6 způsobů, jak uvařit vejce: Jak dlouho vařit vejce a postup

Kolikrát jste si kladli otázku, jak dlouho vařit vejce, aby bylo dokonale uvařené a neprasklo? Víte, jak dlouho vařit vejce na tvrdo nebo na měkko a jak dosáhnout nejlepších výsledků? V tomto článku se dozvíte, jak uvařit dokonalá vejce. Od tradičních variant jako jsou vejce na hniličku, vejce na měkko a vejce na tvrdo, až po moderní přípravu jako je vejce benedikt nebo ztracené vejce. Přečtěte si, jak dlouho se vaří vejce na všechny tyto způsoby a jaký postup pro jejich přípravu použít.

Jak dlouho vařit vejce?

Jak dlouho se vaří vejce závisí na osobní preferenci a způsobu přípravy. Někteří lidé preferují uvařené vejce s tekoucím žloutkem, zatímco jiní raději tvrdší žloutek.

Jak dlouho se vaří vejce?

 • Vejce na měkko: 5-6 minut.
 • Vejce na hniličku: 7-8 minut.
 • Vejce na tvrdo: 8-10 minut.
Jak dlouho vařit vejce na tvrdo

Vejce natvrdo

Jak uvařit vejce natvrdo aby neprasklo? Pokud chcete uvařit vejce natvrdo a zároveň se chcete vyhnout prasknutí skořápky, vyzkoušejte tyto tipy:

 • Doporučuje se používat starší vejce. Čím starší vejce, tím více se vytváří prostor mezi skořápkou a vnitřním bílkem. Tím můžete pomoci zabránit prasknutí skořápky během vaření. Starší vejce zaručí i následné snazší loupání.
 • Vejce opláchněte před vařením ve studené vodě. Snížení teploty skořápky zabrání rychlému rozpínání vejce během vaření.
 • Ocet a sůl mohou bát mnohdy mocnými čaroději. Přidejte je proto do vody, ve které budete vajíčka vařit. Tato metoda napomáhá zpevnění skořápky a snížení rizika prasknutí.

Jak uvařit vejce natvrdo? Pro uvaření vajec natvrdo je důležité zvolit správnou metodu a dodržet správný čas vaření. Aby vejce nepopraskala, je nejlepší je na začátku dát do studené vody a přivést k varu. Následně je vařte na mírném ohni 8 až 10 minut. Po uvaření je důležité vejce okamžitě ochladit ve studené vodě. Tím se zastaví stádium vaření a pomůžete i následnému procesu loupání vajec.

Jak poznat, že je vajíčko uvařené? Zkuste vejce otočit na bok a zjistit, jestli se pohybují, ještě než je vytáhnete z vody. Pokud se vajíčko pohybuje, znamená to, že ještě není hotové. Také můžete použít lžičku a opatrně vyjmout vejce z vody. Pokud se skořápka snadno odlepuje a vnitřek je krémový, je vejce hotové.

Vejce naměkko

Pokud máte rádi vejce na měkko, které mají tekuté žloutky a bílky, pak následující postup vám pomůže dosáhnout vašeho dokonalého výsledku.

Jak dlouho se vaří vejce na měkko? V hrnci přiveďte vodu k varu a následně přidejte vejce. Vařte je ve vroucí vodě po dobu 4-5 minut. Po uplynutí času přendejte vejce do misky s ledovou vodou. Tím zastavíte proces vaření a zamezíte ztuhnutí bílku a žloutku. Vejce následně opatrně oloupejte a můžete podávat. Pokud preferujete pevnější žloutky, prodlužte dobu vaření na 6-7 minut.

jak uvařit vejce na měkko

Vejce na hniličku

Jak dlouho se vaří vejce na hniličku? Hodně záleží na tom, jak tekutý nebo tuhý bílek a žloutek máte rádi. Obecně se doporučuje vařit vejce na hniličku 6-7 minut pro docílení měkkého žloutku. Když chcete mít polotvrdé žloutky tak pak 8-9 minut. Pro tvrdý žloutek pak vejce vařte 10-12 minut. Pokud tedy chcete udělat vaše ideální vejce na hniličku, tak si nezapomeňte si připravit časovač! Doufáme, že si užijete skvělou snídani plnou správně udělaných vajíček na hniličku.

jak dlouho vařit vejce na hniličku

Vejce benedikt 

Vejce benedikt jsou oblíbeným pokrmem. Připravená vejce se podávají na rozpečených muffinech přelitá holandskou omáčkou. Vejce benedikt by měla být pevná v bílku a měkká ve žloutku.

Jak dlouho se vaří vejce benedikt? Vejce by měla být vařena po dobu 3 až 4 minut. Po této době by měly být vejce pevná na bílku a měkká na žloutku, a to je ideální stav kterého chcete docílit.

Pro přípravu dokonalého vejce benedikt se zaměřte na tyto kroky:

 1. Použijte čerstvá vejce: Starší vejce se rozplývají v horké vodě a neudrží svůj tvar.
 2. Připravte si holandskou omáčku: Holandská omáčka je klíčovou součástí vejce benedikt. Při přípravě je třeba mít na paměti, že se jedná o velmi jemnou omáčku, která se snadno připálí. Je tedy třeba ji vařit na mírném ohni a stále ji míchat.
 3. Správně uvařit vejce: Vejce se vaří ve vroucí, osolené vodě s trochou octa. Je důležité je vařit 3-4 minuty, aby bílek ztuhl a žloutek zůstal tekutý.
 4. Připravit si muffiny: Muffiny jsou klasickým základem pro vejce benedikt. Měly by být opečené a lehce křupavé.
 5. Nazdobit vejce: Když máte hotové vejce, omáčku a muffiny, můžete sestavit vejce benedikt. Na muffin položíte plátek šunky, na který položíte vejce a zalijete holandskou omáčkou. Pokud chcete, můžete vše ještě posypat nasekanou pažitkou.
vejce benedikt

Ztracené vejce

Ztracené vejce je lahodný pokrm, který se často podává jako součást snídaně. Toto vejce se vaří ve vroucí vodě bez skořápky. Ve výsledku má mít měkký bílek a tekutý žloutek. Příprava ztraceného vejce může být trochu náročná, ale s trochou cviku a trpělivosti to zvládne každý.

Jak dlouho se vaří ztracené vejce? Důležité je udržovat vodu v hrnci na mírném varu. Následně do vody opatrně rozklepněte vejce a nechejte ho vařit bez skořápky po dobu 3-4 minut. Na konci by měl být bílek pevný, ale stále měkký a žloutek tekutý. Vejce pak opatrně vyjměte z vody pomocí naběračky nebo děrované lžíce. Před podáváním ještě vejce nechejte okapat na papírovém ubrousku. 

Jak postupovat pro dosažení dokonalého ztraceného vejce?

 1. Připravte si hrnec s vodou a do vody přidejte trochu octa. Hrnec s vodou by měl být dostatečně hluboký, aby se vejce mohlo volně pohybovat.
 2. Rozbijte vejce do misky. Když voda začne vařit, ztlumte plamen, aby voda nepřevřela ven. Poté vařečkou míchejte vodou na jednu stranu tak, aby se vytvořil vodní vír a poté rychle a opatrně vložte vejce doprostřed hrnce s vroucí vodou.
 3. Po 3-4 minutách (záleží na velikosti vajec) vyjměte vejce z vody opatrně naběračkou a nechte jej okapat.
Jak dlouho se vaří ztracené vejce

Sázené vejce

Sázená vejce bývají často součástí zdravé snídaně. Připravuje se tak, že se vejce opatrně rozbije do pánve. Tam se pak nechá smažit na středním ohni. Bílek je na konci zatuhlý a žloutek zůstává tekutý podle chuti.

Jak dlouho se smaží sázené vejce? Doba vaření sázeného vejce závisí na vašich preferencích. Obecně se vejce smaží po dobu 2-3 minut, dokud bílek nezatuhne, ale žloutek i tak zůstane mírně tekutý. Pokud chcete mít žloutek pevnější, můžete vejce nechat vařit déle.

Důležité je zvolit správnou velikost pánve. Vejce by se neměla splétat a nalepovat se k sobě.

Jak dlouho se smaží sázené vejce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *