Jak zazimovat muškáty: Zazimování muškátů krok za krokem

Celé léto vám muškáty dělaly radost a zdobily vaše okna či balkóny. Teď je ten správný čas, abyste se o ně náležitě postarali. Pokud je správně připravíte na zimu, na jaře opět rozkvetou a ozdobí váš domov. Víte, jak zazimovat muškáty na zimu? Jak je správně ostříhat? A jak zajistit, aby se muškátům přes zimu dařilo například ve sklepě?

Zazimování muškátů

Zazimování muškátů je velmi důležité. Pokud byste totiž květiny nechali venku i během zimy, uhynuly by a vy byste museli na jaře vyrazit do zahradnictví pro úplně nové rostliny. Muškáty však můžete připravit na zimu a díky tomu jimi ozdobit svou zahradu i následující rok. Jak zazimovat muškáty? Hlavně včas a správně. Ukážeme vám, jaký je správný postup zazimování muškátů krok za krokem.

Jak zazimovat muškáty na zimu?

Muškáty zazimujte ještě dříve, než přijdou první mrazíky. Vhodné je to udělat s příchodem prvních chladných dnů, tedy zhruba v období října.

1. Zálivka a hnojení

Už od počátku podzimu muškáty méně zalévejte a připravujte je na blížící se zazimování. Čím je teplota venku nižší, tím méně zálivky muškáty potřebují. Na podzim už muškáty rozhodně nehnojte. Není totiž žádoucí, aby se v zimě rozrůstaly a zbytečně se růstem vyčerpávaly. Potřebují hlavně přežít do jara.

Jak zazimovat muškáty na zimu?

2. Stříhání muškátů

Jak stříhat muškáty na zimu? Seřízněte letošní výhony ostrými nůžkami vždy těsně nad kolénkem tak, aby si rostlina zachovala asi třetinu své velikosti. Odstraňte všechny uschlé květy i listy a pryč dejte také listy, které jsou žluté. Nakonec rostlinu zkontrolujte, abyste se ubezpečili, že není nakažená plísni nebo že ji nenapadli škůdci. Pokud máte doma postřik proti škůdcům a plísním, klidně ho použijte.

Na závěr ještě prohlédněte hlínu. Pod květinou by neměly zůstat uschlé listy a jiné rostlinné zbytky, které by mohly přes zimu zahnívat.

Tip pro vás: Obecně platí, že převislé muškáty potřebují na podzim více zastřihnout, ty vzpřímené můžete klidně stříhat až na jaře.

3. Výběr vhodného prostoru k zazimování

Muškáty k přezimování potřebují teplotu asi mezi 6 až 10 °C. Umístit je tak můžete třeba do garáže, do zimní zahrady nebo na panelákovou chodbu. V prostoru, kam je dáte, nesmí mrznout a zároveň tam musí být dostatek denního světla.

Jak zazimovat muškáty ve sklepě? Je-li váš sklep tmavý a bez denního světla, nejedná se o vhodné místo k zazimování muškátů. Rostliny potřebují světlo i přes zimu. Pokud ale má sklep okénko, můžete muškáty umístit před něj nebo je dokonce před okno zavěsit. Jak? Vyzkoušejte trik našich babiček. Vyndejte muškáty z květináčů, a jejich kořeny i s hlínou zabalte do novin. Noviny pak převažte provázkem a rostliny pověste vzhůru nohama třeba právě před sklepní okénko. Na jaře pak muškáty rozbalte, na 24 hodin namočte do vody, aby natáhly vlhkost, a vysaďte do truhlíků.

Zazimování muškátů

Starost o muškáty v zimě

Je hotovo. Ze svého podzimního seznamu si teď konečně můžete odškrtnout bod „muškáty zazimování“, avšak uvědomit byste si měli, že vaše starost o květiny zazimováním rozhodně nekončí. Muškáty je třeba zalévat i v zimě. Jak moc? Tak, aby substrát nikdy nebyl zcela suchý, většinou stačí tak jednou až dvakrát za měsíc. Hnojit rostliny přes zimu nemusíte, to udělejte až na jaře. Vyplatí se také pravidelná kontrola. Je totiž docela možné, že jste mohli nějaké škůdce přehlédnout. Jediná napadané rostlina může klidně znamenat zkázu pro všechny vaše muškáty.

Pokud vám muškáty začaly v zimě růst nebo se dokonce chystají kvést, musíte ihned zasáhnout. Rostliny přesuňte na chladnější místo a květy odstřihněte.

Tip pro vás: Muškáty nejdou pěstovat donekonečna. Obvykle hezky vypadají asi tři sezóny, potom se vyplatí pořídit rostliny nové.

Přečtěte si také jak na podzimní stříhání růží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *