Zázračný RÝMOVNÍK: Účinky a jak ho pěstovat?

Zázračný RÝMOVNÍK: Účinky a jak ho pěstovat?

24. ledna 2023 0 Od Iveta Daňhelová

Ti z vás, kteří milují bylinkářství a využívají ho nejen v kuchyni, ale také ve zdravotnictví, si v tomto článku přijdou na své. Řeč je totiž o rýmovníku eukalyptovém (Plectranthus montanus). Jedná se o aromatickou léčivou bylinu, která má oproti klasickému rýmovníku drobnější světle zelené listy, které jsou pokryté bílými chloupky. Zaujme nás především díky nádherné vůni, která připomíná právě eukalyptus. Dorůstá výšky cca 40 – 50 cm a je vhodný jak do normálních, tak také do závěsných květináčů. V létě najde své místo i v zahrádce. Hodí se do každé domácnosti a kanceláře. A jeho pěstování je velmi nenáročné.

Účinky

Rýmovník se používá převážně k léčbě nachlazení, rýmy, kašle a bolestí krku či hlavy. Pokud Vás dlouhodobě trápí rýma a nachlazení, přečtěte si naše tipy na posílení imunity.

Další využití rýmovník nalezne v případě kožních onemocnění jakou jsou ekzémy či bodnutí hmyzem.

Podle některých zdrojů má antioxidační účinky, lze ho tedy využít i k detoxikaci. Rovněž účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí také proti stresu a psychickým potížím.

Obsahuje účinné látky jako jsou vonné silice (voní jako eukalyptus), ale také omega 6 mastné kyseliny, vitamín K, A a C. Užívanou částí jsou listy rýmovníku, které můžeme rozdrtit do čaje, nebo je pouze žvýkat. Stejně účinné jsou ale i inhalace, kdy stačí listy rýmovníku rozlomit, rozmačkat a čichat příjemnou vůni.

Tato bylinka se dává do ložnic astmatikům, aby se jim lépe dýchalo. Lze si dát i listy na polštář před spaním v případě, že nás trápí rýma a ucpaný nos. Rýmovník můžeme také umístit do kuchyně, neboť odpuzuje hmyz. Své místo nalezne i v šatně, jelikož ani molům nevoní. 

rýmovník eukalyptový

Náročnost pěstování

Rýmovník je bylinka, která není na pěstování nikterak náročná a je tedy vhodná i pro ty, kteří to s pěstováním moc neumí.

Kde rýmovník pěstovat

Rýmovník můžeme pěstovat nejen doma, ale také na své zahrádce. Má sám o sobě rád teplo, lze ho tedy pěstovat i venku, ale pouze v letních měsících. Jakmile přijdou první mrazy, tak je dobré ho dát do vytápěné místnosti na slunný parapet. Obecně tedy lze říci, že zásadní podmínkou pro jeho pěstování je teplo a světlo.

Tvarování a zastřihování

Tato bylinka roste poměrně rychle a táhne se za světlem. Pokud chceme mít hezký košatý rýmovník, tak je dobré vytáhlé výhonky zastřihávat. Toto zastřihávání je dobré dělat hned od útlého věku rostlinky. Jakmile se začne rozrůstat, výsledkem je pak košatý keřík, který vypadá i po estetické stránce velmi pěkně.

Množení

Pokud si chceme bylinu rozmnožit, doporučuje se jeden šlahoun nezaštipovat a jakmile se doroste zhruba do délky 10 – 15 cm, tak ho zaštípnout. Rovněž je dobré zaštípnout i spodní lístky a ponořit je do vody. Po zhruba 7-14 dnech šlahoun vypustí kořeny, které můžeme zasadit do hlíny.

Jakou zvolit hlínu

Rostlinu každoročně (nejlépe na jaře) přesazujeme do o trochu většího květináče do neutrální, propustné půdy (zahradnický substrát, substrát pro pokojové rostliny, substrát na bylinky apod.).

Zalévání

Jak už bylo řečeno, rýmovník není náročná rostlina, a tak se nic nestane, když občas zapomene bylinku zalít. Dobré ale je, zalívat pravidelně každý týden cca půl deci vody (záleží samozřejmě na velikosti).

Co potřebuje

Na základě výše uvedeného lze tedy říci, že rýmovník eukalyptový potřebuje především světlo a teplo. Pozor si musíme dávat na přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinku spálit. Vystačí si s klasickým substrátem, do kterého lze přidat trochu písku a minimem vody.

Co znamená žloutnutí listů

Hodně vody není problém v létě, kdy je dostatek slunečního záření a rostlina je aktivnější a roste. V zimě by hodně vody mohl být ale problém. Listy mohou začnou žloutnout, rostlina bude křehčí až nakonec uhyne.