich osvobození z Egypta. Dubnový úplněk pomáhá určit datum tohoto svátku.

Židé používají lunární kalendář. Začátkem a koncem tohoto kalendáře je vždy novoluní a úplněk se pozoruje uprostřed měsíce, kolem 15. dne. Svátek Pesach se obvykle slaví patnáctý den daného měsíce. Růžový úplněk tedy označuje začátek tohoto svátku.

Islám

Muslimové se rovněž řídí lunárním kalendářem. Úplněk má v jejich náboženství velký symbolický význam. V loňském roce byl růžový úplněk pozorován během svatého měsíce ramadánu.

Hinduismus

Růžový měsíc, neboli dubnový úplněk, je důležitou událostí také pro hinduisty, protože se často shoduje s narozením Pána Hanumana. Pán Hanuman je důležitou postavou hinduistické mytologie a náboženství.

Buddhismus

Růžový měsíc je důležitá událost také v buddhismu. Připomíná Bak Poya, významný státní svátek na Srí Lance, který se používá k připomenutí druhé návštěvy Buddhy v zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *