Den Dětí 2023: Kdy ho oslavíme a co s dětmi podniknout?

Kdy a proč slavíme Den dětí? Jaké aktivity můžete s dětmi podniknout v tento výjimečný den? Tyto otázky se každoročně začínají objevovat, když se blíží 1. červen, tedy datum, které značí příchod Dne dětí. V tomto článku se tedy podíváme na důvod slavení tohoto významného dne a nabídneme vám několik nápadů na aktivity, které můžete s dětmi podniknout, aby se pro ně letošní Den dětí stal nezapomenutelným zážitkem.

Kdy je Den dětí? 

Den dětí se v České republice slaví každoročně 1. června, na tento den tedy připadá i  Den dětí 2023. Toto datum bylo vybrán na základě rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN) a bylo přijat jakožto jednotný termín pro mezinárodní Mezinárodní den dětí. 

Z jakého důvodu se slaví Den dětí? A je v ČR státním svátkem? 

Den dětí je spojen s různými oslavami, akcemi a programy, které se konají ve školách, veřejných prostranstvích, muzeích a dalších institucích. Cílem je poskytnout dětem prostor pro radost, hry, vzdělání a zdůraznit jejich význam ve společnosti. Oficiálním smyslem Dne dětí je pak podpoření a vyzdvihnutí důležitosti práv a potřeb dětí.

Oslava Dne dětí je příležitostí k tomu, aby se děti cítily oceněny, chráněny a měly možnost vyjádřit své myšlenky, potřeby a přání. Je to také příležitost pro dospělé, aby se zamysleli nad důležitostí péče o děti a jejich práva v každodenním životě.

V České republice NEní Den dětí státním svátkem, ale je zde často slaven a připomínán různými akcemi v rodinách, ve školách či různými komerčními akcemi (koncerty, výstavy apod.).

Kam vyrazit s dětmi?

Vzhledem k tomu, že červnové počasí už většinou vybízí k venkovním aktivitám, tak určitě vezměte děti ven. Můžete strávit den venku v místním parku, kde si děti mohou hrát na hřišti či na pískovišti. Pokud je počasí příznivé, vyrazit lze i na koupaliště nebo do aquaparku, kde se děti vyřádí ve vodě a na skluzavkách. Vydat se můžete i za atraktivními turistickými místy v okolí, jako jsou botanické zahrady, zábavní parky nebo třeba trampolínová centra.

Skvělým tipem je i zoologická zahrada – některé zoologické zahrady mívají také speciální akce pro děti v tento den. Co ale dělat, když není hezky? 

Vybrat si můžete třeba muzeum, které nabízí interaktivní výstavy a aktivity pro děti. Špatným nápadem rozhodně není ani jít s dětmi do kina a shlédnout dětský film nebo nějaký z nových animovaných snímků.

kam s dětmi na den dětí?

Co vymyslet na Den dětí? 

Vystačit si můžete i s aktivitami doma. Skvělou volbou jsou kupříkladu kreativní činnosti, které umožní dětem si nejenom užít Den dětí, ale zároveň jsou skvělé v tom, že procvičí jejich zručnost. Kromě tradičních ručních prací můžete vyzkoušet třeba i hraní vlastního divadelního představení.

Pokud máte zahradu, tak vytáhnout můžete frisbee nebo deku a dobré jídlo a udělat si s dětmi piknik. Jestli to situace umožňuje, tak pozvěte i kamarády vašeho dítěte. Protože společně s nimi si bude moci užít ještě více zábavy a radosti – a o ni jde během Dne dětí především. 

Děti jistě potěšíte také tím, že je vezmete na oběd nebo večeři do restaurace, nebo jim uvaříte jejich oblíbené jídlo a připravíte dezerty. Dětmi oblíbené jsou například muffiny a zmrzlinové poháry.

Ideální dárky pro kluky ke Dni dětí

Kluci milují stavebnice, jako jsou LEGO nebo Merkur, které jim umožňují tvořit a stavět různé věci. Dopřejte jim tedy tuto zábavu darováním nějaké pěkné stavebnice. Kluci rovněž mají rádi sport, proto skvělým tipem je i dárek spojený se sportem, jenž dělají – fotbalový míč, nová hokejka či skateboard. 

Fenoménem dnešní doby jsou pochopitelně elektronické hračky. Ke Dni dětí tedy můžete darovat autíčka na dálkové ovládání, drony či robotické hračky. Oproti tomu klasikou rozvíjející strategické a logické myšlení jsou pak deskové hry. 

Ideální dárky pro kluky ke Dni dětí

Ideální dárky pro holky ke Dni dětí

Pro malé princezny můžete pořídit malířskou sadu či sadu na výrobu vlastních šperků. Zkrátka pořiďte jim něco, co umožní rozvíjet jejich zručnost a kreativitu. 

Nikdy nestárnoucí klasikou jsou u holčiček plyšové hračky – plyšový medvídek nebo plyšová postava z jejich oblíbeného filmu jsou zkrátka sázkou na jistotu. Pokud dívka projevuje zájem o hudbu, tak jí zkuste ke Dni dětí pořídit hudební nástroj. To jí určitě vykouzlí úsměv na tváři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *