Recept na neodolatelně dobré hrníčkové palačinky a lívance

Hrníčkové palačinky a lívance patří mezi tradiční lahůdky, které můžete nalézt v kuchyních po celém světě. Jejich příprava je jednoduchá a přináší radost jak při samotném vaření, tak při požití. V tomto článku se dozvíte základní recepty pro hrníčkové palačinky i lívance a poté zjistíte i kreativní možnosti, jak je ještě vylepšit a obohatit o různé ingredience a přísady. Připravte se na cestu do světa chutí a vůní, kde se setkávají tradice a moderní kulinářské experimentování.

Palačinky a lívance

Palačinky jsou tenké placky připravované z tekutého těsta, které se nalije na rozpálenou pánvičku a peče z obou stran. Jsou měkké, pružné a obvykle se podávají s různými náplněmi nebo polevami, jako je například javorový sirup, ovoce, čokoláda nebo tvaroh. Palačinky se často připravují na snídani nebo svačinu a jsou oblíbené po celém světě.

Lívance jsou podobné palačinkám, ale jsou obvykle menší a tlustší. Těsto na lívance může být také trochu hustší než těsto na palačinky. Lívance se často pečou na speciální pánvičce s malými prohlubněmi, které jim dávají kulatý tvar. Stejně jako palačinky, i lívance mohou být podávány s různými polevami, ať už sladkými nebo slanými.

Historie hrníčkových palačinek a lívanců

Historie hrníčkových palačinek a lívanců sahá do minulosti a zahrnuje různé kulinární tradice a kulturní prvky. Tyto pokrmy jsou spojeny s různými zeměmi a regiony po celém světě, ačkoli jejich přesný původ není úplně jasný. Předpokládá se, že palačinky mají jejich kořeny ve starověkých civilizacích, kde byly připravovány jako jednoduchý pokrm z mouky a vody a pečeny na kamenných deskách nebo přímo na ohni. Postupem času se recepty na palačinky vyvíjely a různé kultury přidávaly do těsta různé přísady a koření.

Lívance, na druhou stranu, mají své kořeny v tradiční evropské kuchyni a jsou často spojovány s oblastmi jako je střední Evropa a Nizozemsko. Lívance jsou často tlustší než klasické palačinky a mohou být sladké i slané. V minulosti byly často pečeny na kameni nebo litinové pánvi nad otevřeným ohněm.

Hrníčkové palačinky a lívance získaly své jméno díky způsobu měření ingrediencí pomocí hrnku, což je jednoduchý a tradiční způsob, jak připravovat těsto. Tento způsob přípravy umožnil snadnou a rychlou přípravu těsta bez nutnosti vážení ingrediencí.

Jaké jsou základní suroviny do palačinek a lívanců?

hrníčkové palačinky

Palačinky a lívance jsou oblíbeným pokrmem po celém světě, ať už si je dopřáváte k snídani, svačině nebo jako sladký dezert. Základem každé dobré palačinky či lívance je směs několika jednoduchých surovin, které často máte pravděpodobně již doma. Tato jednoduchá směs poskytuje základ pro vytvoření lahodného a chutného pokrmu, který lze upravit podle osobních preferencí.

Nejdůležitější surovinou pro přípravu palačinek a lívanců je hladká mouka. Ta poskytuje těstu konzistenci a strukturu. Kromě mouky budete potřebovat také mléko, které zajišťuje tekutější konzistenci těsta a přidává jemnou chuť. Další nezbytnou surovinou je vejce, které funguje jako pojivo a přispívá k pevnosti a elasticitě těsta. K přípravě palačinek a lívanců je třeba přidat také prášek do pečiva, který pomáhá těstu vyvýšit se a získat nadýchanou konzistenci. Nakonec přidejte špetku soli, která zvýrazní chuť a vyváží sladkost. S těmito základními surovinami můžete začít experimentovat a přidávat další přísady podle vašeho gusta, jako jsou ovoce, ořechy, čokoláda nebo dokonce zelenina.

Recept na hrníčkové palačinky a lívance

Hrníčkové palačinky a lívance jsou klasickým pokrmem, který můžete snadno připravit doma s použitím běžných surovin, které najdete ve vaší kuchyni. Tento obecný recept vám poskytne základní směs, ze které můžete připravit jak hrníčkové palačinky, tak i lívance. Podle vaší preference můžete tuto směs upravovat přidáním různých příchutí a přísad, jako jsou ovoce, čokoláda, vanilkový extrakt nebo skořice. Následující recepty vám ukážou, jak jednoduše můžete připravit obě varianty těchto lahodných pokrmů.

Hrníčkové palačinky

Hrníčkové palačinky jsou jednoduchým a oblíbeným pokrmem, který si zamilujete nejen při snídani, ale i jako sladkou svačinu či rychlý dezert. Zde je návod, jak připravit tyto lahodné hrníčkové palačinky pomocí jednoduchého základního receptu.

Recept na hrníčkové palačinky a lívance

Suroviny:

 • 1 hrnek hladké mouky
 • 1 hrnek mléka
 • 1 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • špetka soli
 • máslo nebo olej na smažení

Postup:

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku s práškem do pečiva a špetkou soli. Poté přidejte vejce a mléko a dobře promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek. Můžete použít mixér nebo šlehací metlu, abyste dosáhli co nejjemnější konzistence těsta.
 2. Rozpalte pánvičku na střední stupeň a přidejte trochu másla nebo oleje. Nechte pánvičku dobře rozpálit, aby se palačinky neslepily.
 3. Jakmile je pánvička dostatečně rozpálená, nalejte na ni malou lžíci těsta na palačinky. Rozprostřete těsto do kruhu pomocí zadní strany lžíce nebo speciálního hrníčku. Smažte palačinky z obou stran do zlatova, což by mělo trvat asi 1-2 minuty na každou stranu.
 4. Hotové palačinky podávejte ihned, zatímco jsou ještě teplé. Můžete je posypat moučkovým cukrem, pokapat javorovým sirupem nebo ozdobit čerstvým ovocem podle vašeho gusta.

Hrníčkové palačinky jsou jednoduché a chutné jídlo, které si zamilujete jak samotné, tak i s různými náplněmi či polevami. S tímto základním receptem můžete jednoduše experimentovat a přidávat další přísady podle vaší fantazie a chuti.

Čím ozvláštnit palačinky?

Hrníčkové palačinky lze snadno vylepšit přidáním různých přísad, které dodají jedinečnou chuť a texturu. Čokoládové palačinky mohou být obohaceny přidáním kakaa nebo nasekané čokolády, čímž získáte bohatou čokoládovou chuť, a to i s čokoládovou polevou nebo rozpuštěnou čokoládou. Ovocnými palačinkami zase získáte svěžest a sladkost, pokud do těsta přidáte nakrájené či rozmačkané ovoce, jako jsou banány, jahody, maliny nebo borůvky.

Ořechové palačinky mohou zase nabídnout křupavou texturu a bohatou oříškovou chuť díky nasekaným ořechům, jako jsou lískové ořechy, mandle nebo vlašské ořechy. Kokosové palačinky získají exotickou chuť díky přídavku kokosových vloček, kokosového mléka či sirupu.

A speciální polevy a příchutě, jako je javorový sirup, med, ovocný džem nebo citronová poleva, dodají palačinkám další vrstvu chuti a sladkosti. Nakonec palačinky s tvarohem a ovocem mohou být ještě chutnější, pokud na palačinku přidáte tvaroh a na něj položíte čerstvé ovocné plátky pro osvěžující chuť. Buďte kreativní a zkoušejte různé kombinace přísad, abyste dosáhli perfektní chuti vašich palačinek!

Slané palačinky se sýrem

Slané palačinky sýrem jsou lahodným pokrmem, který můžete podávat jako svačinu, lehký oběd nebo dokonce jako součást bohaté snídaně.

Suroviny:

 • 1 hrnek hladké mouky
 • 1 hrnek mléka
 • 1 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • špetka soli
 • máslo nebo olej na potření pánve
 • nakrájený sýr podle preference (například eidam, hermelín, čedar nebo gouda)

Postup:

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku s práškem do pečiva a špetkou soli. Přidejte vejce a mléko a dobře promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 2. Do těsta přidejte nakrájený sýr dle vaší preference a jemně promíchejte, aby byl sýr rovnoměrně rozložen po celém těstě.
 3. Rozpalte pánvičku na střední oheň a potřete ji máslem nebo olejem. Jakmile je pánvička dostatečně rozpálená, nalijte na ni malou lžíci těsta na palačinky. Rozprostřete těsto do kruhu a nechte péct, dokud se na povrchu neobjeví bubliny a okraje nezačnou zlazovat. Poté otočte palačinku a nechte ji péct i z druhé strany, dokud nezíská zlatavou barvu.
 4. Hotové slané palačinky se sýrem podávejte ihned, dokud jsou ještě teplé. Můžete je servírovat samotné nebo s doplňky podle vaší chuti, jako jsou například rajčata, avokádo, šunka, vejce nebo bylinky.

Slané palačinky sýrem jsou skvělou volbou pro rychlý a chutný pokrm, který můžete podávat kdykoli během dne. Tento recept vám umožní připravit si je snadno a rychle, a můžete je dále upravovat přidáním různých ingrediencí podle vaší preference. Užijte si je jako chutnou svačinu nebo lehký oběd a nechte se unést jejich bohatou chutí!

Recept na hrníčkové palačinky ze špenátu

Palačinky ze špenátu jsou chutnou a zdravou variantou klasických palačinek, které můžete podávat jako hlavní chod nebo lehkou večeři. Díky špenátu získají palačinky nejen krásnou zelenou barvu, ale také spoustu vitamínů a minerálů.

Suroviny:

 • 1 hrnek hladké mouky
 • 1 hrnek mléka
 • 2 vejce
 • 1 hrnek čerstvého špenátu (může být i mražený, ale dobře vymačkaný)
 • Špetka soli
 • 1 stroužek česneku (volitelně)
 • máslo nebo olej na smažení

Postup:

 1. Nejdříve začněte přípravou špenátu. Pokud používáte čerstvý špenát, dobře ho omyjte a osušte. Pokud používáte mražený špenát, rozmrazte ho a dobře vymačkejte přebytečnou vodu. Špenát pak jemně nasekejte.
 2. V mixéru smíchejte mléko, vejce a špenát (přidejte i stroužek česneku, pokud chcete). Mixujte, dokud není směs hladká a špenát jemně nasekaný.
 3. V míse smíchejte mouku se špetkou soli. Pomalu přilévejte špenátovou směs a dobře promíchávejte, dokud nevznikne hladké těsto bez hrudek. Pokud je těsto příliš husté, přidejte ještě trochu mléka.
 4. Rozpalte pánvičku na střední teplotu a potřete ji máslem nebo olejem. Nalijte na pánvičku tenkou vrstvu těsta a rozprostřete ho do kruhu. Smažte, dokud se na povrchu neobjeví bubliny a okraje nezačnou zlátnout. Poté otočte palačinku a smažte i z druhé strany, dokud není zlatavá.
 5. Hotové palačinky podávejte ihned, dokud jsou ještě teplé. Můžete je naplnit různými náplněmi podle chuti, jako jsou sýry, šunka, zelenina nebo tvaroh.

Palačinky ze špenátu jsou skvělou volbou pro zdravý a chutný pokrm, který můžete podávat jako hlavní chod nebo lehkou večeři. Tento recept vám umožní snadno připravit výživné palačinky plné vitamínů a minerálů. Užijte si je s oblíbenými náplněmi a dopřejte si zdravou a lahodnou pochoutku!

Recept na hrníčkové lívance

Hrníčkové lívance jsou lahodným pokrmem, který můžete snadno připravit doma s použitím jednoduchých surovin. Jsou to malé, tlustší placičky, které mohou být sladké či slané a skvěle se hodí k různým přílohám nebo samotné jako svačina.

hrníčkové lívance

Suroviny:

 • 1 hrnek hladké mouky
 • 1 hrnek mléka
 • 1 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • špetka soli
 • máslo nebo olej na potření pánve

Postup:

 1. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku s práškem do pečiva a špetkou soli. Přidejte vejce a mléko a dobře promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 2. Rozpalte pánvičku na střední oheň a potřete ji máslem nebo olejem. Jakmile je pánvička dostatečně rozpálená, nalijte do každé prohlubně těsta na lívance.
 3. Lívance nechte péct, dokud se na povrchu neobjeví bubliny a okraje nezačnou zlazovat. Poté je otočte a nechte péct i z druhé strany, dokud nejsou zlatavé.
 4. Hotové lívance podávejte ihned, dokud jsou ještě teplé. Můžete je posypat moučkovým cukrem, pokapat javorovým sirupem nebo servírovat s ovocem, džemem nebo smetanou.

Hrníčkové lívance jsou skvělou volbou pro rychlou a chutnou svačinu nebo lehkou snídani. Tento jednoduchý recept vám umožní připravit si je během několika minut a přizpůsobit je podle vašich preferencí. Užijte si je s oblíbenou přílohou nebo si je dopřejte samotné, ať už jsou sladké nebo slané!

Vylepšení lívanců

Lívance lze snadno vylepšit přidáním různých ingrediencí a přísad, které jim dodají jedinečnou chuť a texturu. Ovocné lívance můžete připravit přidáním nakrájeného nebo rozmačkaného čerstvého ovoce, jako jsou jahody, maliny, banány nebo borůvky, čímž dodáte lívancům svěžest a přírodní sladkost. Ořechové lívance zase mohou nabídnout křupavou texturu a bohatou oříškovou chuť díky nasekaným ořechům, jako jsou lískové ořechy, mandle nebo vlašské ořechy.

Kokosové lívance můžete připravit přidáním kokosových vloček nebo kokosového mléka, což jim dodá exotickou kokosovou chuť. Na hotové lívance můžete přidat kokosové vločky nebo kokosový sirup pro ještě větší chuťový zážitek. Zázvorové lívance zase získají pikantní chuť a hřejivé aroma díky přidání čerstvě nastrouhaného zázvoru nebo zázvorového prášku.

Jablečné lívance mohou být osvěžující, pokud do těsta přidáte nastrouhaná jablka nebo skořici. Tvarohové lívance získají krémovou texturu a jemnou chuť díky přidání tvarohu do těsta. Můžete ještě přidat citronovou kůru pro osvěžující aroma. Tyto jsou jen některé z možností, jak můžete vylepšit hrníčkové lívance. Buďte kreativní a zkoušejte různé kombinace přísad, abyste dosáhli perfektní chuti pro vaše lívance!

Mohlo by vás také zajímat: 8x Nejoblíbenější recepty na těstoviny a omáčky k těstovinám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *