Kdy sklízet česnek a jak ho uskladnit, aby vydržel dlouho?

Česnek je vynikající a zdraví prospěšnou přísadou do mnoha pokrmů. Jeho intenzivní chuť a aromatická vůně ho činí nenahraditelným kořením ve světové kuchyni. Pokud pěstujete česnek na zahradě, je důležité vědět, kdy sklízet česnek a jak jej následně uskladnit pro dlouhodobé uchování. Správný čas sklizně česneku je klíčový, protože příliš brzká nebo pozdní sklizeň může ovlivnit jeho chuť a skladovatelnost. Přečtěte si, kdy se sklízí česnek, jak ho očistit, kde a jak dlouho ho nechat schnout a jak jej správně skladovat.

Kdy se sklízí česnek?

To, kdy sklízet česnek, záleží především na jeho odrůdě a podnebí. Většinou se česnek sklízí v období od června do srpna.

Jak je to přesněji? Abychom vám nepletli hlavu sáhodlouhými popisy, postačí vám vědět, zda vám na zahradě roste česnek paličák či česnek nepaličák. Od toho se odvíjí i doba, kdy sklízet česnek.

Česnek paličák má dlouhý květný stonek. Konec stonku se stáčí do spirály. Pokud neodstraníme květ, jinak se náš výnos sníží. Květní obsahuje velké množství pacibulek a mezi nimi jen minimum sterilních květů. Hlavní ale je, že stroužky jsou velké, více fialové a směřují do středu, a uprostřed se nachází tvrdý stvol. Paličáky se sklízejí, když rostlině zbývá 5 dužnatých listů. V této době mají 4-5 slupek.

Nepaličák je česnek, který najdeme více v zahraničí než u nás. Nevytváří květní stonek. Stroužky jsou menší a uspořádané nepravidelně, uspořádání připomíná spirálu. Tento česnek se pěstuje lépe, má delší skladovatelnost a je mnohem větší pravděpodobnost, že se urodí. Nepaličáky je čas sklidit, jakmile má polovina všech rostlin polehlou nať.

kdy sklízet česnek

Jak se sklízí česnek?

Česnek by měl jít snadno vytáhnout uchopením nati, avšak mnohem lepší způsob pro sklizeň česneku je uvolnit palice rýčem. Začněte je vytahovat až tehdy, když je povysunete nad zeminu.

Důležité je nesklízet česnek po dešti, když je zemina vlhká, jinak česnek bude schnout déle a může dojít k jeho plesnivění.

Zdají se vám paličky příliš malé?

O česneku je známo, že vlhko mu příliš nesvědčí. Pokud jste ale vytáhli malé paličky, je to proto, že během klíčení, kdy rostlina potřebovala nejvíce živin, bylo příliš sucho. Poučte se z této chyby pro svou úspěšnou budoucí sklizeň česneku.

Jak očistit česnek po sklizni?

Naprosto špatná technika čištění česneku je, když někdo s česnekem mlátí o všechno možné, aby se zbavil hlíny. Hlínu musíme očistit ručně a s citem. Nepoužíváme žádné nářadí a ani neklepeme se dvěma česneky o sebe. Nakonec z česneků vytvoříme svazky o deseti až patnácti kusech a necháme uschnout.

Jak dlouho nechat schnout česnek?

Česnek je třeba nechat schnout minimálně jeden měsíc. Pamatujte ale na to, že nesmí přijít do styku s přímým slunečním svitem, jinak ztratí svou skvělou chuť. Svazky zavěste na dobře větrané, suché a stinné místo. Pokud nemáte kde svazky zavěsit, vyskládejte je na místo, které splňuje vhodné podmínky. Po usušení zbavíme česnek nati.

Jak uskladnit česnek?

Jak skladovat česnek po sklizni? První věc, které byste se při skladování česneku měli vyvarovat, je vlhkost. Česnek vám ve vlhkém prostředí zplesniví. Skladujte ho proto na suchém a dobře větraném místě. V tmavém prostředí česnek nezačne klíčit. Také ale dejte pozor na mráz, který vaši sklizeň zahubí.

Do místnosti, kde se chystáte česnek skladovat, umístěte teploměr spojený s vlhkoměrem. Denně můžete kontrolovat teplotu i vlhkost.

jak uskladnit česnek

Chcete zasadit česnek, abyste mohli sklízet i příští rok?

Pro další sadbu česneku vyberte ty nejlepší paličky. Měly by být krásně veliké, objemné a zdravé. V listopadu či začátkem prosince je zasaďte do země. Nezasazujte česnek na místo letošní sklizně, ale zvolte místo jiné – než bude tamní půda znovu úrodná, potrvá to zhruba pět let.

Zajímavosti o česneku, které se vám budou hodit

Česnek má mnoho zajímavostí. První zajímavostí je, že česnek je přírodní antibiotikum. Díky látce alicin se jeho konzumací chráníte před viry, bakteriemi, kvasinkami i plísněmi. Sníte-li však více než 7 stroužků česneku za den, předávkujete se.

Máte soustavně na něco chuť, ale nevíte na co? Možná vám chybí jedna živina. Snězte stroužek česneku. Obsahuje bílkoviny, cukry, vitamin C a celou řadu vitaminu B, dále hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jód a měď. Z listů můžete čerpat karoten.

85% česneku tvoří voda, pomůže vám zbavit se stresu a pokud jej na pánvi či v hrnci připálíte, stane se hořkým.

V přiměřeném množství působí česnek pozitivně na průběh těhotenství. Chrání budoucí maminky před zvýšenou hladinou cholesterolu, podporuje oběhový systém i srdeční činnost a posiluje imunitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *