BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA: Bylinkový záhon plný barev a vůní

Bylinková zahrádka může být nejen praktickou a užitečnou součástí zahrady, ale také krásným a vonným doplňkem. Bylinky jsou nejen skvělým zdrojem čerstvého koření do vaší kuchyně, ale také mají léčivé účinky a dokážou obohatit vaši zahradu o krásné barvy a vůně. Bylinkový záhon může být naplněn nejrůznějšími druhy bylin, které mohou být použity k různým účelům. V tomto článku se podíváme na to, jak vytvořit krásný bylinkový záhon plný barev a vůní, který bude okouzlovat všechny vaše smysly.

bylinková zahrádka

Bylinková zahrádka

Dříve byly na venkovských zahradách bylinky pěstovány hlavně z užitkových důvodů, v posledních letech se dostává do popředí také jejich funkce okrasná. Tyto rostliny hýřící pestrou paletou barev a tvarů květů, ale i listů dodávají každé zahradě ojedinělou atmosféru, jsou pastvou pro oči, pohladí duši, potěší mysl a v neposlední řadě nektar z nich poskytuje potravu různým druhům hmyzu.

Bylinková zahrádka může kombinovat byliny v libovolných kombinacích se zeleninou, některé druhy ji chrání před celým spektrem nejrůznějších chorob, i s dalšími kvetoucími rostlinami – trvalkami i letničkami, které celkový vizuální efekt ještě umocňují.

Dalším přidaným bonusem bylinkové zahrádky je omamná vůně, stačí se bylinek jen dotknout nebo je pohladit, poskytnou vám v tu chvíli voňavou odměnu. Významným přínosem bylinek je také jejich užitkovost, pokud je v době kvetení zavčas seříznete a nasušíte, budete mít vždy po ruce domácí přírodní lékárničku, každá bylinka má schopnost léčit spoustu neduhů.

Kdy sázet bylinky do záhonu?

Ideálním obdobím pro založení bylinkové zahrady je jaro, mohou však být vysazovány také na podzim, v pozdnějším období, kdy hrozí první mrazy se výsadba nedoporučuje. Byliny vysazujte do prokypřené a odplevelené půdy jednotlivě jako solitéry nebo po třech až pěti kusech do skupin tak, abyste kombinovali různé tvary a barvy listů a květů, konečný dojem bude velmi působivý.

bylinkový záhon

Požadavky na bylinkový záhon

Téměř všechny byliny milují slunné, spíše sušší stanoviště, nesnáší přemokření a stín, ve výjimečných případech dobře prosperují i v polostínu, například šanta nebo řepík lékařský.

Svůj bylinkový záhon proto nejlépe umístěte na slunné místo, kam většinu dne dopadají sluneční paprsky. V parných dnech potom nezapomínejte bylinky zalévat, aby je slunce nevysušilo.

Zaměřte se na vhodnou půdu

Bylinky jsou poměrně nenáročné, vyhovuje jim dobře propustná půda a postačí jim přihnojení vyzrálým kompostem jednou do roka, nejlépe na jaře. Těžší půdy je vhodné odlehčit pískem, některé druhy bylin vyžadují větší obsah vápníku (levandule lékařská).

Bylinkám se výborně daří v kamenné drti, která pohlcuje teplo a tím teplomilným rostlinkám prospívá. Bylinkovou zahrádku tak můžete spojit se svojí skalkou.

Péče o bylinkovou zahrádku

Při péči o bylinkovou zahrádku je důležité kromě přihnojení jednou do roka a přiměřené zálivky vždy ve správný čas odstraňovat květy, aby si rostlina mohla odpočinout. Některé druhy se vám za vaši snahu odmění a vykvetou tak v sezóně dvakrát.

Důležité je rostliny pravidelně zalévat a odplevelovat, pokud zvolíte půdokryvné byliny, nebudete si muset dělat s plevelem starosti, rostliny jej zahluší (kakost, šanta, kontryhel, různé druhy šalvějí).

Rostliny vhodné pro bylinkovou zahrádku

Pro vytvoření dokonalé bylinkové zahrady jsou vhodné tyto byliny:

  • Levandule lékařská (Lavender officinalis) rozkvétá od června latami nádherně vonících fialových květů.
  • Měsíček lékařský (Calendula officinalis) – oranžové, někdy žluté úbory této bylinky doslova rozsvítí vaši zahradu od začátku léta.
  • Řebříček (Achillea filipedulina) vykvétá v červnu výraznými žlutými květy na až 150 cm vysokých stoncích, vyžaduje dostatek místa, vytváří nádherné barevné kontrasty ve společnosti třapatky nachové (Echinacea purpurea), levandule a šanty.
  • Mateřídouška (Thymus) vykvétá v létě výrazně vonícími růžovými kvítky, které jsou pro včelky přímo  neodolatelné. Vytváří nízké polštáře, proto je vhodná do popředí záhonů.
  • Meduňka lékařská (Mellisa officinalis) je až 40 cm vysoká bylina se záplavou světlezelených lístků vonících po citrónu, tato bylina má nevýrazné květenství, hodí se jako doplněk ostatních bylin a trvalek doprostřed nebo do pozadí záhonu.
  • Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) má snad nejkrásnější listy ze všech bylin, delší stonky jsou zakončeny lístky ve tvaru poskládaného vějířku, uprostřed něhož je většinou kapička rosy. Pro svoji dekorativnost je využíván jako vhodný doplněk k výrazně kvetoucím barevným bylinám.
  • Máta peprná (Mentha piperinum) je 30 cm vysoká bylina vykvétající v létě nevýrazným bílým květenstvím ve tvaru lat, je vysoce ceněna pro její výraznou mátovou vůni. Upozornění: tato bylina se rychle rozrůstá mělkými bílými kořeny, její rozpínavost je vhodné utlumit výsadbou do většího květináče zapuštěného do země.
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – krásou svých lístků fialové, bílo – zelené nebo stříbrné i výrazných fialových květů si plně zasluhuje pevné místo na bylinkové zahradě, kde působí nesmírně dekorativně. Protože v průběhu let se z byliny stává dřevnatý keř, který vyžaduje dostatek místa, je potřeba při výsadbě na tuto skutečnost pamatovat. Skvěle se vyjímá ve společnosti šanty, kontryhele, řepíku lékařského nebo kakostu.
  • Šanta kočičí (Nepeta) kvete záplavou modrofialových květů od března do října.
bylinková zahrádka

Kombinace s trvalkami a letničkami

Pokud máte dostatek místa pro vytvoření větší bylinkové zahrádky, je ideální volbou kombinovat byliny s trvalkami nebo letničkami.

Například vynikajícím sousedem pro šantu kočičí je žlutě kvetoucí krásnoočko (Coreopsis), v pozadí záhonu bíle a růžově kvetoucí zvonky (Campanula) nebo pestrou paletou barev zářící hvozdíky (Dianthus).

Nádhernou harmonii tvoří trsy levandule doplněné drobnokvětými nižšími růžemi bílé nebo růžové barvy a stříbrnými plstnatými trsy čistce (Stachys).

Trsy máty a meduňky se skvěle vyjímají ve společnosti růžových a fialových floxů, z letniček jsou vhodné hledíky a cínie.

Bylinky pro použití v kuchyni

Mezi zástupce takových bylinek, které by neměly chybět na žádné zahradě, patří pažitka, libeček, bazalka, majoránka, kopr a naťová petržel, které mají v kuchyni nezastupitelné místo při dochucování pokrmů.

Nebojte se s bylinkami inspirovat a svůj bylinkový záhon tak udělat zajímavým, barevným a voňavým místem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *