2x Štědrovečerní rybí polévka recept: Klasika i rychlovka

Blíží se vánoční čas, období, kdy se rodiny scházejí u jednoho stolu, aby společně slavily lásku, radost a tradice. A co by to bylo za českou vánoční večeři bez štědrovečerní rybí polévky? Tento článek vám přinese dvě neodolatelné varianty této klasické pochoutky: tradiční recept, který vás vtáhne do atmosféry tradiční české vánoční kuchyně, a rychlejší verzi pro ty chvíle, kdy je čas na vánoční přípravy vzácným pokladem. Připravte se na kulinářský zážitek, který spojí tradici s moderním tempem života.

Štědrovečerní rybí polévka

Štědrovečerní rybí polévka je tradiční český pokrm, který se podává během vánočních svátků, zejména na Štědrý den, tedy 24. prosince. Tato polévka je typicky připravována z rybího vývaru, rybího masa a zeleniny. V České republice a v některých dalších zemích střední Evropy má příprava a podávání štědrovečerní rybí polévky hluboké kořeny. Tato polévka je považována za jednu z tradičních vánočních pochoutek stejně jako vánoční cukroví.

Recepty na štědrovečerní rybí polévku se mohou lišit podle místa, kde se nacházíte a rodinných tradic. Základem je obvykle kvalitní rybí vývar, který se připravuje z rybích kostí a masa. Štědrovečerní rybí polévka je považována za první chod vánoční večeře, která je v mnoha rodinách tradičně spojena s vánočními obřady a rituály.

Z čeho se je tradiční rybí polévka

Štědrovečerní rybí polévka je tradiční český pokrm, ačkoliv recepty se mohou lišit podle různých míst a rodinných tradic. Základní složky štědrovečerní rybí polévky zahrnují:

 • Rybí vývar: Základem je kvalitní rybí vývar, který se obvykle připravuje z rybích kostí a masa. Ryby, které se pro vývar používají, mohou být například kapr nebo štika. Tento vývar dává polévce neodolatelnou a bohatou chuť.
 • Rybí maso: Kromě vývaru se do polévky přidává samotné rybí maso. Může to být maso z ryb, které bylo použito na výrobu vývaru. Rybí maso se do polévky často přidává až ke konci, aby zůstalo šťavnaté.
 • Zelenina: Běžně používaná zelenina zahrnuje brambory, cibuli, mrkev a petržel. Tato zelenina dodává polévce strukturu a různorodost chutí.
 • Koření: K dochucení štědrovečerní rybí polévky se často používá koření. Mezi nejčastěji používaná patří bobkový list, nové koření a pepř. Některé recepty mohou obsahovat i citronovou šťávu nebo jiné aromatické přísady.
 • Dekorace a dozdobení: Některé recepty mohou obsahovat některé ingredience na dozdobení, jako jsou bylinky petržel nebo kopr pro estetický dotek a obohacení chutě.

Vzhledem k tomu, že každá rodina může mít vlastní přístup k přípravě této polévky, mohou se ingredience lišit. Tradiční recepty však obvykle kombinují výše uvedené složky, aby vytvořily chutnou a svěží štědrovečerní rybí polévku.

štědrovečerní rybí polévka

Jak udělat dobrou rybí polévku?

Jak se dělá rybí vývar? Příprava dobré rybí polévky z kapra vyžaduje pečlivý postup a správný výběr surovin. Začněte s kvalitním rybím vývarem, který připravíte z rybích kostí a masa, přičemž pro ideální chuť se často používá ryba jako kapr. Důkladně očistěte rybí kosti a hlavu od případných nečistot a připravte je k dalšímu zpracování.

Následně rozehřejte hrnec s trochou oleje a osmahněte v něm nakrájenou cibuli, kolečka mrkve a petržele. Tento aromatický základ dodá rybí polévce bohatou chuť a barvu. Přidejte připravené rybí kosti a hlavu, nechte je chvíli osmahnout a poté zalijte studenou vodou. Přiveďte směs k varu a následně snižte teplotu, nechte vývar vařit na mírném ohni.

K tomu přidejte nakrájenou zeleninu, jako jsou brambory, a nechte je vařit, dokud nejsou měkké. Nakonec přidejte rybí maso a nechte polévku vařit do chvíle, kdy budou všechny ingredience zcela hotové, s důrazem na zachování křehkosti masa. Při dochucení rybí polévky přidejte bobkový list, nové koření, pepř a sůl dle vlastní chuti, a také nasekanou petržel či koriandr pro osvěžující aroma. Dochuťte polévku podle vlastních preferencí, můžete přidat smetanu, citronovou šťávu nebo bílé víno. Nakonec podávejte horkou rybí polévku a případně ji posypte čerstvými bylinkami.

rybí polévka recept

Čím dochutit rybí polévku?

Jaké koření se dává do rybí polévky? Do rybí polévky se přidává různé koření, aby se podpořila a obohatila chuť tohoto pokrmu. Bobkový list je pravidelně přidávaný do rybí polévky, přidává jí jemnou aromatickou chuť a má schopnost zjemnit i ostatní chutě, což poskytuje pokrmu potřebnou hloubku. Dalším oblíbeným kořením je nové koření, které přináší lehce sladkou a hřebíčkovou chuť, perfektní pro rybí pokrmy. Pepř, buď černý, bílý nebo směs pepřů, přináší pikantnost a zvyšuje chuť rybí polévky. Sůl pomůže zdůraznit přirozenou chuť ryby. Čerstvá citronová šťáva je výborným doplňkem, který do rybí polévky vnáší svěžest a lehkou kyselost. Česnek a cibule jsou také časté v rybí polévce, poskytují potřebné aroma a mohou být přidány do osmažené základu.

Dochucení rybí polévky je klíčovým krokem k vytvoření bohaté a vyvážené chuti. Kromě již zmíněných koření můžete rybí polévku obohatit několika dalšími ingrediencemi. Přidání smetany nebo zakysané smetany do rybí polévky, jí přidá krémovou texturu a jemnou kyselost. Stačí ji přidat na konci vaření a opatrně promíchat. Bílé víno může být také skvělým doplňkem, který přidá komplexnost chutě. Přidejte ho na začátku vaření nebo při dušení zeleniny. Pamatujte, že při dochucování rybí polévky je důležité přidávat ingredience postupně a ochutnávat, abyste dosáhli ideální bohaté chuti. Každá rybí polévka může být přizpůsobena vašim preferencím, a tak můžete experimentovat a vytvářet vlastní unikátní recepturu.

Dvě varianty na štědrovečerní rybí polévku – klasická a rychlá

Klasická štědrovečerní rybí polévka z kapra

Štědrovečerní rybí polévka, tradiční pokrm, který dodává vánočnímu stolu neopakovatelný punc. Připravená s láskou a starostlivostí, tato klasická verze nabízí bohatou chuť a aroma, které vás vtáhnou do atmosféry vánočních svátků. Oplývající kořeněným rybím vývarem a plná lahodné ryby, tato polévka je příslibem tradice a tepla domova.

Suroviny

 • 1 kg rybích kostí (kapr, štika)
 • 2 cibule
 • 3 mrkve
 • 2 brambory
 • 1 petržel
 • 2 bobkové listy
 • 5 kuliček nového koření
 • pepř a sůl podle chuti
 • čerstvá petržel či koriandr na ozdobu

Postup

 1. Očistěte rybí kosti a důkladně je opláchněte. Případně odstraňte hlavu a ocas.
 2. Na rozpáleném oleji osmahněte nasekanou cibuli, nakrájenou mrkev, brambory, petržel, dokud zelenina nezezlátne.
 3. Přidejte rybí kosti, zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené, a přiveďte k varu.
 4. Přidejte bobkové listy, nové koření, pepř a solte podle chuti.
 5. Vařte na mírném ohni přibližně 2-3 hodiny, aby se chutě dobře propojily.
 6. Sceďte vývar a odstraňte rybí kosti a zeleninu. Vývar přivedete opět k varu.
 7. Přidejte do vývaru nakrájené kousky rybího masa (například z kapra).
 8. Vařte do úplného uvaření rybího masa.
 9. Dochuťte citronovou šťávou, přidejte nasekanou petržel či koriandr.
 10. Podávejte horké, ozdobené bylinkami.

Jakmile se nad tímto tradičním hrncem polévky sejdete v rodinném kruhu, vychutnejte si, že každý doušek této vynikající polévky, která je spojena mnoha tradicemi vašich předků. Ozdobená čerstvými bylinkami, tato klasická štědrovečerní rybí polévka není pouze pokrmem, ale je to i návrat do kořenů, do chvílí plných tepla a radosti.

rybí polévka z kapra

Rychlá štědrovečerní rybí polévka recept

Pro ty, kteří hledají šťavnatý a chutný pokrm, aniž by ztratili hodiny při vaření, přichází rychlá verze štědrovečerní rybí polévky. Ideální pro ty chvíle, kdy je čas vzácný, tato verze nabízí všechnu chuť a nostalgii tradiční polévky, ale ve zrychleném balení. Zůstaňte v duchu vánočního období i přes vánoční shon.

Suroviny

 • 500 g rybího masa (například filety kapra)
 • 1 cibule
 • 2 mrkve
 • 1 brambora
 • 1 bobkový list
 • 3 kuličky nového koření
 • sůl a pepř podle chuti
 • čerstvá petržel na ozdobu

Postup

 1. Rybí maso nakrájejte na menší kousky.
 2. Na oleji osmahněte nasekanou cibuli, přidejte nakrájenou mrkev a bramboru. Osmahněte do změknutí.
 3. Přidejte rybí maso, zalijte vodou a přiveďte k varu.
 4. Přidejte bobkový list, nové koření, sůl a pepř podle chuti.
 5. Vařte přibližně 20-30 minut, dokud není rybí maso uvařené.
 6. Dochuťte podle potřeby solí a pepřem.
 7. Podávejte horké, ozdobené nasekanou petrželkou.

Rychle uvařená, ale plná chuti, to je tato štědrovečerní rybí polévka. Ukáže vám, že i v uspěchaných časech lze zachovat tradice a užít si tento lahodný pokrm. A tak, když zasedáte ke stolu a pečlivě ochutnáváte každou lžíci, uvědomíte si, že i ve spěchu se může zachovat chuť a radost spojená s tímto výjimečným obdobím.

Mohlo by vás také zajímat: Vánoční prázdniny 2023: Kdy jdou děti po Vánocích do školy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *