Jak zrychlit METABOLISMUS: 7 tipů pro rychlý metabolismus

Zajímá Vás, jak zrychlit metabolismus? Víte, jakou funkci v našem vlastně těle plní a jaké potraviny ho zrychlí? Každý z nás může rychlost metabolismu sám ovlivnit. Tohoto efektu lze dosáhnou hrstkou jednoduchých změn v našem životním stylu. Informace tohoto typu budou jako kouzlem na naší cestě ke štíhlé postavě. Bez jakýchkoli chemických přípravků či velmi náročných cvičení můžeme shodit i desítky kilo. Na co se tedy zaměřit, abychom dosáhli našeho vysněného cíle?

jak zrychlit metabolismus

Co je to metabolismus?

Metabolismus je soubor chemických reakcí, které probíhají v organismu za účelem udržení života a poskytování energie pro různé biologické procesy. Tyto reakce zahrnují přeměnu potravin na energii a stavební bloky pro růst a opravy tkání, syntézu a rozklad hormonů a neurotransmiterů, detoxikaci a eliminaci odpadních produktů z těla.

Bazální metabolismus

Jak zrychlit metabolismus? Zrychlení metabolismu spočívá zejména v zrychlení bazálního metabolismu. Bazální metabolismus je druh metabolismu, který je aktivní, když jsme v klidu. Ukazuje nám, kolik energie spotřebujeme na životně důležité činnosti v těle. Průměrně se hodnota bazálního metabolismu pohybuje kolem 6000-7500 kJ (1400-1800 kcal).

Co jíst pro rychlejší metabolismus?

Tyto potraviny vám rozhodně popoženou váš pomalý metabolismus. Jaké to jsou?

 • Káva
 • Čaj
 • Kakao
 • Koření jako je zázvor, chilli a jiné
 • Potraviny bohaté na bílkoviny
 • Dostatečný pitný režim

Co dál ovlivňuje rychlost metabolismu?

Jestli máte pomalý nebo rychlý metabolismus ovlivňuje mnoho různých faktorů. Mezi ně patří:

 • Věk – Rychlost metabolismu bohužel hodně závisí na věku. Když stárneme, na tele nám ubývá svalová hmota a tím je náš metabolismus pomalejší. Můžeme se tomu však bránit posilováním a zdravým životním stylem.
 • Složení těla a svalová hmota – Čím víc máme svalů, tím víc spotřebujeme energie. Tuky spotřebují znatelně méně energie než svaly.
 • Pohlaví – Muži a ženy mají jiné fyzické vlastnosti a naše tělo nefunguje stejně. Hormonální nastavení organismu, rozdílná svalová hmota, proporce těla a orgánů mají vliv na rychlost metabolismu.
 • Hormony – Zdravá funkce štítné žlázy a koncentrace jejích hormonů může dělat v našem těle zázraky.
 • Genetika – Genetika dělá v tomto případě velké změny. Někdo může rychlý metabolismus dostat naservírovaný na zlatém podnosu. Bohužel jsou tu i ti méně šťastní, ale nejedná o žádnou tragédii.
 • Teplota okolního prostředí – Tělo spotřebuje více energie na zahřátí těla. Takže pokud nám je zima a naše tělo se nás snaží zahřát, spotřebuje na to více energie což trochu zrychlí metabolismus.
jak zrychlit metabolismus

Jak zrychlit metabolismus?

Pravidelný a dostatečný spánek

Dospělý člověk by ideálně měl spát 7-9 hodin denně. Dlouhý spánek však nemusí být hned kvalitní. Důležité je respektovat naše přirozené biorytmy. Nedostatečný spánek způsobuje menší sytost z jídla, větší chutě, nižší hladinu hormonu testosteronu a také vyšší stres. Často při dlouhodobém nekvalitním spánku dochází k nárůstu váhy. Když je spánek kvalitní, tělo má mnohem více energie a může podávat větší a zdravější výkon. Většina svalové hmoty se tvoří a regeneruje během spánku, takže na něj nezapomínejte. Díky kvalitnímu spánku můžete mít rychlý metabolismus. Přečtěte si naše tipy jak rychle usnout.

Chladnější teplota a ledové sprchy

Nastavte si doma topení na nižší teplotu. Tělo bude nuceno vyrábět více tepla, aby vás zahřálo. Spálí tím zároveň více energie. Také můžete vyzkoušet studené sprchy a koupele, které funguji na podobném principu. Tělu je zima a tak si začne vyrábět vlastní teplo. Také si tímto způsobem můžete značně posílit imunitu a ušetřit peníze za teplou vodu.

Práce se stresem

Stres je v dnešní době velice rozšířený pojem a taky je velkým zabijákem hubnutí. Stres vyplavuje do krve hormon kortizol. Právě tento hormon umí zpomalovat metabolismus a zastavit růst svalů. Když se naučíte se stresem pracovat, pomůže nám to nejen v oblasti hubnutí, ale také v psychické stránce.

Omezení konzumace alkoholu a sladkých limonád

Alkoholické nápoje obsahují vysokou energetickou hodnotu a podporují chutě na tučná jídla. Je proto lepší je omezit v náš prospěch.

Zapomeňte na sladké limonády, latté či energetické drinky. Ani jedno vám pro rychlý metabolismus a hubnutí nepomůže. Naopak spíš pijte studenou vodu, která je skvělým pomocníkem. Nemá v sobě žádné kalorie, a navíc umožňuje rychleji spalovat živiny.

HIIT trénink

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) je cvičení na maximum.  Tímto cvičením docílíte spálení tuků a ovlivnění metabolismu. Tento efekt navíc není jen krátkodobý, ale za tu námahu vydrží mnohem déle.

Jak zrychlit metabolismus? Pomůže HIIT trénink

Hladovění nic nevyřeší

Pokud chcete zpomalit svůj metabolismus hned na začátku, hladovka je klíčem právě k tomu. Tělo si zapne svůj úsporný režim a začne ukládat zásoby tuků. Metabolismus je tím zpomalen. 

Správně bychom měli jíst v pravidelných intervalech. Tělo tím dostane signál a zahájí rychlejší spalovaní. 

Snídaně je tedy jedním z nejdůležitějších jídel dne. Po celé noci hladovění tělo nakopne energií. Z toho plyne, že když na snídani zapomenete, tělo naopak sejde do úsporného režimu, aby šetřilo energii.

Smích – lék na všechno

Smích má nejen skvělé účinky na zdraví člověka a jeho psychiku. Je prokázáno, že také zrychluje metabolismus. Důvod ke smíchu se dá najít vždy. Smějte se a budete zdravější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *