Kdy jsou dušičky 2023, proč je slavíme a jaké jsou tradice?

Začátek listopadu je tradičně spjat se svátkem, který známe především jako „Dušičky“. Dušičky 2023 spojují vzpomínky na zemřelé s tradičními obřady a zvyky. V tomto článku se budeme věnovat tomu, kdy přesně Dušičky slavíme, jaký mají historický původ a jaké tradice jsou s nimi spojeny. Jak se liší Halloween a dušičky a který z těchto svátků slavit?

Historie svátku

Dědictví Keltů

Pro naše dávné předky bylo přirozené předpokládat, že světy mrtvých a živých se prolínají. Není proto divu, že to odráželi i ve svých rituálech a tradicích. V nějaké formě se to týkalo prakticky všech dávných kultur. Pro nás je nejzajímavější keltský svátek Samhain či jeho staroslovanské obdoby. Právě zde lze vystopovat počátek toho, co známe jako svátek Dušičky.

Keltové se při tomto svátku v noci z 31. října na 1. listopadu loučili s odcházejícím létem. Také ale věřili tomu, že se tuto noc vrací duše zemřelých, kterým je třeba pomoci překročit hranici země mrtvých. K tomu jim Keltové svítili lucernami vyrobenými z vydlabané řepy. A protože někteří duchové byli zlí, lidé si malovali obličeje a převlékali se, aby se před nimi ochránili.

Pokud vám tento popis připomíná tradice spojené s Halloweenem, není to náhoda. Právě v něm se tyto tradice odráží nejvíce. Nabízí se ale otázka, co mají společného Dušičky a Halloween? Je to samozřejmě původ ve starých tradicích předků, kteří věřili v prolínání světů živých a mrtvých.

Od Samhainu k Dušičkám

To, že křesťanský svět přebíral svátky a tradice od pohanských kultur, je dobře známá věc. Není proto překvapením, že se to dotklo i svátků jako byl Samhain. V 7. století si křesťané místo něj vytvořili tzv. Svátek všech svatých. Jeho podstatou byla připomínka křesťanských světců a mučedníků. Tento svátek, jehož datum připadá na 1. listopadu, se dodnes slaví jak na západě, tak na východě, a v některých zemích je dokonce státním svátkem.

svátek dušičky

Dušičky 2023

Kdy se slaví dušičky?

Dušičky 2023 připadají na 2. listopadu. Datum tohoto svátku se nemění a slavíme ho tak každý rok ve stejný den. Někteří lidé si pak mylně spojují Svátek všech svatých s Dušičkami.

Jak a kde vznikly dušičky?

V roce 998 vznikl ve Francii svátek, který měl navazovat na Svátek všech svatých. V jistém smyslu jej rozšiřoval ze svatých na všechny zemřelé. Tento svátek byl pojmenován „Památka všech věrných zemřelých“. Jako jeho datum byl pak stanoven 2. listopad. A právě tento svátek je tím, který dnes nazýváme Dušičky.

Co se dělá na dušičky?

Zatímco Halloween má své zvyky a tradice poměrně jasně dané (zapalování svíček v dýni, převleky, chození na koledu), Dušičky jsou z tohoto pohledu méně svázané. Základním prvkem tohoto svátku je vzpomínání za zesnulé. Lidé proto vyrážejí na hřbitov, zapalují svíčky a ve vzájemných rozhovorech vzpomínají na své blízké. 

Z církevního pohledu je nicméně svátek dušička spíše než na pouhém vzpomínání založen na oslavě vzkříšení. V tomto ohledu je tak podobný Velikonocím. Věřící proto nevynechají speciální modlitby. V minulosti bylo se svátkem dušiček spojeno i pečení speciálního pečiva, které se nazývalo „kosti svatých“, nebo přímo „dušičky“. Naši předci také vhazovali do ohně kusy jídla, zemřelým na přilepšenou. 

V dnešní době jsou Dušičky připomínány především starší generací. Ti mladší si spíše užívají halloweenského veselí, maximálně pak vědí, kdy se chodí na Dušičky. Někdy je to kritizováno a vydáváno za důkaz toho, jak dnešní společnost opouští své tradice. Pravda je ale taková, že v některých oblastech, například v Podkrkonoší, připomínaly v minulosti Dušičky ze všeho nejvíce právě halloweenské oslavy s maskami.

kdy jsou dušičky 2023

Dušičky a jejich tradice u nás

Dušičky 2023 slavené 2. listopadu jsou národním svátkem a je obvyklé, že lidé navštěvují hřbitovy, kde se nacházejí hroby jejich zesnulých blízkých. Během návštěvy hrobu přináší květiny, zapalují svíčky a modlí se za duše zemřelých. Hroby jsou často vyzdobeny věnci a květinami.

Tradiční bílé chryzantémy jsou oblíbenými květinami přinášenými na hroby. Svíčky se na hroby umisťují proto, aby osvítily cestu duším zemřelých v zásvitu noci.

Kromě návštěv hřbitovů se také konají bohoslužby v kostelech a kaplích, kde se lidé modlí za zemřelé a připomínají si jejich životy. Dušičky 2023 jsou tedy významným křesťanským svátkem, kde se lidé společně modlí za duše svých zemřelých příbuzných a přátel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *