2x Kotrč recept aneb jak si pochutnat na této lahodné houbě

Vítají vás chladnější dny a s nimi přichází i sezóna na recept z jedné nejoblíbenější houby v lesích – kotrč recept, je vynikající a může mít spoustu variací. Kotrč je skvělou houbou pro všechny milovníky houbaření i gurmány, kteří si chtějí pochutnat na jeho vynikající chuti a vůni. V tomto článku vás provedeme do světa kotrče a představíme vám dva lahodné recepty, které si můžete vychutnat během této sezóny. Ať už jste začínající houbaři nebo zkušení kuchaři, kotrč vám nabídne mnoho možností, jak ho využít ve vaší kuchyni. Pojďte společně objevit, jak připravit kotrč a jak čistit kotrč tak, aby vám chutnal a učinit z něho skvělý pokrm pro vaši rodinu a přátele.

Houba kotrč

Co je to kotrč? Kotrč je druh houby, která je oblíbená pro svou vynikající chuť a aroma. Kotrče jsou známé svou bílou až oranžovou barvou a charakteristickými kadeřavými žebry. Tyto žebra jsou více viditelné u starších exemplářů a vytvářejí vzhled hlávky kadeřavého salátu.

Houba kotrč roste v lesích, obvykle v podzimním období a často se vyskytuje poblíž borovic. Je považován za delikatesu a používá se v různých kulinářských receptech. Kotrče můžete sušit nebo konzervovat, abyste je mohli použít po celý rok. Tato houba má výraznou chuť, která je někde mezi ořechovou a pikantní, což ji činí oblíbenou součástí mnoha pokrmů, včetně omáček, polévek a různých příloh.

Je důležité poznamenat, že sběr hub v přírodě vyžaduje určitou znalost a zkušenosti. Některé houby mohou být jedovaté, a je třeba být schopen kotrč odlišit od podobných druhů a také vědět jak čistit kotrč. Pokud si nejste jisti, co jste našli, měli byste to zkonzultovat s odborníkem nebo si například stáhnout houbařskou aplikaci, která vám pomocí vyfocené fotografie, dokáže určit druh houby.

kotrč recept

Jak najít kotrč v lese?

Najít kotrč v lese může být vzrušujícím zážitkem, ale je třeba mít na paměti několik klíčových tipů a informací, abyste byli úspěšní. Houba kotrč se obvykle vyskytuje poblíž borovic, zejména ve smíšených lesích, kde žije v symbióze s kořeny stromů borovice. Pokud se chystáte na houbařský výlet, je důležité zvolit správnou sezónu – kotrč se objevuje na jaře a na podzim.

Charakteristickým znakem kotrče jsou kadeřávková žebra, která tvoří vzhled kadeřávkového salátu a má bílou až oranžovou barvu. V průměru může mít od 10 do 40 cm. Při sběru kotrče v lese je důležité používat vhodnou výbavu, jako je košík na houby nebo nůžky na sběr hub. Musíte být velmi opatrní při řezání, abyste houbu nezničili. Kotrče také obvykle rostou ve skupinách, takže když najdete jeden, může jich být okolo i více.

Snažte se i respektovat přírodu a neničit ekosystém tím, že budete sbírat příliš mnoho kotrčů ze stejného místa. Tato krásná houba tak bude moci nadále růst a přinášet radost i dalším houbařům.

Jak čistit kotrč?

Při čištění kotrče je důležité postupovat opatrně, abyste odstranili všechny nečistoty a zajistili, že houba bude připravena k použití v kuchyni.

Začněte tím, že si připravíte kotrče a odstraníte viditelné listí i jakékoliv jiné hrubé nečistoty. Poté houbu opláchněte pod tekoucí studenou vodou, kde můžete použít jemný proud vody a prsty, abyste odstranili další drobné nečistoty. Po dokončení čištění můžete kotrč nakrájet podle potřeby pro váš recept. Pokud jsou kotrče velmi vlhké, můžete je položit na papírový ručník nebo utěrku a lehce je nechat osušit. Tímto způsobem zajistíte, že vaše kotrče budou připraveny pro vaše kulinářské dobrodružství bez nežádoucích nečistot a s optimální chutí a texturou.

Použití kotrče a co z ní uvařit

Jak použít kotrč? Kotrč je vynikající houbou, kterou lze použít v různých kulinářských receptech kvůli její vynikající chuti a aromatu. Zde je několik způsobů, jak můžete udělat kotrč recepty:

 • Kotrčová omáčka: Houba kotrč je vynikající přísadou do omáček. Můžete připravit kotrčovou smetanovou omáčku, kterou použijete k podávání s vašimi oblíbenými těstovinami nebo masem. Můžete z něj připravit i známou falešnou dršťkovou omáčku z kotrče.
 • Kotrčová polévka: Kotrč se často používá v polévkách. Přidejte nakrájený kotrč do zeleninové nebo hovězí polévky, čímž do ní přidáte bohatou a aromatickou chuť.
 • Kotrčová pizza: Kotrč může být neobvyklou a chutnou přísadou na pizzu. Nakrájejte ho a rozložte na pizzové těsto spolu s vašimi dalšími oblíbenými ingrediencemi.
 • Kotrčová příloha: Kotrč může být použit i jako vynikající příloha k masu nebo k těstovinám. Stačí ho rychle osmahnout na pánvi s máslem a česnekem, což zvýrazní jeho chuť.
 • Konzervace kotrče: Kotrč lze také nakládat nebo sušit pro dlouhodobé skladování. Naložte kotrče do octa nebo ho usušte a uchovejte pro pozdější použití.
 • Rizoto s kotrčem: Kotrč se výborně hodí do rizota. Můžete ho přidat ke směsi rýže a zeleniny, abyste získali chutnou a krémovou rizotovou chuť.
 • Omeleta s kotrčem: Přidejte kotrč do omelety nebo vaječného pokrmu pro zvýraznění chutě a vůně.
 • Kotrčová nádivka: Houba kotrč může být také použita jako nádivka do různých pokrmů, včetně drůbežího masa nebo pečených paprik.
 • Těstoviny s kotrčem: Přidejte kotrč do těstovinových pokrmů, jako jsou špagety nebo ravioli, pro jedinečnou chuť.
 • Saláty s kotrčem: Nakrájejte kotrč a přidejte ho do salátů pro jeho pikantní a aromatickou chuť.

Co se dá udělat z kotrče? Když používáte kotrč, nezapomeňte, že tato houba má unikátní chuť, která se pohybuje mezi ořechovou a pikantní. Je důležité dát ji prostor ve vašich pokrmech, aby se její chuť dostatečně projevila. Ujistěte se, že kotrč je dostatečně tepelně upravený, aby byl bezpečný k jídlu, a že je dobře očištěný. Nakonec můžete experimentovat s různými recepty a objevit, jaký způsob přípravy kotrče vám nejvíce chutná.

Kotrč recepty

Kotrčová omáčka

Suroviny:

 • 300 g čerstvého kotrče (očištěného a nakrájeného)
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 200 ml smetany ke šlehání
 • 1 lžíce másla
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Nať petrželky (na ozdobu)

Postup:

 1. Na pánvi s rozpáleným olejem rozehřejte máslo a osmahněte nakrájenou cibuli s nakrájeným česnekem dozlatova.
 2. Přidejte nakrájený kotrč a smažte ho asi 5 minut, dokud nezměkne a nezačne vypouštět vodu.
 3. Přidejte smetanu ke šlehání a vařte ji na středním plameni asi 5-7 minut nebo dokud smetana nezačne houstnout.
 4. Pokrm dochuťte solí a pepřem podle chuti.
 5. Když omáčka dosáhne požadované konzistence, odejměte ji z ohně.
 6. Použijte mixér pro vytvoření krémového vzhledu, pokud chcete dosáhnout hladší konzistence omáčky.
 7. Před podáváním ozdobte omáčku nasekanou natí petrželky.

Tato kotrčová omáčka je bohatá, krémová a plná lahodného aroma této houby. Můžete ji podávat s různými přílohami, jako jsou těstoviny, rýže s kuřecím nebo hovězím masem či jinými houbami. Je to skvělý způsob, jak využít výraznou chuť kotrče v jednoduchém a lahodném pokrmu. Dobrou chuť!

kotrč recepty

Kotrčová polévka

Suroviny:

 • 300 g čerstvého kotrče (očištěného a nakrájeného)
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 500 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru
 • 200 ml smetany ke šlehání
 • 2 brambory
 • Paprikové koření
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Nať petrželky (na ozdobu)

Postup:

 1. Na pánvi s rozpáleným olejem osmahněte nakrájenou cibuli s nakrájeným česnekem dozlatova.
 2. Přidejte nakrájený kotrč a smažte ho asi 5 minut, dokud nezměkne a nezačne vypouštět vodu.
 3. Přidejte nakrájené a oloupané brambory na kostičky a smažte dalších 5 minut.
 4. Zalijte vše kuřecím nebo zeleninovým vývarem a nechte vařit, dokud brambory nezměknou (asi 15-20 minut).
 5. Jakmile jsou brambory měkké, přidejte smetanu ke šlehání i paprikové koření a vařte dalších 5 minut.
 6. Použijte mixér na krémový vzhled. Můžete rozmixovat polovinu polévky a pak znovu přidat do hrnce pro konzistenci podle vašich preferencí.
 7. Pokrm dochuťte solí a pepřem podle vaší chuti.
 8. Před podáváním ozdobte polévku nasekanou natí petrželky.

Toto je základní recept na kotrčovou polévku, který můžete dále upravovat podle vašich chutí. Můžete například přidat některé bylinky, jako je tymián nebo rozmarýn, pro další vrstvu chuti. Tato polévka je ideálním způsobem, jak si vychutnat lahodnou chuť kotrče a je skvělá pro chladné dny. Dobrou chuť!

houba kotrč

Jak uchovat houbu kotrč?

Pro uchování čerstvého kotrče je nejlepší místo v lednici. Nejprve si kotrče očistěte a připravte je k uložení. Kotrče můžete uložit do perforované plastové tašky, což umožní cirkulaci vzduchu a zároveň to zachová vlhkost. Alternativně můžete kotrče umístit na papírový ručník na tácku nebo do krabice s perforovaným víkem. Tím se zabrání vytvoření přebytečné vlhkosti, která by mohla houbu poškodit. Důležité je, abyste kotrče ukládali do spodní části lednice, kde je chladněji. Takto uložená houba kotrč by měla zůstat čerstvá ještě po několik dní.

Je také dobré si uvědomit, že čím déle máte kotrče uložené v lednici, tím více ztrácejí na čerstvosti a chuti, takže se snažte je spotřebovat co nejdříve. Pokud máte větší množství kotrče a neplánujete ho v krátké době spotřebovat, můžete zvážit jeho usušení nebo zakonzervování, abyste ho mohli uchovávat po delší dobu. Důležité je, abyste s kotrčem zacházeli opatrně, abyste ho nepoškodili a ujistěte se, že je správně uskladněný, aby si zachoval jeho kvalitu.

Mohlo by vás také zajímat: 3 Nejchutnější václavky recepty z lahodných podzimních hub.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *