GLOXINIE: Jak na pěstování nádherně kvetoucích gloxinií

Zajímá vás, jak můžete mít doma krásně kvetoucí exotické květiny, které ozdobí váš parapet? Gloxinie je zajímavá exotická rostlina s velkými, nádhernými květy, jež se hodí i do vaší domácnosti. Existuje mnoho různých barevných variant jejich květů. V tomto článku se dozvíte, jak pěstovat tuto krásnou květinu, aby vám poskytovala radost a mohli jste obdivovat její krásu po mnoho let. Naleznete zde odpovědi na otázky jak gloxinie zasadit, jak často je zalévat, jak se o ně správně starat a jak je zazimovat.

Gloxinie – co je vlastně tato květina zač?

Jsou to krásné květiny pocházející z Jižní Ameriky. Mají velké květy v různých nádherných barevných kombinacích – i díky tomu jsou oblíbené mezi zahrádkáři po celém světě. Kromě toho jsou poměrně snadné k pěstování, přičemž pěstovány mohou být jakožto pokojové rostliny i jako rostliny pro venkovní zahradu.

Kdy kvete Gloxinie? Tyto rostliny kvetou obvykle od jara do podzimu, v závislosti na péči a prostředí. Pokud jim poskytnete dostatek světla, vlhkosti a hnojiva, mohou kvést po mnoho měsíců. Je však potřeba dodat, že jsou to spíše květiny s krátkou dobou rozkvětu, takže když rostlina vykvete, obvykle trvá pouze několik málo týdnů, než květy opět opadají.

gloxinie pěstování

Pěstování

Pojďme se tedy pověnovat krokům, které vám prozradí, jak lze tuto krásnou tropickou rostlinu snadno pěstovat.

Jak zasadit Gloxinie?

Zasazení rostliny je jednoduché, ale je potřeba mít na paměti několik důležitých faktorů. Nejdůležitější je zvolit správné místo pro pěstování a zajistit jim vhodnou půdu. Při zasazování tedy myslete na následující:

 • Vyžadují světlé místo, ale ne vystavené přímému slunečnímu svitu – ideální jsou tedy místa poblíž oken s východní nebo západní orientací.
 • Vyberte si dostatečně velký květináč s drenážními otvory a naplňte ho vhodnou půdou. Půda by měla být propustná, ale zároveň schopná udržovat vlhkost.
 • Vytvořte díru v půdě, která bude dostatečně velká pro kořeny rostliny. Položte rostlinu na dno vyhloubené díry a opatrně ji zakryjte půdou. Zemina by měla být ještě jemně zatlačena, aby se rostlina v květináči pevně zakotvila.

Jak se starat o Gloxinie? 

 • Květiny milují vlhké prostředí, proto se snažte udržovat vysokou vlhkost vzduchu kolem rostliny. Se zavlažováním pomůže i pravidelné stříkání vodou na listy.
 • Potřebují pravidelnou dávku kvalitního hnojiva, aby si dokázaly udržet své nádherné květy. Používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které podpoří dobu rozkvětu.
 • Prořezávání pomůže květinu udržet zdravou a plnou květů. Odstraňujte tedy všechny suché a zvadlé části rostliny.
 • Zajistěte správnou teplotu. Preferují teplotu mezi 18-23 °C, takže se snažte udržovat rostlinu na místě s adekvátní teplotou.

Jak často zalévat Gloxinie? 

Květiny vyžadují pravidelné zalévání, ale důležité je rovněž nezalévat je příliš často. Pokud chcete konkrétní údaj, tak zalévejte tuto exotickou květinu jednou týdně, ale vyvarujte se jejímu přelévání.

Dodržení všech těchto zmíněných jednoduchých kroků vám pomůže úspěšně zasadit Gloxinii a začít s jejím pěstováním.

jak se starat o gloxinie?

Jak zazimovat Gloxinie?

Gloxinie jsou velmi náchylné rostliny, a při nízkých teplotách mohou snadno uschnout nebo ztratit své krásné listy. Proto je důležité je v zimě chránit a zazimovat. Jak na to?

 • Přestaňte s hnojením několik týdnů před přesazením.
 • Zalévání květin v zimě by mohlo vést k hnilobě kořenů. Proto je potřeba přestat rostlinu zalévat, a naopak udržovat substrát pouze mírně vlhký.
 • Pokud má rostlina příliš dlouhé a nevzhledné výhonky, můžete je oříznout na délku přibližně 5-10 cm.
 • Rostlinu můžete uložit do papírového pytle nebo krabice, a umístit na suché a tmavé místo, s teplotou ideálně okolo 10-15°C.
 • Pravidelně rostlinu kontrolujte v průběhu zimy a udržujte její substrát mírně vlhký. Pokud zjistíte, že substrát vysychá, můžete rostlinu mírně zalít.

Dodržováním těchto kroků dokážete úspěšně zazimovat Gloxínie a připravit je tak na další květinovou sezónu.

Přečtěte si také naše tipy, jak správně pěstovat orchidej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *