kompostér

Kompostér a vermikompostér: Vyrobte je sami levně a snadno

Proč je výhodné si vyrobit vlastní kompostér či vermikompostér? Neoddělitelnou součástí zahrady je i biologický odpad z ní. Ne vždy odpad musí být neužitečný. Odpad z naší zahrady může být velmi výživný a výhodný pro další použití. Poradíme si s ním například právě vytvořením kompostéru. V tomto článku si popíšeme, jak si vyrobit kompostér ze dřeva, ale také si výrobu vermikompostéru z boxů.

Základní druhy kompostérů

Zahradní kompostér

Zahradní kompostér je konstrukce, sloužící ke zrání většího množství bioodpadu, proto se hodí např. na zahradu. Kompostováním získáme kvalitní hnojivo. Díky němu vrátíme do půdy živiny a zlepšíme její vlastnosti.

Vermikompostér

Vermikompostér je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu pomocí speciálních žížal. Lze ji použít v domácnostech, na pracovištích nebo i ve školních třídách.

jak vyrobit kompostér

Jak vyrobit zahradní dřevěný kompostér

Materiál

 • Dřevěné hranoly
 • Dřevěná prkna
 • Spojovací materiál (šrouby, hřebíky, tzv. L-profily)

Nářadí

 • Pilka
 • Metr
 • Kladivo
 • Šroubovák, popřípadě vrtačka
 • Hrábě

Jako první krok musíme na naší zahradě vybrat vhodné místo, kam kompostér umístit. Následně místo uklidíme např. posekáme trávu či odstraníme větší kameny.

Musíme si také zvolit velikost kompostéru podle velikosti své zahrady. Zvážíme i množství svého vyprodukovaného bioodpadu. Budeme jej stavět bez dna, aby byl kompost v přímém kontaktu s půdou. Půdní organismy by tedy měli mít k volný vstup do kompostované hmoty.

Z hranolů připravíme stojky, kterým seřízneme konce do špičky, aby se dali zatlouci přímo do země. Poté si připravíme prkna na vhodnou délku, podle zvolených rozměrů kompostéru.

Teď přichází na řadu sestavit dřevo v jeden celek. K hranolům připevníme prkna. Mezi prkny necháváme alespoň centimetrový rozestup, aby kompost mohl větrat a proces rozkladu tak probíhal rychleji.

Když máme hotovou jednu část (dva hranoly a na ně přivrtaná prkna), tak to stejné ještě jednou zopakujeme. Poté tyto dvě části spojíme k sobě dalšími prkny. Ve výsledku bychom měli mít takovou ohrádku. Jednoduchý kompostér máme hotový a směle můžeme začít s kompostováním.

Jednodušší alternativou na vybudování zahradního kompostéru je použití palet, kde už máme základ hotový jen je spojíme k sobě do ohrádky.

jak vyrobit kompostér

Jak vyrobit vermikompostér

Hotový vyrobený vermikompostér vypadá velmi jednoduše. Skládá se ze tří víkem opatřených kyblíků nebo boxů postavených na sobě.

Vnitřky boxů jsou navzájem propojeny. Vrchní dva boxy mají děrované dno a spodní dva víko. Ve středové části pak probíhá životaplný proces, protože právě do něj vložíme natrhaný papír a svoji první násadu žížal jako základ vermikompostéru. Do středového kbelíku proto také přikrmujeme, tedy v podstatě odkládáme biologický odpad z kuchyně, použité čajové sáčky, občas i kousek kartonu. Odpad živočišného půdou do vermikompostéru nepatří.

Do spodního boxu odkapává tekutá část žížalí výroby, mezi lidmi se jí říká žížalí čaj. Vrchní box je v podstatě záložní. Použijeme ho až ve chvíli, kdy bude středový box plný a my budeme muset začít odkládat odpad do horní nádoby. Žížaly si dírkami do dalšího patra přelezou za potravou samy. Jakmile budeme mít v horní nádobě cca dva až tři centimetry černého kompostu (žížaly budou už určitě přelezené do horního boxu), můžeme středový box s kompostem odebrat a jeho obsah využít.

vermikompostér

Budeme potřebovat:

 • 3 kyblíky nebo boxy
 • Vrtačka
 • Ostrý nůž nebo nůžky
 • Kalifornské žížaly
 • Natrhaný papír
 • Spoustu domácího bioodpadu

Při výrobě začněme spodním boxem, do víka vyřízneme velký kulatý/hranatý otvor. Tím vytvoříme rám spodního víka. Pomocí tmelu ho přilepíme na dno dalšího kbelíku v pořadí. Tmel také spoj zaizoluje, aby vlhkost z vermikompostéru nešla ven.

Pak dno prostředního boxu pomocí vrtačky opatříte otvory, kterými bude protékat žížalí čaj do spodního boxu. Podle potřeby pak budeme tuto tekutinu odlévat a můžeme ji použít jako tekuté hnojivo např. na zalévání květin.

Pak úplně stejně postupujeme při spojování víka prostřední nádoby a dna vrchního boxu. Důležité je zajistit přívod vzduchu z horní nádoby. Pak už stačí u proděravět víko a máme hotovo. Už jen stačí to žížalkám hezky vybavit a nakrmit je.

Zkuste si vyrobit také svůj vyvýšený záhon.

2 comments

  1. Dobrý den, pro vyvrtání děr pro vytvoření odtoku je vhodné použít vrták o průměru 6mm. Přejeme úspěšnou výrobu!

Napísať komentár

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *