Aloe vera pěstování: Vypěstujte si doma zázračnou rostlinu

Aloe vera je pokojová rostlina, která je stejně krásná jako prospěšná. Jak na aloe vera pěstování? Tato rostlina z pouště navíc dokáže hromadit vlhkost v listech a tak si ji oblíbí především ti, kteří zapomínají včas zalévat své pokojové rostliny. Kromě vody obsahují špičaté listy aloe vera také gel, který se aktivně používá v dermatologii. Jak si vypěstovat tuto prospěšnou rostlinu u vás doma? Co budete potřebovat k tomu, aby aloe vera pěstování dopadlo dobře?

Aloe vera pěstování

Aloe vera si získala srdce domácích pěstitelů svou odolností a nízkou potřebou zalévání. Je však potřeba ji dobře zasadit, jinak vám nevykvete v požadované kvalitě. Aby rostlina dobře rostla, zasaďte ji do keramického nebo hliněného květináče s odvodněnou zeminou.

Nejlepší je smíchat písek a zeminu ve stejném poměru nebo koupit hotovou směs půdy pro sukulenty.

Jak hnojit aloe vera?

Co se týče hnojení, tak aloe vera hnojte od jara do začátku podzimu každé tři týdny. To podpoří její zdravý růst. Přidávejte hnojivo ale pouze do vlhké půdy. První měsíc a půl po přesazení navíc rostlinu nehnojte raději vůbec.

pěstování aloe vera

Jak zasadit aloe vera?

Rostliny aloe vera by měly být vysazena v nepříliš velkých květináčích, protože jejich kořenový systém je relativně malý. Pokud byste zasadili tuto rostlinu rovnou do velkého květináče, tak by mohla začít hnít. Postupem času se tedy nevyhnete jejímu přesazování.

Samotné zasazení a přesazení aloe vera se pak řídí několika základními principy. Dno květináče by vždy mělo být pokryto drenáží, na níž se nanese vrstva půdy pro sukulenty. Do ní se umístí semínko či rostlina kolem nichž se nalije voda. V případě přesazení je potřeba zajistit, aby voda prostoupila až ke kořenům. Poté stačí půdu mírně udusat.

Jak rozmnožit aloe vera?

Jde to snadno pomocí zasazení listu do separátního květináče či pomocí řízkování.

Správná výsadba, přesazování i aloe vera množení je jednoduchá záležitost. Pokud jsou dodrženy všechny tyto pokyny, tak sukulent rychle zakoření a začne růst. Zkrátka aloe vera pěstování je vhodné i pro úplné začátečníky

Jak se starat o aloe vera v květináči? 

Pro normální růst a vývoj potřebuje Aloe dostatečné osvětlení. Neměla by tedy být umístěna v tmavých zákoutích nebo prosvětlených místnostech. Avšak rostlinu nenechávejte na přímém slunci. Jak se starat o aloe vera, aby mohla spokojeně růst po celou dobu?

Jak již bylo naznačeno, tak aloe je potřeba přesazovat, jakmile začnou její listy vypadávat z květináče. Až do tohoto okamžiku se ale o rostlinu nemusíte prakticky starat – pěstovat ji tedy lze i v těch nejjednodušších podmínkách.

Pokojová teplota od 22 do 25 stupňů je pro rostlinu příjemná. Ani zvýšení na 30 stupňů rostlině neublíží. V zimě je nicméně žádoucí snížit teplotu na 14 stupňů. Se začátkem topné sezóny je pak nutné Aloe Vera posunout dále od ústředního topení, neboť suchý vzduch by ji škodil.

Bohužel Aloe Vera, stejně jako většina pokojových rostlin, není imunní vůči škůdcům a chorobám. Na některé z nich stačí platí otření houbou namočenou v mýdlové vodě s přídavkem alkoholu. Proti škůdcům se neobejdete bez boje pomocí bioinsekticidů.

aloe vera množení

Jak často se zalévá aloe vera?

Jak pěstovat aloe vera nyní již víte, teď se ještě zaměřme na to, jak často zalévat aloe vera.

Této rostlině bohatě dostačuje zalévání každé dva týdny. Zalévejte ji až v okamžiku, když je půda úplně suchá. Protože tato rostlina pochází z pouště, takže nadměrná vlhkost v půdě by mohla vést k hnilobě kořenů. Přes léto můžete intenzitu zalévání zvýšit, v zimě naopak hodně ubrat.

Důležité je zmínit i to, že aloe vera je potřeba zalévat teplejší vodou. Stejně tak je vhodnější tuto rostlinu z dlouhodobého hlediska zalévat filtrovanou vodou, neboť z obyčejné vody z vodovodu se časem na půdě může začít objevovat bílý povlak.

Přečtěte si také, jak na eukalyptus pěstování doma i v zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *