Podzimní prázdniny 2023: Kdy nás čekají a jak je využít?

Podzimní prázdniny jsou nejen definitivním rozloučením s létem, ale zároveň pro školáky představují možnost, jak si odpočinout. Kdy děti podzimní prázdniny 2023 čekají? A jak je využít, pokud vám nestačí odpočinek a relaxace, ale naopak hledáte příležitosti k dobrodružství a objevování nových míst? To vše si zodpovíme v tomto článku.

Kdy jsou podzimní prázdniny 2023?

Podzimní prázdniny v roce 2023 připadají na termín od 26. října do 29. října. Oficiálně jsou podzimní prázdniny pouze 26. a 27. října, nicméně vzhledem k napojení na víkend čekají na školáky hned 4 dny volna. Podzimní prázdniny připadají na stejné dny pro všechny kraje a města po celé republice, narozdíl od těch jarních.

Jsou to první vícedenní školní prázdniny 2023. Kde se vlastně vzala jejich tradice? Jedná se o 2 dny připojené ke státnímu svátku 28. 10., přičemž tradice těchto prázdnin sahá až do minulého století. Dokonce v 19. století byly podzimní prázdniny těmi hlavními a trvaly od 21. září až do 31. října. Tyto prázdniny navíc nebývají standardem, takto mají volno pouze děti v 17 zemích.

Prázdniny každopádně přinášejí řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety či různé aktivity. Letos se navíc dočkáte jejich kombinace s prodlouženým víkendem. Co dělat na podzimní prázdniny 2023?

Jak využít podzimní prázdniny?

Spojte výlet se vzděláváním. Nemusíte vyrážet do zahraničí, stačí objevovat kouzla měst své domoviny. Vyberte si jedno z blízkých měst, najděte atrakce, které chcete navštívit, zarezervujte si hotel na pár dní a vydejte se na podzimní dobrodružství. To ideálně spojte i s učením se něčemu novému.

Vysvětlete tedy svému dítěti, jak se pohybovat v neznámých ulicích, jak se zdvořile zeptat na cestu či jak zjistit, kam jede autobus. Takové maličkosti mu do života pomohou získat praktické zkušenosti a jsou smysluplnějším trávením času než kupříkladu návštěva historických památek. 

Zároveň svým dětem ukažte, jak naplánovat výlet, kde a jak koupit jízdenky a jaké služby využít k nalezení hotelu. To se bude hodit i středoškolákům, zvláště pokud se v budoucnu chystají jít studovat do jiného města.

Na procházce si pro ně připravte zábavu a vytvořte jim třeba labyrint z listí, toho bude napadaného všude dostatek. 

Podzimní prázdniny 2023

Podzimní tábor a speciální akce

Tato varianta je vhodná především pro ty školáky, které o prázdninách nemá kdo hlídat, a pro ty, které nikdy neomrzí poznávání nových lidí. Podzimní tábory mívají zajímavá zaměření – stačí tedy na základě preferencí vybrat takový, kde si dokáže vaše dítě odpočinout od sezení v lavici.

O podzimních prázdninách se vždy konají i různé akce určené pro školáky. Stačí se tedy po nich podívat online, případně vyražte do města a během pár minut strávených prohlížením reklamních plakátů s akcemi určitě vytvoříte program na celou dobu volna.

Domácí zábava na podzimní prázdniny

Ve volném čase si můžete uspořádat filmový den, sedět na pohovce u televize s šálkem čaje a sušenkami nebo oblíbeným neakoholickým nápojem, přikrytí dekou ve společnosti vašeho domácího mazlíčka. Zvláště pokud je venku deštivé počasí, což je v koncem října velmi pravděpodobné. Uspořádat můžete filmový či seriálový maraton nebo dětem uspořádat přespávačku spolu s jejich kamarády.

Dalším tipem na domácí trávení podzimních prázdnin jsou deskové hry. Každá rodina má doma zásobu deskových her, tudíž nemusíte nutně kupovat nové. Můžete uspořádat turnaj napříč všemi hrami, co doma máte – výsledky zaznamenávejte do tabulky a na konci prázdnin odměňte vítěze.

Sestavit můžete doma i krmítko pro ptáčky a poté jej jít zavěsit. Krmítko pro ptáčky lze vyrobit prakticky z čehokoliv – ze dřeva, plechovek nebo plastové láhve. Stravte prázdniny užitečně.

Příprava na Halloween

Připravit se s dětmi na Halloween může být velmi zábavné a kreativní. S dětmi si můžete vymyslet a vyrobit vlastní Halloweenské kostýmy. Buďte kreativní a využijte nápadů, které vás napadnou. Můžete se inspirovat oblíbenými postavami, hororovými postavami nebo tvořit úplně nové kostýmy.

Zapojte děti do výroby dekorací na Halloween. Můžete společně vyřezávat dýně, tvořit pavoučí sítě z nití, vyrábět strašidelné sochy a další dekorace. Připravte s dětmi speciální Halloweenské pečivo, jako jsou kočičí oči, strašidelné muffiny nebo dýňové koláče. Dejte dětem prostor při zdobení těchto dobrot, aby se mohly vyřádit.

Příprava na Halloween

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *